metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Senioři stále více vyrážejí do ciziny, na léky na palubu zapomínají

  15:51
Faraonovu pomstu aneb silné střevní potíže znají turisté z Egypta. Delegáti cestovek na ni upozorňují, poradí také, jaké léky si koupit. Ale až poté, co turisté dorazí na místo. Při nákupu zájezdu se klient tuto informaci většinou nedozví, nebo jen výjimečně. Stejné je to také s očkováním.

„Při cestování do některých zemí Afriky bych rozhodně doporučoval alespoň očkování proti žloutence,“ říká pro deník Metro Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví v Ostravě, který je také lékařem očkovacího centra. Podle jeho zkušeností velké cestovní kanceláře chtějí především prodat zájezd, ne klienta strašit. „Když mu řeknou, že by se měl nechat do západní Afriky očkovat na to a to, tak si zákazník řekne, že pojede raději někam do Evropy,“ upozorňuje lékař Maďar. Potom záleží na tom, co si cestovatel zjistí předem na internetu. Podstatně odpovědnější jsou podle něho individuální cestovatelé, a hlavně senioři, kteří k němu do očkovacího centra přicházejí, aby se minimálně poradili o nebezpečích, jež na jejich zdraví ve vzdálené cizině čeká. „Nejčastěji chodí lidé kolem 55 let, kteří míří do Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky,“ tvrdí Maďar.

Na letiště dřív

  • S přibývajícím věkem se negativní reakce organismu na změny prostředí zvyšuje.
  • U turistů nad 55 let bývá nejčastějším problémem na cestách vysoký tlak.
  • Lékaři u starších cestovatelů doporučují být na letišti nikoli dvě hodiny před odletem, ale tři. Důvod? Spěch a stres může vyvolat nežádoucí problémy, především se srdcem.

Cestování lidí v pokročilejším věku přináší řadu zdravotních rizik. Především když zanedbají přípravu na cestu. Potvrzuje to dlouholetá průvodkyně Eva Mahrová. „Lidé, kteří musí brát pravidelně nějaké léky, by je určitě měli mít při cestě do zahraničí v příručním zavazadle,“ upozorňuje zkušená průvodkyně, která je sama už seniorkou. „Starší klientka dostala v letadle do Thajska záchvat, jenže léky měla v kufru. A ten byl v zavazadlovém prostoru,“ popisuje průvodkyně Mahrová kritickou situaci na palubě letadla. Zájezd měl navíc mezipřistání a turistčin kufr mezitím pokračoval do Asie. „Paní si ani nepamatovala, jak se jmenují léky, když jsme vyhledali lékařskou pomoc,“ říká průvodkyně. V zahraničí se totiž názvy mnohých léků často hodně liší a je někdy obtížné najít přímo na místě ty správné.

Senioři tvoří stále významnější skupinu zákazníků cestovních kanceláří. Podle posledních údajů cestovní agentury Invia si v letošním roce jen u nich koupilo některý ze zahraničních zájezdů asi sedmdesát tisíc seniorů.

Patnáct tisíc z nich patří do věkové kategorie nad šedesát pět let. V roce 2017 přitom do zahraničí na čtyř- a vícedenní zájezd odcestovalo dohromady pět milionů lidí. Z toho téměř dva miliony vyrazilo letecky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek