metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

  5:41
Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit jak v busech, tak i ve vlacích v rámci Pražské integrované dopravy (PID) poloviční jízdné, stejně jako nyní senioři nad šedesát pět let.

„Ke změně dochází 12. června na základě rozhodnutí Středočeského kraje. Nejzásadnější změnou je také sjednocení podmínek pro tuto věkovou kategorii v autobusech a vlacích PID. Senioři nad sedmdesát let budou nově platit poloviční jízdné,“ říká mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal.

Na kolo potřebujete lístek
Další novinkou je zavedení výhodnějších krátkodobých i jednodenních jízdních dokladů pro přepravu jízdních kol. Na výběr bude mezi dvouhodinovým přepravným za třicet korun a celodenním přepravným za osmdesát.

„Tyto jízdní doklady budou platit s jakoukoli platnou jízdenkou PID cestujícího ve všech vlacích PID ve vnějších tarifních pásmech a bude možné je zakoupit jak v elektronické podobě v aplikaci Lítačka, tak v papírové podobě na pokladnách nebo u průvodčích. Přeprava kol na území Prahy zůstane s jakoukoli platnou pražskou jízdenkou i nadále zdarma,“ dodává Drápal.

Nouze se slevou
Stejně jako v případě loňských změn tarifu v Praze, kde se jízdné odpouštělo lidem v hmotné nouzi, chce Středočeský kraj také zvýhodňovat – účastníky odboje a odporu proti komunismu a válečné veterány, kteří se prokážou osvědčením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek