metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana

Další 2 fotografie v galerii
Plány na přeměnu areálu Výstaviště se zřejmě budou muset krotit. Nejsou totiž peníze. | foto: Cigler Marani Architects

Sedm otázek a odpovědí. Co jste chtěli vědět o holešovickém Výstavišti

  11:30
Před 60 lety bylo Výstaviště, jehož areál je už od 50. let minulého století památkově chráněn, přejmenováno na Park kultury a oddechu Julia Fučíka. Jaká je ale budoucnost tohoto rozlehlého areálu, na který je rok od roku smutnější pohled?

SPRÁVCE Jak dlouho bude Výstaviště spravovat Incheba?

Hlavní město má každý rok z pronájmu Výstaviště 20,8 milionů korun. Od roku 2015 se o něj přestane starat společnost Incheba, která má areál v pronájmu. Zatím není jasné, jak bude dál Výstaviště fungovat. Smlouva s Inchebou skončí k 31. prosinci 2014.

BUDOUCNOST Co se s areálem stane potom?

Praha může buď areál spravovat sama, což by ale podle odhadů znamenalo investici kolem dvou miliard korun do rekonstrukce areálu. Následně by se mohly kromě veletrhů na Výstavišti pořádat například festivaly. Praha také může vybrat investora, který bude výměnou za vložené peníze areál provozovat. 

OPRAVY V jakém stavu je Výstaviště v tuto chvíli?

Kromě dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce je nutné opravit třeba Maroldovo Panorama nebo Křižíkovu fontánu. Některé stavby by mohly být naopak zbourány. To je případ třeba divadla Spirála.

ROZVOJ Neměla být součástí plánu i rozsáhlá rekonstrukce?

Praha již měla architektonický návrh přestavby paláce a přilehlého okolí od architekta Jakuba Cieglera z architektonické kanceláře Ciegler Marani Architekts. Projekt by ale Prahu vyšel na zhruba 3 miliardy korun, které nemá. Nyní se pracuje na finančně realističtější možnosti dostavby paláce s návazností na dopravu i zeleň ve Stromovce.

PAMÁTKY Jaká je historická hodnota areálu?

Na Výstavišti je možné najít hned několik významných budov. Zřejmě nejvýznačnějším je zmíněný Průmyslový palác. Ten byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. V říjnu roku 2008 zničil požár západní křídlo paláce. Od té doby na jeho místě stojí "stan".

KAPACITA Kolik lidí areál pojme?

Jednotlivé prostory na Výstavišti si mohou pronajímat firmy i třeba školy nebo umělecké spolky, do prostor se totiž vejdou stovky lidí. Například do Křižíkových pavilonů označených E a B se vejde na raut až 1100 lidí. Do křídla Průmyslového paláce je to dokonce až 3300 lidí, do střední části pak 1600 lidí.

VYUŽITÍ Jaké akce se tu dnes pořádají?

Každoročně jsou tu pořádány desítky veletrhů ze všech možných oblastí. Například v září se tu chystá 23. ročník Živé exotiky, na které je možné prodávat a vyměňovat exotická zvířata a rostliny nebo 22. mezinárodní specializovaná výstava hodin, hodinek, zlatých a stříbrných šperků. Neodmyslitelně již k Výstavišti patří i každoroční Matějská pouť, která se sem v 60. letech přesunula z Dejvic.

Oheň na Výstavišti

  • 25. října 1991 na Výstavišti zcela shořel Bruselský pavilon. Příčinou požáru patrně byla nedbalost při používání elektrického spotřebiče.
  • 12. listopadu 2005 v areálu shořelo dřevěné kruhové Divadlo Globe, šlo o repliku starého alžbětinského divadla Globe, postavenou roku 1999. Oheň ji zcela zničil.
  • 16. října 2008 zachvátil pravé křídlo hlavního Průmyslového paláce velký požár, který jeho pravé křídlo úplně zničil. Podle následných šetření oheň vznikl na základě nesprávné manipulace s elektrickým vařičem během jedné ze zdejších výstav.

Zdroj: Wikipedie

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek