metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Sobota, 22. února 2020. Svátek má Petr.
Pár háčků, jinak vzduch.
Další 2 fotografie v galerii
Pár háčků, jinak vzduch. | foto: Metro.cz

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

14. září 2019  5:52 Pavel Hrabica Metro.cz
Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.

Často se setkáte s nadměrným balením při nákupu těch nejmenších věcí. Například v hobby marketech. Týká se to především šroubků, hřebíků a podobných hojně používaných věcí.

Nebylo by možné prodávat je jako v malých železářstvích jenom po jednotlivých kusech, na váhu, a odnést si je v dlani? „Určitě by to bylo šetrnější, ale v takhle velkém obchodě je to taky ochrana proti zlodějům,“ říká na adresu velké plastové krabičky s pouhými čtyřmi šrouby prodavač v hobby hypermarketu na pražském Proseku. Některé drobnosti podle prodavače takto prodávají. „Krabičky mají většinou ochranné nálepky, které v případě zcizení u pokladny spustí alarm,“ dodává prodavač.

Nic za moc peněz

99

Tolik procent z celkového objemu balení zabíral vzduch v případě roztoku na psí blechy, jak zmapoval před časem server iDNES.cz. 

Vzduchem vyplněné krabice jsou dlouhodobě i námětem zkoumání spotřebitelské organizace dTest. „Používání nadměrného obalu odporuje jak zákonu o obalech, tak zákonu o ochraně spotřebitele,“ uvádí se v upozornění pro spotřebitele. Velký obal navozuje v zákazníkovi pocit, že kupuje „hodně“. Vedle toho může docházet k porušování zákona o obalech. „Osoba, která uvádí výrobek na trh, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, a to s cílem snížit množství odpadu z obalů,“ uvádí se v zákoně. Jeho porušení může stát pokutovat částkou ve výši až půl milionu korun.

Příroda trpí i zbytečným převážením věcí sem a tam

  • Představa, že si výrobce dá poslat součástky od dodavatelů a pak vše zkompletuje na jednom místě, je často mylná.
  • Typickým příkladem je výroba automobilů. Například karoserie se vyrobí v Evropě, motor v Japonsku. 
  • K závěrečné kompletaci však neputují motory ke karoserii, ale karoserie do továrny na motory. Což zabere asi pětkrát více místa v nákladním prostoru obřích kontejnerových lodí. 
  • Poté se vrací auto, již s motorem, do Evropy. V případě, že si vůz objedná zákazník z Japonska, odvezou vůz z Evropy zase do Japonska.
  • Obří nákladní lodě pohání dieselové motory na nejméně kvalitní zbytky ropy, které by jinak skončily jako topení v kotli. Jedna loď vypustí za rok do ovzduší stejně škodlivin jako pět milionů aut.

Jednou z bolestí globálního propojení světa jsou také návody k výrobkům. Místo toho, aby se vytiskly příručky pro použití a záruční podmínky v jednotlivých jazykových mutacích pro každou zemi zvlášť, kvůli zjednodušení při tisku dostane zákazník leckdy tlusté knížečky v deseti či dvaceti jazykových variantách najednou. „Spotřební zboží v naší nabídce je objednáváno centrálně pro všechny země, kde působíme,“ uvedla Iveta Barabášová z oddělení komunikace řetězce Lidl. Tam jsme totiž objevili sportovní brýle, jejichž návod měřil na délku více než metr. „S dodavateli komunikujeme, v současnosti jsme se soustředili například na redukci váhy plastových obalů naší privátní značky vod. Úspory se pohybují kolem tří set tun plastů ročně,“ říká Barabášová. Přislíbila, že podnět deníku Metro k možné redukci příliš dlouhých vícejazyčných návodů předá kolegům, kteří se touto problematikou zabývají. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vím, že jsem často za hranou, říká Přemek Forejt

Přemek Forejt
vydáno 22. února 2020  5:31

Nad hosty jeho restaurantu čas od času prolétnou motýli a jemu samotnému hlavou nápady, které ho vynesly na vrchol české moderní gastronomie.   celý článek

Na Lennona s laserem. Graffiti se dá odstraňovat i v zimě

Stav Lennonovy zdi
vydáno 21. února 2020  12:41

Lennonova zeď je jednou z ozdob Kampy. Deník Metro se však včera přesvědčil, že tvář Johna Lennona, loni v listopadu vyčištěná a vymalovaná přizvanými...  celý článek

Havel změnil azimuty politiky. Nejdřív do USA, až pak do SSSR

Václav Havel v Kongresu
vydáno 21. února 2020  5:20

Únor 1990 byl pro Československo vítězný. Ale jinak, než se do té doby tradovalo. Přesně před 30 lety promluvil Václav Havel ve Washingtonu před Kongresem...  celý článek

Kontrafakt: Naše deska Real Newz rozdrtila scénu

Patrik Vrbovský a Michal Straka z Kontrafaktu
vydáno 20. února 2020  16:12

Slovenská hiphopová kapela Kontrafakt dávno přesáhla hranice svého žánru. Úspěšné je také její nové album Real Newz, které vydala na konci loňského roku....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám