metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí, 26. října 2020. Svátek má Erik.
Gorilí ošetřovatel Marek Ždánský
Gorilí ošetřovatel Marek Ždánský | foto: Jiří Bálek

Šance pro goriláky: místo kastrace ubytování za Prahou

17. srpna 2014  19:13 Jan David Metro.cz
První soukromé záchytné středisko pro gorilí samce může vzniknout v Chýni u Prahy. Autorem nápadu je bývalý ošetřovatel goril v pražské zoo a podnikatel Marek Ždánský.

„Jednalo by se o zařízení pro gorilí samce, kteří musí být v izolaci kvůli místu v zoologických zahradách. V každé gorilí skupině totiž může být pouze jeden samec. A to je velký problém v celé Evropě, který bohužel dospívá i k tomu, že někde  samce kastrují, čemuž bychom chtěli zabránit,“ vysvětluje svůj záměr bývalý dlouholetý šéf gorilího pavilonu v pražské zoo Marek Ždánský.

V Chýni u Prahy již jeho firma také pořídila pozemek o rozloze 6500 metrů čtverečních nejen k výstavbě pavilonu, ale i pro pěstování kvalitní zeleniny vhodné pro krmení těchto ohrožených primátů. „Do záchytného střediska bychom stahovali samce, kteří jsou  v zoo navíc. U nás by pak byli umístěni do samčí skupiny, kde by čekali na uvolnění místa v evropských i soukromých zoologických zahradách,“ popisuje Ždánský.

Projekt je zatím v úplných počátcích, čeká se na komunální volby a potřebná místní povolení. Zároveň pak začnou také jednání mimo jiné s evropským koordinátorem chovu goril, či s ministerstvem životního prostředím kvůli povolení dovozů zvířat a dalšími potřebnými organizacemi. Ždánský počítá s tím, že vnitřní část pavilonu i výběh by byl přístupný veřejnosti a to zadarmo. „Projekt je nejen důležitý pro zachování této ohrožené fascinující skupiny zvířat, ale také ekonomicky životaschopný,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

ilustrační snímek
vydáno 26. října 2020  9:51

Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.  celý článek

TIP NA VÝLET: Údolím Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice a říčním lázním

Zlenice jsou zřícenina hradu nad soutokem potoka Mnichovky s řekou Sázavou...
vydáno 26. října 2020  5:59

Cesta ve stínu lesa a podél vody, posezení u řeky i romantická zřícenina, kterou začlenil do mnoha svých obrázků slavný dětský ilustrátor Josef Lada – to...  celý článek

Nadšenci tajně vysadili nový trávník u Tančícího domu. Dodnes jim nikdo nepoděkoval

Vysadit trávník pomohli kamarádi Janka Rubeše.
vydáno 25. října 2020  18:36

Zatím poslední akcí Janka Rubeše je záchrana Jiráskova náměstí. Začala již v dubnu.  celý článek

Strach je jeden z mých nejlepších kamarádů, říká Miroslava Jirková

Miroslava Jirková
vydáno 25. října 2020  15:29

Před patnácti lety začala se slacklinem, tehdy už se ale věnovala i horolezectví. Miroslava Jirková se zúčastnila několika expedicí na osmitisícovky, ale...  celý článek

Vaše fotky z Prahy