metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Neděle, 1. srpna 2021. Svátek má Oskar.

Další 2 fotografie v galerii
Pár háčků, jinak vzduch. | foto: Metro.cz

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

  5:52
Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.

Často se setkáte s nadměrným balením při nákupu těch nejmenších věcí. Například v hobby marketech. Týká se to především šroubků, hřebíků a podobných hojně používaných věcí.

Nebylo by možné prodávat je jako v malých železářstvích jenom po jednotlivých kusech, na váhu, a odnést si je v dlani? „Určitě by to bylo šetrnější, ale v takhle velkém obchodě je to taky ochrana proti zlodějům,“ říká na adresu velké plastové krabičky s pouhými čtyřmi šrouby prodavač v hobby hypermarketu na pražském Proseku. Některé drobnosti podle prodavače takto prodávají. „Krabičky mají většinou ochranné nálepky, které v případě zcizení u pokladny spustí alarm,“ dodává prodavač.

Nic za moc peněz

99

Tolik procent z celkového objemu balení zabíral vzduch v případě roztoku na psí blechy, jak zmapoval před časem server iDNES.cz. 

Vzduchem vyplněné krabice jsou dlouhodobě i námětem zkoumání spotřebitelské organizace dTest. „Používání nadměrného obalu odporuje jak zákonu o obalech, tak zákonu o ochraně spotřebitele,“ uvádí se v upozornění pro spotřebitele. Velký obal navozuje v zákazníkovi pocit, že kupuje „hodně“. Vedle toho může docházet k porušování zákona o obalech. „Osoba, která uvádí výrobek na trh, je povinna zajistit, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší, a to s cílem snížit množství odpadu z obalů,“ uvádí se v zákoně. Jeho porušení může stát pokutovat částkou ve výši až půl milionu korun.

Příroda trpí i zbytečným převážením věcí sem a tam

  • Představa, že si výrobce dá poslat součástky od dodavatelů a pak vše zkompletuje na jednom místě, je často mylná.
  • Typickým příkladem je výroba automobilů. Například karoserie se vyrobí v Evropě, motor v Japonsku. 
  • K závěrečné kompletaci však neputují motory ke karoserii, ale karoserie do továrny na motory. Což zabere asi pětkrát více místa v nákladním prostoru obřích kontejnerových lodí. 
  • Poté se vrací auto, již s motorem, do Evropy. V případě, že si vůz objedná zákazník z Japonska, odvezou vůz z Evropy zase do Japonska.
  • Obří nákladní lodě pohání dieselové motory na nejméně kvalitní zbytky ropy, které by jinak skončily jako topení v kotli. Jedna loď vypustí za rok do ovzduší stejně škodlivin jako pět milionů aut.

Jednou z bolestí globálního propojení světa jsou také návody k výrobkům. Místo toho, aby se vytiskly příručky pro použití a záruční podmínky v jednotlivých jazykových mutacích pro každou zemi zvlášť, kvůli zjednodušení při tisku dostane zákazník leckdy tlusté knížečky v deseti či dvaceti jazykových variantách najednou. „Spotřební zboží v naší nabídce je objednáváno centrálně pro všechny země, kde působíme,“ uvedla Iveta Barabášová z oddělení komunikace řetězce Lidl. Tam jsme totiž objevili sportovní brýle, jejichž návod měřil na délku více než metr. „S dodavateli komunikujeme, v současnosti jsme se soustředili například na redukci váhy plastových obalů naší privátní značky vod. Úspory se pohybují kolem tří set tun plastů ročně,“ říká Barabášová. Přislíbila, že podnět deníku Metro k možné redukci příliš dlouhých vícejazyčných návodů předá kolegům, kteří se touto problematikou zabývají. 

Komentáře

Hlavní zprávy

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy