metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Vandam před Severkou | foto: Falcon

Severka opět v akci. Nyní na Jižáku ve filmu Národní třída

  13:33
Sídlištní komedie s Hynkem Čermákem v hlavní roli dnes míří do kin.

Severku ze seriálu Most! zná zřejmě každý. Stejnojmenná je i v Praze, nedaleko stanice metra Háje. Místní Severka je kuřácká hospoda, kde zaplatíte měsíčně členský příspěvek 50 korun a stáváte se po zapsání mezi herce účastníkem časosběrného filmu. A tak se uvnitř může kouřit, i když to jinak zákon zakazuje. Právě zde, na sídlištích Opatov a Háje, se natáčel film režiséra Štěpána Altrichtera Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Ten se v Severce také v pondělí promítal v předpremiéře.

Film v hlavní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem. Hlavní hrdina Vandam, chlápek z panelákového sídliště, žije sám v bytě na okraji Prahy a každý den doma cvičí, aby byl v kondici. Večer chodí se svými kumpány na jedno. Vandam se snaží udělat dojem na Lucku, která v sídlištní hospodě točí pivo. Kromě toho, že se rád porve, je znalec dějin a válek. Má pocit, že svět míří k zániku, že se schyluje k velké bitvě. A tak posiluje, aby byl na poslední bitvu nachystaný. Kumpáni z hospody Vandamovi přezdívají „národní hrdina“. Prý dal v listopadu 1989 na Národní třídě jednou ranou dějiny do pohybu.

Filmy z Jižního Města

  • Už dříve se v této lokalitě natáčelo několik filmů.
  • Z Jižního Města je třeba film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Točily se zde i snímky Horká kaše, krátkometrážním Bo Hai nebo Děvčátko.
  • Kulisy sídliště jsou vidět také ve filmech Jako jed či Vesničko má středisková.

„Vandam, hlavní hrdina Národní třídy, má rovnou několik vlastností až nadmíru typických pro dnešní dobu. Vedle jeho životní frustrace, která spočívá v tom, že nezvládl adaptaci na nový společenský systém, je tu i narcismus, asi hlavní psychická choroba naší doby. A přesto, a možná i kvůli tomu, je to sympaťák, který má dobré srdce a v tom, co cítí a dělá, má asi tak stejně pravdu jako vy a já,“ říká Altrichter.

Rudiše inspiroval k napsání knihy kamarád, který chodil do hospody jménem Severka. „Kolem jedné Severky jsem taky v Brně pořád chodil, dva roky jsem tam bydlel a příběh tam taky napsal. Když v roce 2013 vyšla kniha, hodně lidí se mi ozvalo, že i u nich je Severka a ať tam přijedu, že tam potkám jak Vandama, tak Lucku. A jedna Severka je i v Mostě. Ten seriál je skvělý a myslím, že Vandam by si s jeho hrdiny u piva dobře rozuměl,“ říká o hospodě z Národní třídy Rudiš. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy