metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav
Zuzana Baudyšová a Tomáš Kladívko | foto: Metro.cz

Senátorkou za Prahu 9 byla zvolena Zuzana Baudyšová

  14:59,  aktualizováno  17:34
Zakladatelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (za ANO) byla zvolena do Senátu za Prahu 9. Ve volebním finále porazila dosavadního senátora ODS Tomáše Kladívka. Vyplývá to z konečných výsledků senátních voleb, které dnes na volebním webu zveřejnil Český statistický úřad. Druhého volebního kola se v obvodu zúčastnilo 17,46 procenta voličů. Před týdnem dorazilo k volebním urnám 37,14 procenta lidí oprávněných volit.

Baudyšová nyní získala 62,53 procenta odevzdaných hlasů, celkem jich bylo 11.260. V prvním kole ji podpořilo 13.232 voličů, měla 37,02 procenta hlasů. Kladívko získal ve finále podporu 37,46 procenta volících, tedy 6745 hlasů. V prvním kole měl 16,71 procenta hlasů, celkem jich bylo 5974.

V horní komoře se chce Baudyšová věnovat hlavně ochraně dětí, chce taky zlepšit kulturu jednání v obou parlamentních komorách. „Já jsem do kampaně vstoupila z důvodu, že bych určitě chtěla prohloubit svou práci v oblasti ochrany dětí. Z pozice neziskovky, ať chcete, nebo nechcete, tak na věci legislativy dost dobře nedosáhnete,“ řekla novinářům Baudyšová. Zaměřit se chce i na školství, rodinnou politiku a na zdravotnictví.

Zuzana Baudyšová bojuje přes dvě dekády za práva dětí

Vizitka nové senátorky za volební obvod Praha 9

Nestraník za ANO. Zakladatelka Nadace Naše dítě, v ní je od jejího vzniku v roce 1993 ředitelkou. V roce 1994 spolu zakládala Linku bezpečí, v níž pak do roku 2004 působila jako předsedkyně představenstva. Je členkou Výboru pro práva dítěte Rady vlády ČR pro lidská práva, zasedá v představenstvu Evropské komise pro pohřešované a komerčně zneužívané děti se sídlem v Bruselu a v představenstvu společnosti EURONET se sídlem v Bruselu sdružující nevládní organizace dětských práv v zemích EU.

Narodila se 22. dubna 1948 v Praze. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a přes 20 let pracovala jako ekonomka ve Státní bance Československé, v ČNB a krátce u zahraniční firmy. Je rozvedená, má dvě děti. Jejím manželem byl někdejší ministr obrany Antonín Baudyš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

vydáno 8. srpna 2022  15:15

O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.   celý článek

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek