metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Další 1 fotografie v galerii
Starostka Prahy 2 Jana Černochová | foto: Praha 2

SERIÁL: Pražští starostové a starostky hodnotí letošní rok

  19:48
Deník Metro tento týden přináší každý den odpovědi starostů velkých městských částí metropole. Dnes začínáme Prahou 1 a 2, v pátek skončíme starosty Prahy 9 a 10.

Praha 1Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09)

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Jaká jsou tři největší témata k řešení pro příští rok?

Témata jsou stále stejná, jde především o problematiku buskingu, omezení provozu segwayů a ještě efektivnější potírání negativních jevů, které centrum města logicky přitahuje. Obecným cílem je celkové zlepšení komfortu života v naší městské části.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Pátým rokem předkládáme zastupitelstvu stabilizovaný rozpočet okolo 800 milionů korun. Mohu garantovat, že rozpočet pokrývá potřeby městské části, ať v oblasti školství, zdravotnictví, sociální oblasti, opravy našeho nemovitého majetku, chodníků i náklady spojené s chodem úřadu. Je to také rozpočet krytý našimi příjmy, a proto dlouhodobě udržitelný. Z největších investičních plánovaných položek příštího roku bych vyzdvihl 30 milionů na rozšíření Základní školy náměstí Curieových, pokračující chodníkový program a další, jako je třeba rekonstrukce WC na Uhelném trhu. V oblasti životního prostředí třeba investici ve Vojanových sadech.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Vzhledem k tomu, že v tomto volebním období v Praze 1 kontinuálně pokračujeme v tom, co jsme započali v uplynulých čtyřech letech, nemohu sloužit zprávou o drastickém překopání priorit a stylu práce. Navazujeme na již vykonané.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Speciální bezpečnostní opatření neřešíme. Na bezpečnostním poli však samozřejmě úzce spolupracujeme s magistrátem a všemi zainteresovanými složkami, ať jde o policisty, strážníky a další.

Praha 2Starostka Jana Černochová (ODS)

Starostka Prahy 2 Jana Černochová

Jaká jsou tři největší témata k řešení pro příští rok?

Trvalou prioritou je kvalitní péče o naše seniory, o naše školy a jejich žáky a učitele. Dále řešíme dopravní témata - zklidnění magistrály, čeká nás rozsáhlá úprava Vinohradské třídy a úspěšný průběh privatizace bytů.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Opět dáme deset milionů na „chodníkový program“. Větší investicí bude například rekonstrukce Sluneční stráně nad Folimankou. Jinak počítáme opět s výraznými výdaji na školy, na sociální oblast a na údržbu domů v našem vlastnictví.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Letos byla bezbariérově zpřístupněna stanice metra I. P. Pavlova, o což jsme roky usilovali. Od září jsou v našich základních školách dětští psychologové, popřípadě speciální pedagogové. Pokračujeme v privatizaci bytů, vytváříme příjemné prostředí pro podnikatele sídlící na Praze 2. Nepřipustíme vybudování aplikačních místností pro drogově závislé. Nebudeme zvyšovat seniorům nájemné v obecních sociálních bytech a budeme rozšiřovat nabídku služeb Centra sociálních služeb.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Radnice spolupracuje s policií a strážníky městské policie neustále, v případě potřeby samozřejmě přistupujeme ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Zdůrazňuji, že o bezpečnost se staráme, ale nesmíme brát lidem jejich svobody či právo na soukromí, nesmíme se začít bát. Dokonce jsme letos na dvojce poprvé rozsvěceli malý stromek na náměstí Míru a přišla opravdu spousta lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek