metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.

Šance pro goriláky: místo kastrace ubytování za Prahou

  19:13aktualizováno  19:13
První soukromé záchytné středisko pro gorilí samce může vzniknout v Chýni u Prahy. Autorem nápadu je bývalý ošetřovatel goril v pražské zoo a podnikatel Marek Ždánský.

Gorilí ošetřovatel Marek Ždánský | foto: Jiří Bálek

„Jednalo by se o zařízení pro gorilí samce, kteří musí být v izolaci kvůli místu v zoologických zahradách. V každé gorilí skupině totiž může být pouze jeden samec. A to je velký problém v celé Evropě, který bohužel dospívá i k tomu, že někde  samce kastrují, čemuž bychom chtěli zabránit,“ vysvětluje svůj záměr bývalý dlouholetý šéf gorilího pavilonu v pražské zoo Marek Ždánský.

V Chýni u Prahy již jeho firma také pořídila pozemek o rozloze 6500 metrů čtverečních nejen k výstavbě pavilonu, ale i pro pěstování kvalitní zeleniny vhodné pro krmení těchto ohrožených primátů. „Do záchytného střediska bychom stahovali samce, kteří jsou  v zoo navíc. U nás by pak byli umístěni do samčí skupiny, kde by čekali na uvolnění místa v evropských i soukromých zoologických zahradách,“ popisuje Ždánský.

Projekt je zatím v úplných počátcích, čeká se na komunální volby a potřebná místní povolení. Zároveň pak začnou také jednání mimo jiné s evropským koordinátorem chovu goril, či s ministerstvem životního prostředím kvůli povolení dovozů zvířat a dalšími potřebnými organizacemi. Ždánský počítá s tím, že vnitřní část pavilonu i výběh by byl přístupný veřejnosti a to zadarmo. „Projekt je nejen důležitý pro zachování této ohrožené fascinující skupiny zvířat, ale také ekonomicky životaschopný,“ dodává.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Za havárie aut mohou mobily, ale také moderní technologie

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  13:48

Těžká bouračka kamionu a osobních vozů na dálnici navozuje otázku: čemu se řidiči při jízdě věnují?  celý článek

Správa komunikací se pouští do klíčových oprav. Některým chybí termíny i objízdné trasy

Křižovatka v Újezdě byla dle radnice nebezpečná.
vydáno 17. října 2019  10:38

Kdo někdy jel přes hlavní křižovatku v Újezdě nad Lesy, ten dobře ví, proč je potřeba nepřehledný úsek opravit. Při přejíždění ze Staroújezdské ulice do...  celý článek

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku
vydáno 17. října 2019  8:20

Mají úředníci, strážníci a buskeři jasno o změnách, které platí od úterý? Ne o všech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám