metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek

S tchyní by bydlela asi pětina Čechů. Kdyby už nebylo zbytí

17. června 2020  15:52 Pavel Hrabica Metro.cz
Dvou nebo třígenerační soužití se v Česku nenosí. Před sto lety samozřejmost, teď spíše z nouze ctnost.

Ještě před rokem 1989 se v některých panelových domech projektovaly vícegenerační byty. Pro rodinu s dětmi i prarodiče. „To už v moderních obytných objektech nenajdete,“ říká Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group. Spíš se stává, že si rodina v rezidenčním objektu koupí velký byt a na patře jeden menší pro rodiče. „Stává se, že pro třígenerační rodinu spojíme dvě sousedící bytové jednotky. Větší poptávku po tomto typu bydlení – že bychom byty rovnou projektovali, jsme ale za posledních pětadvacet let nezaznamenali,“ dodává Kunovský. V Praze se o takové bydlení jeden z developerů pokoušel, ale od myšlenky upustil.

Tchyně

  • Po zadání slova „tchyně“ najde internetový vyhledávač za 0,5 vteřiny přes 800 tisíc odkazů. Nejčastěji se články v časopisech a na webu věnují citlivému tématu ve stylu „jak přežít život s tchyní“.
  • Pokud žije mladá rodina v jednom bytě s tchyní, doporučují některé odbornice investovat do masivních dveří místností, „které udrží tajemství vašich hovorů“.
  • Při bydlení v jednom domě doporučují vztahoví poradci pro každou rodinu vlastní koupelnu a také kuchyni.

Podle nedávného průzkumu Monety Money Bank řeší společné bydlení s rodiči kolem třinácti procent Čechů. Dvou či třígenerační soužití volí lidé proto, že nedosáhnou na vlastní bydlení. „Zajímavé na tom je, že se většinou jedná o trvalé řešení, podle slov respondentů je to pro ně výhodné,“ říká Zuzana Filipiová, mluvčí skupiny Moneta. Je to nejen levnější, prarodiče totiž mohou hlídat malé děti i bez dojíždění zdaleka. Průzkum prokázal ochotu Čechů žít v jednom bytě i s někým jiným než pouze s partnerem a vlastními dětmi. Velký problém by to nepředstavovalo pro takřka dvě třetiny dotazovaných. Spíše by ale dávali přednost soužití s vlastními rodiči. Ovšem i přes nekonečný počet anekdot na tchyně, které Českem kolují, by zhruba pětina z nás zvládla společný život v jednom bytě dokonce i s tchyní nebo s tchánem.

Ochota žít se staršími generacemi je ale vlastní mladším ročníkům populace. S rostoucím věkem tato ochota klesá. „Mladí lidé jsou přizpůsobiví a do doby, než si pořídí vlastní rodinu, mají na bydlení i menší nároky,“ doplňuje Filipiová.

Průzkum však prokázal i skutečnost, že je rovněž dost rodičů, kteří se spíš snaží, aby jejich potomci odešli do vlastního. Na byt je ochotno dětem půjčit zhruba šedesát procent z nich. Už proto, že ani řadě mladých lidí se život v „mamahotelu“ nezamlouvá. „Bydlení u rodičů po třicítce považují za nepatřičné tři čtvrtiny mladých Čechů,“ říká Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. I to je jeden z důvodů velké obliby stavebního spoření u nás. Loni měli Češi uzavřeno více než 3,2 milionu smluv. 

Mamahotely využívá v Česku asi půl milionu mladých

  • Z klícky vylétají dříve dcery než synové, často už před dvacátým rokem. Mladíci odcházejí od rodičů až po pětadvacítce.
  • Podle průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu se chce do 25 let věku osamostatnit 9 z 10 mladých lidí. 
  • Ve skutečnosti se však podaří odstěhovat sedmi mladým lidem z deseti.
  • Podle odhadů žije v Česku v „mamahotelu“ asi půl milionu mladých žen a mužů mezi 20 až 30 lety.
  • Se samostatným bydlením by měl mladým pomoci stát. To se domnívají asi tři čtvrtiny mladých Čechů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po dlouhých letech zmizela

Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách.
vydáno 5. srpna 2020  14:45

Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří...  celý článek

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám