metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Filip Humplík | foto: ČTK

Sázka na Bohuslava Svobodu vyšla, hodnotí výsledky voleb předseda pražské ODS

  7:53
Občanští demokraté jsou největším poraženým letošních komunálních voleb. Strana, která před čtyřmi lety volby do zastupitelstev obcí vyhrála, letos skončila až čtvrtá. ODS získala kolem 2400 zastupitelských křesel, tedy méně než polovinu křesel, které měli po volbách v roce 2010. Předseda pražské ODS Filip Humplík však tuto prohru černě nevidí. Občanští demokraté podle něj prošli restartem a přežili.

Jak jste odhadoval šance ODS v Praze?
Když mluvíme o volbách nad magistrát, s kterými jsem spojil svou politickou kariéru, tak cokoliv pod deset procent by byl veliký neúspěch. V květnu a červnu jsem byli někde na šesti sedmi osmi procentech.

Jak hodnotíte výsledek voleb?
ODS dopadla podobně jako Trojkoalice, kterou já osobně nevidím jako něco, co bude fungovat. Protože lidovci na jedné straně a zelení na druhé, to se trochu tluče. Stejný počet voličů máme i se sociální demokracií. Gratuluji topce a ANO. A jak to tedy vidím já? Není to tak dávno, co jsme byli na dně a brodili jsme se v bahně. Dnes plaveme. Jestli k tomu mám mít nějaký bonmot, tak jsme poražení, ale jak by řekl Leonard Cohen, jsme nádherní poražení. (pozn. red.: Nádherní poražení, román Leonarda Cohena, 1966).

Už jste to naznačil, ale přesto prozraďte, jste s výsledkem voleb spokojen?
Poslední dva měsíce jsme s Bohuslavem Svobodou obcházeli celou Prahu a denně jsme přesvědčovali lidi, že má smysl volit ODS. Jsem rád, že se ODS v Praze udržela a uvidíme, co bude dál.

Zmínil jste Bohuslava Svobodu. Byla správná volba vsadit na něj jako na lídra pražské kandidátky?
Když si vezmu poslední tři měsíce, tak bych jako předseda pražské ódéesky, neudělal nic jinak. Můžu si přát některé věci, jako například vlastnit některý velký významný deník nebo bych si mohl přát mít zhruba o 20 milionů víc na kampaň, ale my měli rozpočet jaký jsme měli a dopadli jsme poměrně dobře. Sázka na Bohuslava Svobodu byla sázka, která vyšla.

Čemu přisuzujete malou volební účast v Praze?
Jsem Pražák a volby mě posledních pár dnů už vážně štvaly. Když šel člověk po chodníku, musel jsem se vyhýbat volebním kostkám různých stran a hnutí a s tím je spojené i to, že jsou Pražané naštvaní, na co to se tu děje. Navíc když vidím odklon od demokratických a jasně vymezených stran, který ze všech stran zaznívá a spojím si to s působením hnutí bez nějakého jasného programu, které už rok něco dělá nebo spíš nedělá, tak je jasné, že to řadu lidí znechutí.

Co je podle Vás v současnosti největší problém Prahy?
Jsou dva. Doprava a bezpečnost. Bylo by dobré se podívat jakým způsobem pracuje městská policie. Strážníci nemají být nasazovači botiček, ale měli by se více podobat prvorepublikovým obecním strážníkům, kteří znají svou obec i lidi. A jak vyřešit pražskou dopravu? Já se dlouhodobě netajím tím, že vidím liberalizaci dopravního podniku jako jasnou cestu. Však se podívejte, jak se to vyplatilo v jiném typu dopravy. Meziměstskou dopravu zajišťuje například i Student Agency. Díky tomu na řadě míst klesly ceny a stoupla kvalita. Podobně by šla řešit i doprava v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy