metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 36 °C

Středa, 26. června 2019. Svátek má Adriana.
Ilustrační snímek.
Větší foto
Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Senioři stále více vyrážejí do ciziny, na léky na palubu zapomínají

22. května 2019  15:51 Pavel Hrabica Metro.cz
Faraonovu pomstu aneb silné střevní potíže znají turisté z Egypta. Delegáti cestovek na ni upozorňují, poradí také, jaké léky si koupit. Ale až poté, co turisté dorazí na místo. Při nákupu zájezdu se klient tuto informaci většinou nedozví, nebo jen výjimečně. Stejné je to také s očkováním.

„Při cestování do některých zemí Afriky bych rozhodně doporučoval alespoň očkování proti žloutence,“ říká pro deník Metro Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví v Ostravě, který je také lékařem očkovacího centra. Podle jeho zkušeností velké cestovní kanceláře chtějí především prodat zájezd, ne klienta strašit. „Když mu řeknou, že by se měl nechat do západní Afriky očkovat na to a to, tak si zákazník řekne, že pojede raději někam do Evropy,“ upozorňuje lékař Maďar. Potom záleží na tom, co si cestovatel zjistí předem na internetu. Podstatně odpovědnější jsou podle něho individuální cestovatelé, a hlavně senioři, kteří k němu do očkovacího centra přicházejí, aby se minimálně poradili o nebezpečích, jež na jejich zdraví ve vzdálené cizině čeká. „Nejčastěji chodí lidé kolem 55 let, kteří míří do Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky,“ tvrdí Maďar.

Na letiště dřív

  • S přibývajícím věkem se negativní reakce organismu na změny prostředí zvyšuje.
  • U turistů nad 55 let bývá nejčastějším problémem na cestách vysoký tlak.
  • Lékaři u starších cestovatelů doporučují být na letišti nikoli dvě hodiny před odletem, ale tři. Důvod? Spěch a stres může vyvolat nežádoucí problémy, především se srdcem.

Cestování lidí v pokročilejším věku přináší řadu zdravotních rizik. Především když zanedbají přípravu na cestu. Potvrzuje to dlouholetá průvodkyně Eva Mahrová. „Lidé, kteří musí brát pravidelně nějaké léky, by je určitě měli mít při cestě do zahraničí v příručním zavazadle,“ upozorňuje zkušená průvodkyně, která je sama už seniorkou. „Starší klientka dostala v letadle do Thajska záchvat, jenže léky měla v kufru. A ten byl v zavazadlovém prostoru,“ popisuje průvodkyně Mahrová kritickou situaci na palubě letadla. Zájezd měl navíc mezipřistání a turistčin kufr mezitím pokračoval do Asie. „Paní si ani nepamatovala, jak se jmenují léky, když jsme vyhledali lékařskou pomoc,“ říká průvodkyně. V zahraničí se totiž názvy mnohých léků často hodně liší a je někdy obtížné najít přímo na místě ty správné.

Senioři tvoří stále významnější skupinu zákazníků cestovních kanceláří. Podle posledních údajů cestovní agentury Invia si v letošním roce jen u nich koupilo některý ze zahraničních zájezdů asi sedmdesát tisíc seniorů.

Patnáct tisíc z nich patří do věkové kategorie nad šedesát pět let. V roce 2017 přitom do zahraničí na čtyř- a vícedenní zájezd odcestovalo dohromady pět milionů lidí. Z toho téměř dva miliony vyrazilo letecky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabíječi koloběžek si vydělají méně, ale za adrenalin to stojí

Koloběžky přivezly zábavu i problémy na chodnících.
vydáno 25. června 2019  19:58

Viděli jste někdy člověka, jak jede po ulici na dvou zelených elektrokoloběžkách? Není to zloděj ani vtipálek, je to takzvaný dobíječ – juicer. Když...  celý článek

Nový viadukt dřív než za rok. Využití najde většina oblouků

Takto by mohl viadukt vypadat v roce 2022.
vydáno 25. června 2019  13:09

Změny okolí karlínského vlakového přemostění vyjdou na zhruba 343 milionů korun.  celý článek

Na Smetance chtějí chránit ptáky i javor

Pozůstatky kácení u školy.
vydáno 25. června 2019  5:22

Radní Prahy 2 dnes diskutují o kácení v areálu školy. „Setkání svolali s několikaletým zpožděním,“ reagují obyvatelé.  celý článek

Milostné vzdechy sousedů zákony neutiší, říká právník

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 24. června 2019  8:20

Deník Metro oslovil právníka Jana Lukeše s otázkou, jak by se dal v Praze vyřešit problém s takzvanými „královnami soulože“. Téma, které se s příchodem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám