metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Pondělí, 22. července 2019. Svátek má Magdaléna.
BMW X5
Větší foto
BMW X5 | foto: Metro.cz

Se čtyřmi turby až na vrchol. To je SUV, které baví

10. února 2019  15:24 Petr Holeček Metro.cz
Přijíždí ztělesněný respekt. Fenomenální motor posílá čtvrtou generaci BMW X5 vysoko. A to i s naftou.

Nafta je mrtvá, říkají. A také, že přísné emisní normy jednou dieselové agregáty zahubí. Jedním z motorů, na které tedy budeme v budoucnu s láskou vzpomínat, je i tento šestiválec poháněný čtyřmi turby, který jsme vyzkoušeli v nové generaci BMW X5 s označením M50d.

Zvuk, projev, lineární zátah bez turboefektu. To je jen vrchol předností superdieselu od divize M Performance, který vsadil na jistotu – žádných osm válců jako Volkswagen, stačí šest. Ale jakých! Třílitrový motor má čtyři turbodmychadla, sílu 400 koní a 760 Nm. Motor má největší chuť k životu ve středních otáčkách, zátah ale nabídne i mnohem výše, a to díky zmíněné plejádě turbíček, konkrétně dvou malých a dvou středních. Lehce se dá zapomenout, že vůbec nafťák pod kapotou máte.

Chováním, zvukem, a to i díky výfuku od zmíněné sportovní divize, připomíná spíš výkonný benziňák. Velmi dobře sladěný s automatem, navíc potěší možnost manuálního řazení pomocí pádel na volantu. Spotřebu neřešte, pod deset litrů se nedostanete.

Vedle skvělého motoru musíme pochválit i podvozek. Pružinám pomáhají adaptivní tlumiče a stabilizátory. Ty regulují elektromotory a při rychlých průjezdech zatáčkami karoserie ztuhne a auto se nenaklání. Navíc se natáčejí zadní kola, což pomáhá i rejdu v garážích (auto je delší než předchozí generace, měří 4922 mm, široké je dokonce až 2004 mm).

Skvěle pracují i laserové světlomety. Paprsky z diod se „smíchají“ v objektivu se žlutým fosforem a pak auto vyzařuje intenzivní světlo podobné dennímu. Vidět je až na 600 metrů!

Komentáře

Hlavní zprávy

„Dveře únikovek nezamykají“

Petr Hučík (druhý zleva)
vydáno 22. července 2019  11:25

Kvůli požáru přišlo začátkem tohoto roku o život pět mladých Polek. Navštívily totiž jednu z únikových her v místním zábavním centru a kvůli nedodržení...  celý článek

Ženská parkovací místa. Podle restaurace jsou bezpečnější

Parkovací místa pro ženy
vydáno 22. července 2019  5:55

Testy ukazují, že ženy jsou na parkovištích opatrnější. Potřebují ale místo.  celý článek

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.
vydáno 21. července 2019  6:02

Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie....  celý článek

Sonda do duše českého nohejbalu: Už není sportem pro pivaře

Memoriál Jardy Svobody, tradiční turnaj na osadě Havran se letos konal už po...
vydáno 20. července 2019  6:57

„Chlapi, dáme pivko a čutneme si nohec? Já s bráchou proti vám všem, o panáka!“ Tohle je sonda do duše českého nohejbalu, za kterou v létě možná dostaneme...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám