metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Hrdinky Sexu ve městě v pokračování A jak to bylo dál | foto: HBO

Sex ve městě je zpátky. Ve smutečním kabátě a plný karikatur

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Hrdinky kultovního amerického seriálu z konce devadesátek Sex ve městě se téměř po dvaceti letech vrací na malé obrazovky. To, zda za pokračováním stojí chamtivost či nesoudnost tvůrců a zúčastněných herců (kteří jsou v některých případech i producenti), ponechme stranou. Prostě je tu a my máme možnost po dvou stylově vybočujících a na původní seroš navazujících filmech opět nahlédnout do života části původní čtveřice kamarádek. Tedy Carrie (Sarah Jessica Parker), Charlotte (Kristin Davis) a Mirandy (Cynthia Nixon). Samantha dorazí pouze virtuálně. A ano, tušíte správně. Je to sice kravina, ale pro fanoušky zábavná.

Sex ve městě je zpátky pod novým názvem A jak to bylo dál... HBO Go pořádně oživilo svou seriálovou nabídku opravdu silným kalibrem, který bez nadsázky nejspíše uvidí, nebo o něm alespoň uslyší skoro každý, nebo chcete-li každá. Carrie se bude muset tentokrát obejít nejen bez Samanthy a mládí, ale i další klíčové postavy v jejím životě. Příběh ale zatím navazuje na staré známé ingredience, a to jak v tom dobrém, tak špatném slova smyslu. A jak to bylo dál… každopádně nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Zpátky na Manhattan
Ani po těch pár epizodách, co jsme zatím měli možnost vidět, si nejsem úplně jist, zda to naroubování světa Sexu ve městě do „dnešního“ New Yorku vlastně za mě funguje. Pomiňme všudypřítomné kecy o pandemii covidu, která v tomhle světě nadobro skončila. Máme tu plastickými chirurgy zvláštně upravenou tvář Kristin Davis, která vedle Carrie a Mirandy snad poprvé v historii působí nejméně přitažlivě. Pak tu máme výpadek Samanthy, který by za normálních okolností nevadil. Tvůrci ale na něj až sebemrskačsky neustále upozorňují nejrůznějšími pomrky a vysvětlovačkami, až to místy připomíná Hamleta bez Hamleta ze hry Divadla Járy Cimrmana.

No a nakonec tu je samotné řešení absence Samanthy. Tu tvůrci maskují tím, že sem nacpali opravdu pěknou řádku postav černé pleti. Jedné z matek dokonce říkají černá Charlotte. Genderová i rasová korektnost se tu navíc řeší docela hodně a je i zdrojem humoru. Je ale otázkou, zda je od tvůrců chytré rýpat se s prominutím v ho..ě. Nás středoevropany logicky seriál se čtyřmi hlavními hrdinkami bílé pleti nikdy moc nepohoršoval. V Americe je ale diverzita tématem číslo jedna. Tvůrci se ale chovají jako sloni v porcelánu.

Charlotte, Miranda, Carrie a Samantha ukázaly světu mimo jiné „nutnost“...

Bylo to někdy o sexu?
Ústředním motivem původního seriálu byly vždy hovory o sexu, respektive o vztazích a sexu. První série neměly problém s odvážnějším popisem konkrétních praktik a trapasů. To tu ale byla Samantha, která se s tím nepárala a nejexplicitnější momenty vzala na sebe. Teď se Carrie v pětapadesáti letech stydí, když se v podcastu, kde pravidelně účinkuje, probírá masturbace. Přirozený vývoj postavy, která je s věkem úzkoprsejší? Možná. Diváka to ale nutí k zamyšlení, nakolik je pravdivé staré známé úvodní tvrzení: Carrie Bradshawová stále ví hodně o sexu a nebojí se zeptat. Byly její sloupky vůbec někdy odvážné a plné sexu? Těžko říct. Faktem je, že si vzala prvního chlapa, před kterým si prdla. A s jedním chlapem jí to nešlo vůbec a taky jí jeden odrovnal záda. A pak tu byl ten senátor, co chtěl, aby na něj močila. A jí to vadilo. Tak pardon, ztratil jsem se v myšlenkách. Někdy to bylo i o tom sexu. Uznávám.

Představitelky seriálu a filmu Sex ve městě - Sarah Jessica Parkerová, Cynthia...

Vrásky jim sluší
Sex ve městě byl mezi lety 1998 a 2004 jednou z vlajkových lodí HBO. Jeho scénář vycházel z knižní sbírky sloupků americké novinářky Candice Bushnell, která se stala předobrazem pro hlavní roli drahým obutím posedlé Carrie Bradshaw. Přes všechny mé stížnosti a výhrady si myslím, že se nové seriálové pokračování vyvine dobře a nepůjde o kvalitativní katastrofu. Téma smrti a radostí a starostí, které přicházejí s věkem, zatím dobře funguje. 

O tom, že má pak velké dopady mimo rámec seriálového světa, hovoří i propad akcií firmy vyrábějící rotopedy. Produkt jejich značky se totiž stal předmětem smrti jedné z hlavních postav. Firma na situaci reagovala geniálně. Chytrým prohlášením o životosprávě a parodickým videem s hlasem herce Ryana Reynoldse. Tak se dělá krizový marketing. Snad jej nebude potřebovat i samotný seriál.

A jak to bylo dál...

  • Režie: Michael Patrick King
  • Předloha: Candace Bushnell (kniha)
  • Scénář: Rachna Fruchbom, Keli Goff, Julie Rottenberg, Elisa Zuritsky a další.
  • Kamera: Tim Norman
  • Hudba: Aaron Zigman
  • Hrají: Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon, Kristin Davis, Chris Noth, Sara Ramirez, John Corbett, Isaac Powell a další.
  • Produkce: Michael Patrick King, Keli Goff
  • Střih: Michael Berenbaum
  • Masky: Tim Harvey

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek