metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Usedlost Šatovka.
Větší foto
Usedlost Šatovka. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Šatovka se změní, počkáme si roky

16. března 2018  9:56 Filip Jaroševský Metro.cz
Snaha squaterů, kteří začátkem února na týden demonstrativně obsadili roky nevyužívanou usedlost Šatovka v Praze 6, nepřišla nazmar. Rada hlavního města tento týden odsouhlasila změnu územního plánu, kterou se má změnit funkce budovy z čistě obytné na budovu veřejného vybavení.

Šestá městská část čeká na tuto změnu již bezmála sedm let a plánuje zde vytvořit místo pro setkávání a přednášky určené zejména seniorům. V zahradě budovy chce zbudovat menší domky, které by sloužily seniorům jako místo k bydlení. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře však musí radnice nejprve připravit projekt a získat stavební povolení. Od změny územního plánu, kterou musí potvrdit zastupitelé, do zahájení rekonstrukce uplyne podle něj tři až sedm let.

Opoziční zastupitel Prahy 6 Jakub Stárek tvrdí, že by mohlo však současné vedení radnice udělat v otázce Šatovky více. Stejného názoru je také náměstkyně primátorky a pražská radní pro územní rozvoj Petra Kolínská. Starosta Kolář podle ní neumí hospodařit se svěřeným majetkem. „Starosta v roce 2016 slíbil Pražanům, že v roce 2018 bude Šatovka opravená a budou v ní opět moci bydlet lidé. Dnes tvrdí, že s Šatovkou nemůže nic dělat. V domě přitom mohli celou dobu nepřetržitě bydlet lidé, objekt je v územním plánu veden jako plocha čistě obytná,“ řekla deníku Metro Kolínská.

Praha 6 by podle Kolínské měla vrátit všechny objekty, o které se neumí dlouhodobě postarat. Mezi ně patří například opuštěný obytný dům na adrese Dejvická 4, objekt na adrese Evropská 4 nebo zrekonstruovaný dům v Radimově 8 známý jako „břevnovský mrakodrap“.

Squateři v Šatovce

  • Skupina squaterů v únoru plánovala udělat v usedlosti prostor pro setkávání lidí.
  • Podle policie se dopustili trestného činu a devíti squaterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací.
  • Poslední obyvatelé se z budovy odstěhovali v roce 2011 a nájemci nebytových prostor roku 2015.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Kurz znakového jazyka. Řeč zní jen na začátku

Matěj Čipera a Klára Capoušková během lekce.
vydáno 23. ledna 2019  6:01

Redaktor deníku Metro se byl podívat, jak probíhá lekce, kde se mluví rukama.  celý článek

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám