metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Středa 17. srpna 2022. Svátek má Petra

Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 9 Jan Jarolím. | foto: MČ Praha 9Metro.cz

Seriál: Starostové Prahy 9 a 10 hodnotí letošní rok

  16:38
Deník Metro tento týden přinášel každý den odpovědi starostů velkých městských částí metropole. Dnes končíme se starostou Prahy 9 a starostkou Prahy 10.

Praha 9Jan Jarolím (ODS) Úspěšně jsme otevřeli park

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím.

Jaká jsou největší témata pro příští rok?

Mám-li si vybrat tři témata, tak je to kromě dostatečných kapacit ve školství a vyrovnaného hospodaření také doprava, hlavně parkování. Již několik let je naší prioritou připojení se k celoměstskému parkovacímu systému, který pomůže zejména našim obyvatelům bydlícím u stanic metra.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

V minulých letech směřovala velká část investic do navyšování kapacit předškolního vzdělávání, tedy do dostaveb stávajících školek a do budování nových. V příštích letech se nám žáci z mateřských škol „přelijí“ do škol základních a již nyní víme, že nám současná kapacita stačit nebude. Proto již několik let řešíme výstavbu nové základní školy ve Vysočanech, tedy v nejdynamičtěji se rozvíjející části Prahy 9.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Naším velkým předvolebním tématem byly nové parky. Z nových parků zmiňovaných v našem volebním programu byl nedávno otevřen například park Srdce, který slouží k relaxaci občanům z Proseka a Krocínky, na dalších parcích pracujeme.

Chystáte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

U nás v Praze 9 je svět zatím normální, takže jsme žádná mimořádná bezpečnostní opatření připravovat nemuseli. Na druhou stranu – pouhý den po tragických pařížských událostech se v O2 areně konalo finále Fed Cupu s Ruskem. Při takovýchto událostech nesmíme samozřejmě nic podcenit, a tak byla bezpečnostní opatření viditelně zesílená. Je totiž lepší problémům předcházet než následně kvůli bezpečnosti omezovat svobody všech.

Praha 10Radmila Kleslová (ANO) Posílíme bezpečnost škol

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová.

Jaká jsou největší témata pro příští rok?

Velkým tématem bude příští rok dokončení privatizace bytového fondu, která by se měla týkat přibližně dvou tisíc bytů. Dalším důležitým úkolem bude rozšíření kapacit ZŠ Karla Čapka a ZŠ Jakutská. Bude to nutné kvůli očekávanému demografickému vývoji. Třetím zásadním tématem bude realizace projektů, které navrhli obyvatelé v rámci participativního rozpočtu a na které jsme vyčlenili pět milionů korun.

Jaké jsou priority rozpočtu a dalších investic?

Prioritou rozpočtu je především to, že bude i tentokrát vyrovnaný. Jinými slovy, že nehospodaříme na dluh. Naopak privatizacemi bytů posilujeme finanční rezervy, které jsou již dnes v hodnotě přes miliardu korun. Co se týče investic, z těch velkých to bude například první část rekonstrukce Polikliniky Malešice.

Co už se vám podařilo prosadit z programu?

Podařilo se nám zmodernizovat a dokončit Bytový dům Malešice, který má sloužit jako startovací bydlení pro mladé lidi, seniory a rodiny s dětmi. Také bych ráda zmínila elektronické aukce uvolněných bytů v již zprivatizovaných domech, díky kterým se daří prodávat byty novým soukromým majitelům. A samozřejmě i nové webové stránky naší městské části.

Chystáte ve vaší městské části v souvislosti s útoky v Paříži nějaká opatření?

Velké bezpečnostní opatření je v plánu na léto 2016, kdy do našich třinácti základních škol necháme namontovat moderní kamerové systémy, které budou monitorovat dění uvnitř škol i v jejich bezprostřední okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek

Kde se schovat před horkem? Vyrazte se ochladit do zooparku nebo jeskyní

vydáno 16. srpna 2022  20:00

Léto se přehouplo do poloviny, teplé prázdninové dny lákají k vodním radovánkám. Inspirujte se tipy, kde se do sytosti ochladit, svlažit a vydovádět se.  celý článek