metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 2 fotografie v galerii
Pár háčků, jinak vzduch. | foto: Metro.cz

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

  5:52
Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.

Často se setkáte s nadměrným balením při nákupu těch nejmenších věcí. Například v hobby marketech. Týká se to především šroubků, hřebíků a podobných hojně používaných věcí.

Nebylo by možné prodávat je jako v malých železářstvích jenom po jednotlivých kusech, na váhu, a odnést si je v dlani? „Určitě by to bylo šetrnější, ale v takhle velkém obchodě je to taky ochrana proti zlodějům,“ říká na adresu velké plastové krabičky s pouhými čtyřmi šrouby prodavač v hobby hypermarketu na pražském Proseku. Některé drobnosti podle prodavače takto prodávají. „Krabičky mají většinou ochranné nálepky, které v případě zcizení u pokladny spustí alarm,“ dodává prodavač.

Nic za moc peněz

99

Tolik procent z celkového objemu balení zabíral vzduch v případě roztoku na psí blechy, jak zmapoval před časem server iDNES.cz. 

Vzduchem vyplněné krabice jsou dlouhodobě i námětem zkoumání spotřebitelské organizace dTest. „Používání nadměrného obalu odporuje jak zákonu o obalech, tak zákonu o ochraně spotřebitele,“ uvádí se v upozornění pro spotřebitele. Velký obal navozuje v zákazníkovi pocit, že kupuje „hodně“. Vedle toho může docházet k porušování zákona o obalech. „Osoba, která uvádí výrobek na trh, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, a to s cílem snížit množství odpadu z obalů,“ uvádí se v zákoně. Jeho porušení může stát pokutovat částkou ve výši až půl milionu korun.

Příroda trpí i zbytečným převážením věcí sem a tam

  • Představa, že si výrobce dá poslat součástky od dodavatelů a pak vše zkompletuje na jednom místě, je často mylná.
  • Typickým příkladem je výroba automobilů. Například karoserie se vyrobí v Evropě, motor v Japonsku. 
  • K závěrečné kompletaci však neputují motory ke karoserii, ale karoserie do továrny na motory. Což zabere asi pětkrát více místa v nákladním prostoru obřích kontejnerových lodí. 
  • Poté se vrací auto, již s motorem, do Evropy. V případě, že si vůz objedná zákazník z Japonska, odvezou vůz z Evropy zase do Japonska.
  • Obří nákladní lodě pohání dieselové motory na nejméně kvalitní zbytky ropy, které by jinak skončily jako topení v kotli. Jedna loď vypustí za rok do ovzduší stejně škodlivin jako pět milionů aut.

Jednou z bolestí globálního propojení světa jsou také návody k výrobkům. Místo toho, aby se vytiskly příručky pro použití a záruční podmínky v jednotlivých jazykových mutacích pro každou zemi zvlášť, kvůli zjednodušení při tisku dostane zákazník leckdy tlusté knížečky v deseti či dvaceti jazykových variantách najednou. „Spotřební zboží v naší nabídce je objednáváno centrálně pro všechny země, kde působíme,“ uvedla Iveta Barabášová z oddělení komunikace řetězce Lidl. Tam jsme totiž objevili sportovní brýle, jejichž návod měřil na délku více než metr. „S dodavateli komunikujeme, v současnosti jsme se soustředili například na redukci váhy plastových obalů naší privátní značky vod. Úspory se pohybují kolem tří set tun plastů ročně,“ říká Barabášová. Přislíbila, že podnět deníku Metro k možné redukci příliš dlouhých vícejazyčných návodů předá kolegům, kteří se touto problematikou zabývají. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek