metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Další 3 fotografie v galerii
Starosta Prahy 5 Radek Klíma. | foto: MČ Praha 5Metro.cz

SERIÁL: Starostové Prahy 5 a 6 hodnotí letošní rok

  16:45
Deník Metro tento týden přináší každý den odpovědi starostů velkých městských částí metropole. Dnes pokračujeme Prahou 5 a 6, v pátek skončíme starosty Prahy 9 a 10.

Praha 5 Radek Klíma (TOP 09): Obnovíme osadu Buďánka

Starosta Prahy 5 Radek Klíma.

Jaká jsou největší témata pro příští rok?

Městská část potřebuje výkonnou radnici, abychom ji mohli řádně spravovat. Druhé téma, které pálí hodně občanů, jsou trhy. Je nesmysl, aby městská část dotovala komerční trh. Za třetí téma mohu vybrat například obnovu osady Buďánka nebo zóny placeného stání.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

O velkých investičních akcích můžeme hovořit až při jeho schválení. Nicméně hlavní balík peněz půjde standardně do školství, zeleně nebo do veřejných ploch a dětských hřišť. Jedna z velkých investic se bude týkat rekonstrukce letohrádku Portheimka.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

V rámci lepší komunikace radnice a zlepšení hospodaření byl nedávno zprovozněn rozklikávací rozpočet. Daří se nám také propojit do bližší spolupráce kulturní instituce provozované přímo městskou částí. A pokračovat bych mohl dál a dál.

Řešíte ve vaší městské části v souvislost s útoky v Paříži nějaká mimořádná bezpečnostní opatření?

Přijali jsme několik krátkodobých opatření jako například doporučení školám necestovat do Paříže. Dále připravujeme opatření především v oblasti bezpečnosti našich školáků a ve veřejném prostoru. Zároveň, ale musím říci, že nejhorší by bylo nechat si naše životy ovlivňovat strachem.

Příští rok začnou platit v Praze 5 nové parkovací zóny. Odkdy budou platit?

V dubnu má být zahájen pilotní projekt na prvních 1 700 míst na Smíchově a Újezdě, v následující etapě by měl být na řadě Smíchov a Košíře.

Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09): Budeme řešit tunel Blanka

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Jaká jsou největší témata pro příští rok?

Tím hlavním tématem je řešení dopravní situace po spuštění provozu v tunelu Blanka. Dalším velkým tématem je revize smluv a narovnávání nevýhodných smluvních vztahů, ve kterém chceme pokračovat, aby to pro obec do budoucna neznamenalo zátěž.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Naší základní prioritou je vyrovnaný rozpočet. Velkou investicí pro příští rok je výstavba nové mateřské školy ve Vokovicích. Hlavní investice nás čekají v příštích letech – výstavba krytého bazénu Petynka, rekonstrukce domu Dejvická 4, výstavba nové základní školy Bílá.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Například jsme snížili náklady na externí služby, máme připravený koncept podkladové studie pro zavedení stavebních regulací území.

Řešíte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká mimořádná bezpečnostní opatření?

Vzhledem k vysokému počtu diplomatických rezidencí pracujeme na návrhu spolupráce s jednotlivými zastupitelskými úřady. Rovněž zohledňujeme přítomnost řady armádních objektů v čele s­ ministerstvem obrany a Generálním štábem Armády ČR. Samospráva ale má v tomto ohledu zcela minimální kompetence a možnosti.

Příští rok začnou platit v Praze 6 nové parkovací zóny. Odkdy budou platit?

Platit budou od 1. dubna. Roční cena pro rezidenta bude v jednotné výši 1200 korun. Její nákup bude umožněn i rezidentům, kteří bydlí mimo aktuální zónu placeného stání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek

Tomu se říká frajeřina! „Šakal“ opravil starou tatrovku a dal ji Ukrajině

vydáno 29. listopadu 2022  15:09

Legendární nákladní „osmsetpatnáctka“ dostala jméno Ljuba. Pomáhá ve válce. Dal ji dohromady Čech, který ji sám odvezl.  celý článek

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  6:45

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek