metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Marek Hilšer s dcerou Sofií
Další 2 fotografie v galerii
Marek Hilšer s dcerou Sofií | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Senátní volby bez kamer a blesků

8. října 2018  5:59 Pavel Hrabica Metro.cz
Čekání na výsledky prvního kola prožívali pražští kandidáti bez okázalostí.

O třetinu senátních křesel bojovalo i pět mužů, kteří se letos utkali o prezidentský stolec. Deník Metro byl ve třech „štábech,“ u Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše. Na rozdíl od prezidentských nebyli ve štábech bodyguardi i desítky tlačících se novinářů.

Pavlu Fischerovi a Jiřímu Drahošovi stačil jeden stůl, Marku Hilšerovi jeden vinohradský byt, ovšem v domě, který už bez nájemníků dožívá před rekonstrukcí (shodou okolností v domě a možná i v tomto bytě žil šest měsíců z roku 1884 jistý Tomáš Garrigue Masaryk…).

Fotogalerie

Pavel Fischer čekal v zastrčeném koutě slavné kavárny Slavia. „Není to v mém volebním obvodu, ale vyšel jsem vstříc novinářům, aby nemuseli jezdit do vzdálenější části Prahy,“ zdůvodnil volbu kavárny s výhledem na Národní divadlo i Pražský hrad. Fischer nezapřel duši amatérského fotografa, na chvíli si půjčil poslední model digitálního foťáku od přítomného fotoreportéra. Fischer ovšem fotí na klasický film.

Jiří Drahoš pozval úzký tým spolupracovníků do restaurace kousek od stanice metra Budějovická. Jako vždy mu byla věrným souputníkem jeho žena Eva. „Bylo to asi stresovější než prezidentské volby,“ přiznala Metru. Hlavně ji trápily nejrůznější útoky a lži, které na manžela směřovaly. „Nedoprovázela jsem ho při kampani, nejsem člověk, který by uměl nabízet třeba letáky,“ uvedla Drahošová. Muž byl ale podle jejího názoru na ulici ve svém živlu. „Strašně ho to bavilo,“ dodala. Vyplatilo se, Jiří Drahoš byl spolu se zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem jediný ze senátorských uchazečů, kteří si zajistili vítězství hned v prvním kole.

Marek Hilšer jako exot české politiky opět ukázal, že úspěch se dá pořídit za hubičku. Svůj obvod objížděl na skútru, rozdával perníková srdíčka a úsměvy. „Na konci jsem byl už hodně unavený,“ přiznal novopečený otec, který sledoval výsledky spolu s manželkou Monikou a několikaměsíční dcerou Sofií.

„Když jsem poslední den tankoval na Žižkově, už jsem přemýšlel, co ještě musím stihnout, takže jsem vrátil pistoli do stojanu a odjel. Bylo mi divné, že to trvalo tak krátce, ale hned po pár metrech jsem si uvědomil, že jsem zapomněl zaplatit,“ vzpomínal s úsměvem Hilšer. Udělal kolečko kolem benzinky a zamířil k mračící se obsluze, která přijala jeho omyl i 122 korun s pochopením. Stejně jako Pavla Fischera ho čeká ještě týdenní maraton v druhém kole. „Žádné setkání ale nechystám, příští sobotu strávím na svatbě své sestry,“ ukončil volební sobotu Marek Hilšer.

Do druhého kola senátních voleb neprošli prezidentští kandidáti Jiří Hynek a Petr Hannig. Na Ostravsku propadl bývalý předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek.

V Praze zůstal před branami herec Vladimír Kratina, rychlobruslení nebude propagovat ani trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák. Na imunitu musí zapomenout i „znalec“ vína a exhejtman David Rath.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám