metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Papírové kupony, které Opencard nahradila, se vracejí. Vypadají úplně stejně, jak si je pamatujeme. | foto: ČTK

Senioři, můžete nám vrátit karty Opencard, vyzývá magistrát

  9:43
Největší březnová změna se dotkne cestujících, kteří na Opencard žádný kupon nahraný nemají a využívají kartu jen k ověření věku a prokázání nároku na jízdu MHD zdarma. Jedná se o děti ve věku od 6 do 15 let a ­seniory starší 65 let. Ti se mohou rozhodnout, zda budou kartu i­ nadále využívat, nebo zda si výměnou za Opencard bezplatně pořídí nově vydanou průkazku.

Cestující, kteří jezdí bezplatně, novou průkazku obdrží na kartovém centru, kde odevzdají svou platnou kartu červenou plastovou kartu. „Tato průkazka slouží pouze k prokázání věku, a nikoliv jako jízdní doklad,“ upozorňuje mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. „Pokud si senioři nebo děti budou chtít pořídit průkaz k prokázání věku, aniž by výměnou odevzdali platnou Opencard, uhradí poplatek 20 korun,“ dodává Štábl.

Dvacku zaplatí i ti, kteří se rozhodli pořídit si novou papírovou průkazku. Od začátku března jsou totiž cestujícím k dispozici již všechny cenové i časové kategorie papírových kuponů. Tímto krokem fakticky dochází k rozšíření možností výběru nákupu časového jízdného.

Papírový kupon, nebo Opencard - lidé si mohou vybrat

Každý si tak bude moci vybrat, zda se bude při přepravní kontrole raději prokazovat papírovými kupony, nebo plastovou kartičkou. Dopravní podnik rozhodnutím rady města začal už v průběhu února s prodejem papírových měsíčních a čtvrtletních kuponů. Papírových kuponů se od té doby prodalo 1500, průkazek zhruba 3000.

„Těší mě, že už nyní lidé vnímají alternativu nákupu časového jízdného pozitivně a na přepážkách evidujeme zvýšený zájem o papírové kupony,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Doposud papírové kupony používali většinou jen studenti od 19 do 26 let. Senioři od 65 let jezdí pražskou MHD bezplatně a do nynějška potřebovali Opencard jen k prokázání věku. V papírové podobě byly také standardně používány přenosné kupony bez udání osobních údajů a doplňkové kupony pro vnější pásma Pražské integrované dopravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek