metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Další 1 fotografie v galerii
Budova Základní školy Pod Žvahovem. | foto: Hana Dohnalová

Sehnali žáky a založili školu. Novinka v zákoně jim, ale kazí jejich snažení

  5:42
Po dlouhých jedenácti letech se prvňáčci vrátí do Hlubočep. Letitý boj o znovuotevření školy vyhráli už při lednovém zápisu. Podmínky pro zahájení výuky splnili: Škola sehnala dost dětí. Sotva se jeden problém podařilo vyřešit, objevil se další.

„Jedna třída školu skutečně neudělá a neznám učitelku, která by chtěla být na pracovišti úplně sama, takže jsme se začali snažit také o otevření přípravné třídy,“ říká ředitelka Základní školy Kořenského Libuše Daňhelková, která se obnovení základní školy pod Žvahovem ujala.

I přípravku se nakonec podařilo naplnit a vše tak nasvědčovalo tomu, že v Hlubočepech od září začne výuka se vším všudy. Jenže přišla změna zákona.

„Donedávna školský zákon požadoval pro otevření přípravné třídy sedm dětí. Podmínky se však trochu změnily, v současné době je třeba více dětí,“ upozorňuje na květnovou novinku v zákoně Daňhelková.

Novinka sice navýšila počty, ale zmenšila nároky na děti. „V zákoně nově chybí podmínka, že musí jít o děti sociálně znevýhodněné. Dává to tedy možnost dětem z rodin s běžným sociálním standardem, aby se připravovaly na svou školní docházku, například při odkladu v prostředí, které je může rozvíjet trochu jiným způsobem než mateřská škola,“ zve do přípravky ředitelka.

Pro rodiče je přípravka něco jako školka, jen je potřeba svačina. „Pro děti je to něco mezi školou a školkou, přípravka je má dovést k základním školním dovednostem a návykům,“ dodává Hana Dohnalová, která je jednou z iniciátorek obnovení školy v Hlubočepech.

„Přípravnou třídu doporučujeme pro děti s odkladem či pro malé cizince. V menším kolektivu se dítě lépe přizpůsobí. Kdo chce děti do naší přípravky přihlásit, tak ještě může, stačí se informovat v Základní škole Kořenského,“ dodává Daňhelková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy