metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 9 Jan Jarolím. | foto: MČ Praha 9Metro.cz

Seriál: Starostové Prahy 9 a 10 hodnotí letošní rok

  16:38
Deník Metro tento týden přinášel každý den odpovědi starostů velkých městských částí metropole. Dnes končíme se starostou Prahy 9 a starostkou Prahy 10.

Praha 9 Jan Jarolím (ODS) Úspěšně jsme otevřeli park

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím.

Jaká jsou největší témata pro příští rok?

Mám-li si vybrat tři témata, tak je to kromě dostatečných kapacit ve školství a vyrovnaného hospodaření také doprava, hlavně parkování. Již několik let je naší prioritou připojení se k celoměstskému parkovacímu systému, který pomůže zejména našim obyvatelům bydlícím u stanic metra.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

V minulých letech směřovala velká část investic do navyšování kapacit předškolního vzdělávání, tedy do dostaveb stávajících školek a do budování nových. V příštích letech se nám žáci z mateřských škol „přelijí“ do škol základních a již nyní víme, že nám současná kapacita stačit nebude. Proto již několik let řešíme výstavbu nové základní školy ve Vysočanech, tedy v nejdynamičtěji se rozvíjející části Prahy 9.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Naším velkým předvolebním tématem byly nové parky. Z nových parků zmiňovaných v našem volebním programu byl nedávno otevřen například park Srdce, který slouží k relaxaci občanům z Proseka a Krocínky, na dalších parcích pracujeme.

Chystáte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

U nás v Praze 9 je svět zatím normální, takže jsme žádná mimořádná bezpečnostní opatření připravovat nemuseli. Na druhou stranu – pouhý den po tragických pařížských událostech se v O2 areně konalo finále Fed Cupu s Ruskem. Při takovýchto událostech nesmíme samozřejmě nic podcenit, a tak byla bezpečnostní opatření viditelně zesílená. Je totiž lepší problémům předcházet než následně kvůli bezpečnosti omezovat svobody všech.

Praha 10 Radmila Kleslová (ANO) Posílíme bezpečnost škol

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.

Jaká jsou největší témata pro příští rok?

Velkým tématem bude příští rok dokončení privatizace bytového fondu, která by se měla týkat přibližně dvou tisíc bytů. Dalším důležitým úkolem bude rozšíření kapacit ZŠ Karla Čapka a ZŠ Jakutská. Bude to nutné kvůli očekávanému demografickému vývoji. Třetím zásadním tématem bude realizace projektů, které navrhli obyvatelé v rámci participativního rozpočtu a na které jsme vyčlenili pět milionů korun.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Prioritou rozpočtu je především to, že bude i tentokrát vyrovnaný. Jinými slovy, že nehospodaříme na dluh. Naopak privatizacemi bytů posilujeme finanční rezervy, které jsou již dnes v hodnotě přes miliardu korun. Co se týče investic, z těch velkých to bude například první část rekonstrukce Polikliniky Malešice.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Podařilo se nám zmodernizovat a dokončit Bytový dům Malešice, který má sloužit jako startovací bydlení pro mladé lidi, seniory a rodiny s dětmi. Také bych ráda zmínila elektronické aukce uvolněných bytů v již zprivatizovaných domech, díky kterým se daří prodávat byty novým soukromým majitelům. A samozřejmě i nové webové stránky naší městské části.

Chystáte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Velké bezpečnostní opatření je v plánu na léto 2016, kdy do našich třinácti základních škol necháme namontovat moderní kamerové systémy, které budou monitorovat dění uvnitř škol i v jejich bezprostřední okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek