metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo

Další 3 fotografie v galerii
Poprvé vystavené exponáty za sbírky Eduarda Štorcha. | foto: Metro.cz

Sbalte tlumok a hurá do muzea. Některé pravěké exponáty uvidí návštěvníci poprvé

  18:26
Medvědí rodinka, pravěcí lovci před jeskyní, neandertálec hledící do dáli. Kdo by si nevzpomínal na jedinečné plakátové obrazy.

Nejen se dívat, ale leccos si i vyzkoušet. Třeba malovat na zdi pravěké jeskyně nebo zažít pocit, kdy kamenem drtíte obilí na obilnou placku. To vás čeká a nemine v expozici, která zavede návštěvníky do dávných časů, jež nám kdysi přibližovaly nejen pedagogové, ale i romány Eduarda Štorcha a jedinečné kresby Zdeňka Buriana ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou. Ukazuje to výstava s poměrně dlouhým názvem Pravěk, k tabuli! Jak si pračlověk cestu do škol našel.

Některé exponáty uvidí návštěvníci poprvé
Po úspěšné výstavě Škola a válka se tentokrát Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského rozhodlo lákat, a to především školou povinné návštěvníky, na další neobvyklou výstavu. S ratolestmi, ale i bez nich, se můžete ponořit do dávných školních lavic a objevit či si připomenout, jaké byly hodiny dějepisu, když se učilo o lovcích mamutů, pazourcích, lovcích a sběračích, prvních osadách a hradištích.

Pedagogickému muzeu se podařilo shromáždit exponáty, z nichž některé veřejnost uvidí úplně poprvé. Týká se to například archeologických nálezů, rukopisů a dalších věcí ze sbírek Eduarda Štorcha, spisovatele a také amatérského archeologa. Kdo by neznal jeho poutavá dobrodružství Lovci mamutů, ale i i řadu dalších příběhů odehrávajících se v prvopočátcích lidského rodu na našem území. Nescházejí pochopitelně ani Burianovy obrazy, které bývaly součástí třídní výzdoby na prvním i druhém stupni a byly jich plné dějepisné kabinety.

Cesta do pravěku

  • Výstava Pravěk, k tabuli! je otevřená do 3. září 2023 v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského ve Valdštejnské ulici v Praze.
  • Přístupná je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.
  • Součástí výstavy bude i tematická publikace, která vyjde v druhé polovině října.
  • Protože je určená i školním návštěvám, děti od šesti do patnácti let mají snížené vstupné 40 korun.
  • 15. října 2022 proběhne v muzeu k Mezinárodnímu dni archeologie akce Den s pravěkem.

Pátrání po kabinetech by nyní už bylo marné
Tohle všechno si v prostorách muzea na pražské Malé Straně můžete prohlédnout a prostudovat. Včetně pravěké jeskyně v podzemí. Protože je výstava určená nejen k dívání, ale i praktickému pravěkému tréninku, hlavně pro děti, v jeskyni lze malovat na stěnu, jako to dělávali pravěcí obyvatelé, a v jedné z místností si můžete vyzkoušet drcení obilí kameny.

Sehnat pomůcky, které dříve sloužívaly k výuce, nebylo snadné. „Rozhodně byste měli v současnosti už smůlu, kdybyste pátrali ve školních kabinetech,“ říká na adresu mnohých vystavených exponátů z výuky jeden z autorů výstavy Jaromír Linda. Většina školních budov prošla v posledních desetiletích rekonstrukcemi, do kabinetů a tříd „vtrhly“ nové názorné pomůcky a dávné plakátové obrazy zmizely.

Do škol pronikl pravěk oficiálně ve 30. letech
I tak nabízí expozice množství ojedinělých památek na to, jak se postupně rodilo učení o pravěku. Zjistíte, že nebylo snadné prosadit jiný než církevní pohled, podle kterého Bůh stvořil jak člověka, tak i mamuty, šavlozubé tygry a další tvory.

Ale už v 19. století se i do školních osnov, byť v rámci jiných předmětů, nauka o pravěku prosazovala. Třeba oklikou přes již uvedenou bibli a biblické příběhy o tom, jak první lidé získávali potravu, jak se kdysi oblékali a vytvářeli předměty každodenní potřeby.

V Československu se do škol dostala výuka pravěkých dějin oficiálně až v roce 1932. Nejdřív do těch měšťanských, o tři roky později i do středních. I tyto momenty výstava v pedagogickém muzeu zachycuje. „Vždyť až třetina našich archeologů byli současně učiteli na všech stupních škol, fenomén, který dosud nebyl doceněn,“ připomíná ředitelka muzea Markéta Pánková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek