metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Větší foto
Koloběžka jede tramvají. | foto: ArchivMetro.cz

Se sdílenou koloběžkou se lidé vozí i v tramvaji. Smí se to?

  16:19
Soumrak bílozelených vozítek? Může za to pandemie i konkurence.

Od doby, co na sociálních sítích kolovalo video mladíků, kteří na sdílených elektrokoloběžkách svorně a zcela záměrně žuchli do studené Vltavy, uplynul více než měsíc. Potlesk si tito vtipálci vysloužili hlavně od těch, kteří nemají bílozelená vozítka společnosti Lime v lásce. Pro firmu, ačkoli chování dvojice „skokanů“ jednoznačně odsoudila, však šlo do jisté míry o reklamu. Další neobvyklou situaci, která je v metropoli k vidění, zaznamenal čtenář deníku Metro, který si přál zůstat v anonymitě. „Podařilo se mi vyfotit mladíka, jenž si koloběžku Lime vzal dokonce do tramvaje. Zajímalo by mě, zda se to může,“ napsal čtenář.

Zapůjčení kol

  • Elektrokola firmy Bolt bude možné vyzvednout a vrátit jen na vyznačených místech.
  • Firma rozmístění projednala s magistrátem. K zapůjčení slouží stejná aplikace jako u řidiče Boltu. Za prvních pět minut jízdy zákazník zaplatí pět korun za minutu, za každou další o korunu méně.

Podle manažera společnosti Lime Ondřeje Širokého však na variantu, že bude někdo z Pražanů či turistů přepravovat koloběžky po Praze MHD či autem, provozní uživatelská pravidla firmy nepamatují. „S takovou variantou se upřímně nepočítá. Přeprava ve vlastním autě by nicméně neměla být možná vůbec. Nedá se totiž rozlišit, zda jde ještě o výpůjčku, a zda již o krádež. V případě hromadné dopravy to pak možné je, nedává to však moc smysl. Koloběžky je přece ideální používat právě v návaznosti na MHD, ne v ní,“ vysvětluje Široký. Za ujeté kilometry tramvají může uživatel nicméně ušetřit nějakou tu korunu. „Neplatí za ujeté kilometry, ale jen za čas výpůjčky,“ dodává Široký.

Společnost Lime nemá v posledních měsících právě na růžích ustláno. Do otevřeného boje s povalujícími se koloběžkami a neukázněnými jezdci na nich se dříve pouštěli jednotlivé radnice, představitelé magistrátu i strážníci. V současnosti je to absence návštěvníků metropole a také nástup konkurence, co firmě ubírá v hlavním městě kšefty.

Firma se proto snaží na trh reagovat tím, že chce v metropoli zavést vlastní sdílená elektrokola. Trh s nimi je však v poslední době značně přesycen. „Přepravní aplikace Bolt tuto službu sdílených elektrických kol spustila v Praze v pondělí. Do ulic metropole jich rozmístí šest set. Budou se nacházet například na Karlínském náměstí, na Andělu, podél Vltavy, u Holešovické tržnice, na I. P. Pavlova i v kopcovitějších čtvrtích, jako jsou Kobylisy. V závislosti na poptávce po službě bude Bolt připraven počet bicyklů v ulicích upravovat,“ uvádí mluvčí přepravní aplikace, jež se doposud zaměřovala spíše na jiné druhy přepravy po městě, Jan Novosad.

Praha a Brno již delší dobu usilují o posílení pravomocí obcí v případě sdílené elektromobility. Zahrnout vlastní snahy do silničního zákona se jim však dosud nepodařilo. Pro elektrické koloběžky, stejně jako pro elektrokola a jezdce na nich proto platí stejná práva a povinnosti jako pro cyklisty. Pražský magistrát chce však mít podobnou pozici jako kolegové v rakouské Vídni, tedy mluvit do provozních podmínek mnohem více. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek