metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Účastníci odcházejí za dohledu policie z happeningu Komu patří město.
Dalších 5 fotografií v galerii
Účastníci odcházejí za dohledu policie z happeningu Komu patří město. | foto: ČTK

Sedm squatterů obsadilo večer dům v centru, vyvedla je policie

8. června 2014  7:09 ČTK
Skupina squatterů obsadila dnes v podvečer dům v ulici Hálkova 7 v centru Prahy. Chtěli prý tak upozornit na údajné spekulace s nemovitostmi. Do nepoužívaného domu vniklo sedm lidí, kteří z oken vyvěsili transparenty a nafukovací balonky. "Policisté je před 21.30 legitimovali a pak propustili," řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Na místě zasahovalo asi dvacet policistů, příznivců squatterů byl na ulici zhruba dvojnásobek.

Během akce se před domem dostali do potyčky s policisty tři příznivci squatterů. Policie proti nim použila donucovací prostředky, povalila je na zem a poté odvedla. Před 21.00 vstoupili do domu policejní těžkooděnci a po necelé půlhodině odešli z domu všichni squatteři. Jedna z nich řekla, že je policisté legitimovali a pak propustili.

Právo na bydlení je základní lidské právo

Squatterská iniciativa Obsaď a žij chtěla podle svého prohlášení dnešní akcí upozornit na praktiky firem, které údajně skupují v Praze domy, z obydlených vystěhovávají nájemníky a domy nechávají prázdné. "Bydlení považujeme za základní lidské právo. Domy mají být na bydlení, ne pro soukromé zisky pochybných spekulantů," uvedla iniciativa.

Firmy bez konkrétních majitelů vlastnící opuštěné domy jsou podle iniciativy často vzájemně propojené, po dobu své existence dlouhodobě vykazují finanční ztráty a žádné zisky, takže neplatí žádné daně z příjmu. Obchodní společnosti mají často název podle adres nemovitostí, což prý umožňuje, aby se prodávaly firmy a podíly ve firmách, a nikoli nemovitosti samotné, čímž se spekulanti údajně vyhýbají placení daní z prodeje a převodu nemovitostí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám