metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 19 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
Ondřej Krejčí, zakladatel HuráLigy | foto: Archiv Ondřeje KrejčíhoMetro.cz

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

  18:58
Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga. Jejich velký plán jim docela vychází. V současnosti se jejich soutěž hraje v osmnácti městech a zapojeno je do ní tisíce hráčů. „Jako badmintonisti jsme se od začátku věnovali především badmintonovým ligám. Když jsme ale viděli růst počtu hráčů badmintonu, začali jsme přemýšlet i nad ostatními sporty. Podmínkou bylo, aby byl hraný masově a měl velkou základnu rekreačních hráčů. Po vyhodnocení různých sportů jsme nakonec přibrali i tenis a ping-pong,“ říká pro Metro Ondřej Krejčí.

Než mi poradíte, jak se mohu přihlásit, tak mi řekněte, jakou mám šanci, když jsem ping-pong hrál naposledy před 15 lety na základní škole o přestávce na chodbě?
Velkou výhodou HuráLigy je, že se jí mohou účastnit jak hráči, kteří pravidelně chodí hrát s kamarády, tak i ti, kteří naposledy hráli ping-pong čítankou přes lavici. Ligy jsme rozdělili do tří úrovní, aby byly zápasy co nejvíc vyrovnané. Nyní se lze tedy přihlásit do první, druhé a začátečnické ligy. V těchto úrovních se se svou hrou najde každý. Navíc hrajeme švýcarským systémem, který sám o sobě přiřazuje hráče na základě jejich výkonnosti.

A jak se tedy mohou přihlásit?
Stačí se zaregistrovat na Huraliga.cz a vybrat si město a sport. Po zaplacení symbolického startovného 200 korun pak již jen čekáte na los prvního kola.

Jak soutěže probíhají?
V den, kdy liga začíná, losujeme dvojice pro zápasy prvního kola. Hráči se skrz chat, který máme na webu, domluví na místě a času zápasu. Na jeho odehrání mají až 14 dní. Jakmile zápas odehrají, zapíší výsledek na web a čekají na los nového kola, který nyní probíhá každé pondělí. Takto se odehraje osm ligových zápasů a pro ty nejlepší ještě následuje play-off.

Takže se nehraje stále na stejném místě?
Zápasy probíhají v místě, na kterém se oba hráči domluví. Nemáme jen jedno sportoviště, kde by se odehrálo vše. Jedinou podmínkou je, že sportoviště musí být v rámci daného města, pokud se hráči nedomluví jinak.

Čím se liší soutěž třeba od běžné ligy v ping-pongu?
Dbáme na to, aby všichni hráči, kteří se do ligy přihlásili, měli pravidelný přísun pohybu. Proto losujeme nové kolo každý týden a motivujeme tak sportovce hrát pravidelně. Oproti běžným ligám nemáme tedy pevně stanovené hrací dny. Hlavní rozdíl bude ale zřejmě v tom, že v HuráLize hrajeme hlavně pro radost z pohybu a úspěchy v podobě výhry v lize jsou až druhotnou motivací.

Kdy vůbec liga vznikla?
S organizací lig jsme začali v roce 2011 v Ústí nad Labem. Značka HuráLiga funguje od roku 2019. Z několika badmintonistů v Ústí nad Labem se nám za poslední dva roky ligy rozrostly. Aktuálně organizujeme sportovní ligy pro amatérské sportovce z 18 měst a třech sportů. Jsme tak největší amatérská liga v Česku. Jen v tenisu máme na jaře téměř 1100 sportovců. Účastí v HuráLize získávají hráči také spoustu dalších výhod – jako slevy u našich partnerů, v partnerských sportovištích či například podrobné sledování svých statistik a herního vývoje.

Všiml jsem si, že nabízíte i e-sportovní zápasy. Co hrajete?
S e-sportem jsme začali v období covidu, kdy nám zavřeli sportoviště. Samozřejmě máme v portfoliu ty nejhranější tituly, jako je FIFA a NHL, ale máme za sebou už i ligy v NBA2K nebo UFC. Kromě konzolových hráčů Playstationu a Xboxu tuto sezonu cílíme i na PC hráče. Otevíráme ligu v karetní hře Hearthstone. Tak jako u naší sportovní sekce je i ta e-sportová primárně pro amatérské hráče. To je zároveň největší rozdíl oproti turnajům pořádaným velkými organizacemi. Ty jsou věnované profi a poloprofi hráčům. My jsme chtěli spíš mířit na cílovou skupinu, které jsme sami součástí. Hráče, kteří třeba po práci mají chuť si na chvíli sednout ke konzoli nebo počítači a chvíli si zahrát. To, že nehrají s někým náhodným z druhé strany světa, ale proti reálným hráčům z Česka, je pak o to zajímavější.

Na vašich stránkách vidím fotky samých mužů. Jsou soutěže i pro ženy?
V HuráLize hrají muži i ženy společně. Kritéria jako rozdělení lig do více úrovní nebo hraní švýcarským systémem dávají každému záruku, že bude mít vždy co možná nejvyrovnanější soupeře, a není tedy potřeba dál rozlišovat, jestli se jedná o muže, či ženu. V některých ligách ženy dominovaly svým počtem nebo i hrou samotnou.

HuráLiga

  • Ondřej Krejčí a Břetislav Krček začali soutěže organizovat v Ústí nad Labem.
  • Nyní se HuráLiga hraje napříč celou republikou.
  • Zapojit se můžete do lig, které se hrají v Brně, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Havířově, Hradci Králové, Jihlavě, Kladně, Liberci, Mostě, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích, Plzni, Praze, Teplicích, Zlíně a pochopitelně se hraje dál i v Ústí nad Labem.
  • Soutěže jsou určeny pro hráče všech úrovní a na každého z nich čeká každý týden nový soupěř.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

vydáno 22. června 2021  17:00

Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto...  celý článek

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Vaše fotky z Prahy