metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pátek, 4. prosince 2020. Svátek má Barbora.
Lidé přicházejí odevzdat svůj hlas v krajských volbách ve Zlíně. (2. října 2020)
Větší foto
Lidé přicházejí odevzdat svůj hlas v krajských volbách ve Zlíně. (2. října 2020) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Senátní volby se povětšinou rozhodují až ve druhém kole

8. října 2020  13:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Rok 1996, kdy se do horní komory volilo poprvé, byl výjimečný. Úspěch už napoprvé přinesl největšímu počtu politiků.

Cifra 2,25 musela letos bývalého podnikatele v cestovním ruchu a exsenátora Václava Fischera hodně strašit. Tolik procent hlasů získal v letošním prvním kole v senátním obvodu Prahy 1 a šanci na senátorskou legitimaci si po jednadvaceti letech nezopakoval. Letos skončil na posledním osmém místě.

Přitom v roce 1999, kdy Fischer v témže obvodu v doplňujících volbách uspěl, vhodilo mu hlas 71,24 procent zúčastněných voličů. Takovou převahu v prvním kole senátních voleb ani předtím, ani potom, nikdo nepřekonal. Ti, kteří zdolali nástrahy voličské přízně už v prvním kole, vítězili nad svými soupeři jen těsně. Jejich vítězná procenta se pohybovala od 50,06 do 54,90.

Rekord starý deset let

36,74

To je volební účast v 1. kole letošních senátních voleb.

44,59

Historicky nejvyšší volební účast v 1. kole senátních voleb, téměř 45 procent, zažilo Česko v roce 2010. Nejvíc voličů v druhém kole (32,55 procenta) dorazilo k senátním urnám v roce 2002.

Historicky nejvíc kandidátů do Senátu si mohlo hned po prvním kole oddechnout hned v prvním senátním klání v roce 1996. V Praze uspěli tři zástupci ODS (z toho dva primátoři), v Brně politik lidovců. S výjimkou roku 2018, kdy se bez další agitace před druhým kolem obešli dva uchazeči (v Praze bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš a zlínský hejtman Jiří Čunek), mohl jásat vždy jen jeden vítěz hned z prvního kola. V roce 1998 se výhra hned napoprvé nepodařila dokonce nikomu.

Také letos uspěl hned v první části jen jeden kandidát. Zbyněk Linhart dokonce obhájil senátní mandát a jako dlouholetý starosta České Lípy bude usedat v bývalé konírně Valdštejnského paláce dalších šest let.

Během druhého kola senátních voleb, které proběhne ve 26 obvodech, budou platit stejná hygienická opatření jako v prvním kole, a to včetně voleb krajských. I zde je povinnost pohybovat se ve volebních prostorách v roušce. Minulý pátek a v sobotu odmítlo nošení roušky například pět lidí v Olomouckém kraji. Mohli odvolit, avšak jejich odmítnutí ochrany obličeje budou následně řešit obecní úřady.

Český Senát se dlouhodobě potýká s nezájmem voličů, zvláště ve druhém kole. Například před dvěma lety přišlo svého favorita podpořit rekordně nízkých 15 procent voličů. Některé politické strany mají dokonce jako část svého programu zrušení horní komory parlamentu, což jim ale nebrání v tom, aby do ní kandidovaly. Senát je stálým terčem kritiky i humoru. „Senát je nejdražší rekreační zařízení v zemi, ve kterém se každé dva roky mění třetina rekreantů,“ komentoval instituci již zesnulý populární komik Miloslav Šimek.

V dosavadní historii Česka se konalo sedm řádných senátních voleb, další byly doplňovací v případě, že senátor zemřel nebo odstoupil. Ty letošní jsou osmé. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako by se ve mně probouzelo zvíře, popisuje své treky mladá poutnice

„Jezdila jsem prstem po mapách a kurzorem po Google Earth a fantazie mi...
vydáno 3. prosince 2020  13:40

O cestování snila Viktorka Hlaváčková už jako malá. Teď si své sny plní. O treku přes Kavkaz sepsala i knihu. Jmenuje se Hory a nekonečno a seženete ji na...  celý článek

Na albu jsem popustil uzdu fantazii, říká operní pěvec Plachetka

Adam Plachetka
vydáno 3. prosince 2020  12:20

Adam Plachetka, jeden z nejznámějších operních pěvců světa, se podruhé pustil do muzikálových vod a nahrál album Music Man. V rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Teplouš měl být milý, ne útočný, říká zakladatel firmy Rybízák

Zakladatel firmy Rybízák Petr Čerňanský
vydáno 3. prosince 2020  10:21

Ovocná vína Petra Čerňanského zaplnila před lety tak trochu díru na trhu. Jeho firma Rybízák nedávno spustila prodej až v Anglii a v listopadu poslala do...  celý článek

Muzea a galerie se otevírají. Množství lidí pohlídají kustodi

Už v září museli nosit lidé v galeriích i muzeích roušky.
vydáno 3. prosince 2020  9:22

V rámci rozvolňování otevírá své brány také mnoho památek. Kolem omezení ale panují rozpaky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy