metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Další 1 fotografie v galerii
Budova Základní školy Pod Žvahovem. | foto: Hana Dohnalová

Sehnali žáky a založili školu. Novinka v zákoně jim, ale kazí jejich snažení

  5:42
Po dlouhých jedenácti letech se prvňáčci vrátí do Hlubočep. Letitý boj o znovuotevření školy vyhráli už při lednovém zápisu. Podmínky pro zahájení výuky splnili: Škola sehnala dost dětí. Sotva se jeden problém podařilo vyřešit, objevil se další.

„Jedna třída školu skutečně neudělá a neznám učitelku, která by chtěla být na pracovišti úplně sama, takže jsme se začali snažit také o otevření přípravné třídy,“ říká ředitelka Základní školy Kořenského Libuše Daňhelková, která se obnovení základní školy pod Žvahovem ujala.

I přípravku se nakonec podařilo naplnit a vše tak nasvědčovalo tomu, že v Hlubočepech od září začne výuka se vším všudy. Jenže přišla změna zákona.

„Donedávna školský zákon požadoval pro otevření přípravné třídy sedm dětí. Podmínky se však trochu změnily, v současné době je třeba více dětí,“ upozorňuje na květnovou novinku v zákoně Daňhelková.

Novinka sice navýšila počty, ale zmenšila nároky na děti. „V zákoně nově chybí podmínka, že musí jít o děti sociálně znevýhodněné. Dává to tedy možnost dětem z rodin s běžným sociálním standardem, aby se připravovaly na svou školní docházku, například při odkladu v prostředí, které je může rozvíjet trochu jiným způsobem než mateřská škola,“ zve do přípravky ředitelka.

Pro rodiče je přípravka něco jako školka, jen je potřeba svačina. „Pro děti je to něco mezi školou a školkou, přípravka je má dovést k základním školním dovednostem a návykům,“ dodává Hana Dohnalová, která je jednou z iniciátorek obnovení školy v Hlubočepech.

„Přípravnou třídu doporučujeme pro děti s odkladem či pro malé cizince. V menším kolektivu se dítě lépe přizpůsobí. Kdo chce děti do naší přípravky přihlásit, tak ještě může, stačí se informovat v Základní škole Kořenského,“ dodává Daňhelková.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek