metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

  5:41
Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit jak v busech, tak i ve vlacích v rámci Pražské integrované dopravy (PID) poloviční jízdné, stejně jako nyní senioři nad šedesát pět let.

„Ke změně dochází 12. června na základě rozhodnutí Středočeského kraje. Nejzásadnější změnou je také sjednocení podmínek pro tuto věkovou kategorii v autobusech a vlacích PID. Senioři nad sedmdesát let budou nově platit poloviční jízdné,“ říká mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal.

Na kolo potřebujete lístek
Další novinkou je zavedení výhodnějších krátkodobých i jednodenních jízdních dokladů pro přepravu jízdních kol. Na výběr bude mezi dvouhodinovým přepravným za třicet korun a celodenním přepravným za osmdesát.

„Tyto jízdní doklady budou platit s jakoukoli platnou jízdenkou PID cestujícího ve všech vlacích PID ve vnějších tarifních pásmech a bude možné je zakoupit jak v elektronické podobě v aplikaci Lítačka, tak v papírové podobě na pokladnách nebo u průvodčích. Přeprava kol na území Prahy zůstane s jakoukoli platnou pražskou jízdenkou i nadále zdarma,“ dodává Drápal.

Nouze se slevou
Stejně jako v případě loňských změn tarifu v Praze, kde se jízdné odpouštělo lidem v hmotné nouzi, chce Středočeský kraj také zvýhodňovat – účastníky odboje a odporu proti komunismu a válečné veterány, kteří se prokážou osvědčením.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek