metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
BMW X5
Větší foto
BMW X5 | foto: Metro.cz

Se čtyřmi turby až na vrchol. To je SUV, které baví

10. února 2019  15:24 Petr Holeček Metro.cz
Přijíždí ztělesněný respekt. Fenomenální motor posílá čtvrtou generaci BMW X5 vysoko. A to i s naftou.

Nafta je mrtvá, říkají. A také, že přísné emisní normy jednou dieselové agregáty zahubí. Jedním z motorů, na které tedy budeme v budoucnu s láskou vzpomínat, je i tento šestiválec poháněný čtyřmi turby, který jsme vyzkoušeli v nové generaci BMW X5 s označením M50d.

Zvuk, projev, lineární zátah bez turboefektu. To je jen vrchol předností superdieselu od divize M Performance, který vsadil na jistotu – žádných osm válců jako Volkswagen, stačí šest. Ale jakých! Třílitrový motor má čtyři turbodmychadla, sílu 400 koní a 760 Nm. Motor má největší chuť k životu ve středních otáčkách, zátah ale nabídne i mnohem výše, a to díky zmíněné plejádě turbíček, konkrétně dvou malých a dvou středních. Lehce se dá zapomenout, že vůbec nafťák pod kapotou máte.

Chováním, zvukem, a to i díky výfuku od zmíněné sportovní divize, připomíná spíš výkonný benziňák. Velmi dobře sladěný s automatem, navíc potěší možnost manuálního řazení pomocí pádel na volantu. Spotřebu neřešte, pod deset litrů se nedostanete.

Vedle skvělého motoru musíme pochválit i podvozek. Pružinám pomáhají adaptivní tlumiče a stabilizátory. Ty regulují elektromotory a při rychlých průjezdech zatáčkami karoserie ztuhne a auto se nenaklání. Navíc se natáčejí zadní kola, což pomáhá i rejdu v garážích (auto je delší než předchozí generace, měří 4922 mm, široké je dokonce až 2004 mm).

Skvěle pracují i laserové světlomety. Paprsky z diod se „smíchají“ v objektivu se žlutým fosforem a pak auto vyzařuje intenzivní světlo podobné dennímu. Vidět je až na 600 metrů!

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám