metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.
Starostka Prahy 2 Jana Černochová
Další 1 fotografie v galerii
Starostka Prahy 2 Jana Černochová | foto: Praha 2

SERIÁL: Pražští starostové a starostky hodnotí letošní rok

14. prosince 2015  19:48 Metro.cz
Deník Metro tento týden přináší každý den odpovědi starostů velkých městských částí metropole. Dnes začínáme Prahou 1 a 2, v pátek skončíme starosty Prahy 9 a 10.

Praha 1Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09)


Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Jaká jsou tři největší témata k řešení pro příští rok?

Témata jsou stále stejná, jde především o problematiku buskingu, omezení provozu segwayů a ještě efektivnější potírání negativních jevů, které centrum města logicky přitahuje. Obecným cílem je celkové zlepšení komfortu života v naší městské části.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Pátým rokem předkládáme zastupitelstvu stabilizovaný rozpočet okolo 800 milionů korun. Mohu garantovat, že rozpočet pokrývá potřeby městské části, ať v oblasti školství, zdravotnictví, sociální oblasti, opravy našeho nemovitého majetku, chodníků i náklady spojené s chodem úřadu. Je to také rozpočet krytý našimi příjmy, a proto dlouhodobě udržitelný. Z největších investičních plánovaných položek příštího roku bych vyzdvihl 30 milionů na rozšíření Základní školy náměstí Curieových, pokračující chodníkový program a další, jako je třeba rekonstrukce WC na Uhelném trhu. V oblasti životního prostředí třeba investici ve Vojanových sadech.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Vzhledem k tomu, že v tomto volebním období v Praze 1 kontinuálně pokračujeme v tom, co jsme započali v uplynulých čtyřech letech, nemohu sloužit zprávou o drastickém překopání priorit a stylu práce. Navazujeme na již vykonané.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Speciální bezpečnostní opatření neřešíme. Na bezpečnostním poli však samozřejmě úzce spolupracujeme s magistrátem a všemi zainteresovanými složkami, ať jde o policisty, strážníky a další.

Praha 2Starostka Jana Černochová (ODS)


Starostka Prahy 2 Jana Černochová

Starostka Prahy 2 Jana Černochová

Jaká jsou tři největší témata k řešení pro příští rok?

Trvalou prioritou je kvalitní péče o naše seniory, o naše školy a jejich žáky a učitele. Dále řešíme dopravní témata - zklidnění magistrály, čeká nás rozsáhlá úprava Vinohradské třídy a úspěšný průběh privatizace bytů.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Opět dáme deset milionů na „chodníkový program“. Větší investicí bude například rekonstrukce Sluneční stráně nad Folimankou. Jinak počítáme opět s výraznými výdaji na školy, na sociální oblast a na údržbu domů v našem vlastnictví.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Letos byla bezbariérově zpřístupněna stanice metra I. P. Pavlova, o což jsme roky usilovali. Od září jsou v našich základních školách dětští psychologové, popřípadě speciální pedagogové. Pokračujeme v privatizaci bytů, vytváříme příjemné prostředí pro podnikatele sídlící na Praze 2. Nepřipustíme vybudování aplikačních místností pro drogově závislé. Nebudeme zvyšovat seniorům nájemné v obecních sociálních bytech a budeme rozšiřovat nabídku služeb Centra sociálních služeb.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Radnice spolupracuje s policií a strážníky městské policie neustále, v případě potřeby samozřejmě přistupujeme ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Zdůrazňuji, že o bezpečnost se staráme, ale nesmíme brát lidem jejich svobody či právo na soukromí, nesmíme se začít bát. Dokonce jsme letos na dvojce poprvé rozsvěceli malý stromek na náměstí Míru a přišla opravdu spousta lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy