metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Ondřej Krejčí, zakladatel HuráLigy | foto: Archiv Ondřeje KrejčíhoMetro.cz

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

  18:58
Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga. Jejich velký plán jim docela vychází. V současnosti se jejich soutěž hraje v osmnácti městech a zapojeno je do ní tisíce hráčů. „Jako badmintonisti jsme se od začátku věnovali především badmintonovým ligám. Když jsme ale viděli růst počtu hráčů badmintonu, začali jsme přemýšlet i nad ostatními sporty. Podmínkou bylo, aby byl hraný masově a měl velkou základnu rekreačních hráčů. Po vyhodnocení různých sportů jsme nakonec přibrali i tenis a ping-pong,“ říká pro Metro Ondřej Krejčí.

Než mi poradíte, jak se mohu přihlásit, tak mi řekněte, jakou mám šanci, když jsem ping-pong hrál naposledy před 15 lety na základní škole o přestávce na chodbě?
Velkou výhodou HuráLigy je, že se jí mohou účastnit jak hráči, kteří pravidelně chodí hrát s kamarády, tak i ti, kteří naposledy hráli ping-pong čítankou přes lavici. Ligy jsme rozdělili do tří úrovní, aby byly zápasy co nejvíc vyrovnané. Nyní se lze tedy přihlásit do první, druhé a začátečnické ligy. V těchto úrovních se se svou hrou najde každý. Navíc hrajeme švýcarským systémem, který sám o sobě přiřazuje hráče na základě jejich výkonnosti.

A jak se tedy mohou přihlásit?
Stačí se zaregistrovat na Huraliga.cz a vybrat si město a sport. Po zaplacení symbolického startovného 200 korun pak již jen čekáte na los prvního kola.

Jak soutěže probíhají?
V den, kdy liga začíná, losujeme dvojice pro zápasy prvního kola. Hráči se skrz chat, který máme na webu, domluví na místě a času zápasu. Na jeho odehrání mají až 14 dní. Jakmile zápas odehrají, zapíší výsledek na web a čekají na los nového kola, který nyní probíhá každé pondělí. Takto se odehraje osm ligových zápasů a pro ty nejlepší ještě následuje play-off.

Takže se nehraje stále na stejném místě?
Zápasy probíhají v místě, na kterém se oba hráči domluví. Nemáme jen jedno sportoviště, kde by se odehrálo vše. Jedinou podmínkou je, že sportoviště musí být v rámci daného města, pokud se hráči nedomluví jinak.

Čím se liší soutěž třeba od běžné ligy v ping-pongu?
Dbáme na to, aby všichni hráči, kteří se do ligy přihlásili, měli pravidelný přísun pohybu. Proto losujeme nové kolo každý týden a motivujeme tak sportovce hrát pravidelně. Oproti běžným ligám nemáme tedy pevně stanovené hrací dny. Hlavní rozdíl bude ale zřejmě v tom, že v HuráLize hrajeme hlavně pro radost z pohybu a úspěchy v podobě výhry v lize jsou až druhotnou motivací.

Kdy vůbec liga vznikla?
S organizací lig jsme začali v roce 2011 v Ústí nad Labem. Značka HuráLiga funguje od roku 2019. Z několika badmintonistů v Ústí nad Labem se nám za poslední dva roky ligy rozrostly. Aktuálně organizujeme sportovní ligy pro amatérské sportovce z 18 měst a třech sportů. Jsme tak největší amatérská liga v Česku. Jen v tenisu máme na jaře téměř 1100 sportovců. Účastí v HuráLize získávají hráči také spoustu dalších výhod – jako slevy u našich partnerů, v partnerských sportovištích či například podrobné sledování svých statistik a herního vývoje.

Všiml jsem si, že nabízíte i e-sportovní zápasy. Co hrajete?
S e-sportem jsme začali v období covidu, kdy nám zavřeli sportoviště. Samozřejmě máme v portfoliu ty nejhranější tituly, jako je FIFA a NHL, ale máme za sebou už i ligy v NBA2K nebo UFC. Kromě konzolových hráčů Playstationu a Xboxu tuto sezonu cílíme i na PC hráče. Otevíráme ligu v karetní hře Hearthstone. Tak jako u naší sportovní sekce je i ta e-sportová primárně pro amatérské hráče. To je zároveň největší rozdíl oproti turnajům pořádaným velkými organizacemi. Ty jsou věnované profi a poloprofi hráčům. My jsme chtěli spíš mířit na cílovou skupinu, které jsme sami součástí. Hráče, kteří třeba po práci mají chuť si na chvíli sednout ke konzoli nebo počítači a chvíli si zahrát. To, že nehrají s někým náhodným z druhé strany světa, ale proti reálným hráčům z Česka, je pak o to zajímavější.

Na vašich stránkách vidím fotky samých mužů. Jsou soutěže i pro ženy?
V HuráLize hrají muži i ženy společně. Kritéria jako rozdělení lig do více úrovní nebo hraní švýcarským systémem dávají každému záruku, že bude mít vždy co možná nejvyrovnanější soupeře, a není tedy potřeba dál rozlišovat, jestli se jedná o muže, či ženu. V některých ligách ženy dominovaly svým počtem nebo i hrou samotnou.

HuráLiga

  • Ondřej Krejčí a Břetislav Krček začali soutěže organizovat v Ústí nad Labem.
  • Nyní se HuráLiga hraje napříč celou republikou.
  • Zapojit se můžete do lig, které se hrají v Brně, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Havířově, Hradci Králové, Jihlavě, Kladně, Liberci, Mostě, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze, Teplicích, Zlíně a pochopitelně se hraje dál i v Ústí nad Labem.
  • Soutěže jsou určeny pro hráče všech úrovní a na každého z nich čeká každý týden nový soupěř.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám