metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 6 °C

Pondělí, 17. ledna 2022. Svátek má Drahoslav.
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Hrdinky Sexu ve městě v pokračování A jak to bylo dál | foto: HBO

Sex ve městě je zpátky. Ve smutečním kabátě a plný karikatur

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Hrdinky kultovního amerického seriálu z konce devadesátek Sex ve městě se téměř po dvaceti letech vrací na malé obrazovky. To, zda za pokračováním stojí chamtivost či nesoudnost tvůrců a zúčastněných herců (kteří jsou v některých případech i producenti), ponechme stranou. Prostě je tu a my máme možnost po dvou stylově vybočujících a na původní seroš navazujících filmech opět nahlédnout do života části původní čtveřice kamarádek. Tedy Carrie (Sarah Jessica Parker), Charlotte (Kristin Davis) a Mirandy (Cynthia Nixon). Samantha dorazí pouze virtuálně. A ano, tušíte správně. Je to sice kravina, ale pro fanoušky zábavná.

Sex ve městě je zpátky pod novým názvem A jak to bylo dál... HBO Go pořádně oživilo svou seriálovou nabídku opravdu silným kalibrem, který bez nadsázky nejspíše uvidí, nebo o něm alespoň uslyší skoro každý, nebo chcete-li každá. Carrie se bude muset tentokrát obejít nejen bez Samanthy a mládí, ale i další klíčové postavy v jejím životě. Příběh ale zatím navazuje na staré známé ingredience, a to jak v tom dobrém, tak špatném slova smyslu. A jak to bylo dál… každopádně nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Zpátky na Manhattan
Ani po těch pár epizodách, co jsme zatím měli možnost vidět, si nejsem úplně jist, zda to naroubování světa Sexu ve městě do „dnešního“ New Yorku vlastně za mě funguje. Pomiňme všudypřítomné kecy o pandemii covidu, která v tomhle světě nadobro skončila. Máme tu plastickými chirurgy zvláštně upravenou tvář Kristin Davis, která vedle Carrie a Mirandy snad poprvé v historii působí nejméně přitažlivě. Pak tu máme výpadek Samanthy, který by za normálních okolností nevadil. Tvůrci ale na něj až sebemrskačsky neustále upozorňují nejrůznějšími pomrky a vysvětlovačkami, až to místy připomíná Hamleta bez Hamleta ze hry Divadla Járy Cimrmana.

No a nakonec tu je samotné řešení absence Samanthy. Tu tvůrci maskují tím, že sem nacpali opravdu pěknou řádku postav černé pleti. Jedné z matek dokonce říkají černá Charlotte. Genderová i rasová korektnost se tu navíc řeší docela hodně a je i zdrojem humoru. Je ale otázkou, zda je od tvůrců chytré rýpat se s prominutím v ho..ě. Nás středoevropany logicky seriál se čtyřmi hlavními hrdinkami bílé pleti nikdy moc nepohoršoval. V Americe je ale diverzita tématem číslo jedna. Tvůrci se ale chovají jako sloni v porcelánu.

Carrie, Samantha, Charlotte a Miranda ukázaly světu také „nutnost“ vlastnit...

Bylo to někdy o sexu?
Ústředním motivem původního seriálu byly vždy hovory o sexu, respektive o vztazích a sexu. První série neměly problém s odvážnějším popisem konkrétních praktik a trapasů. To tu ale byla Samantha, která se s tím nepárala a nejexplicitnější momenty vzala na sebe. Teď se Carrie v pětapadesáti letech stydí, když se v podcastu, kde pravidelně účinkuje, probírá masturbace. Přirozený vývoj postavy, která je s věkem úzkoprsejší? Možná. Diváka to ale nutí k zamyšlení, nakolik je pravdivé staré známé úvodní tvrzení: Carrie Bradshawová stále ví hodně o sexu a nebojí se zeptat. Byly její sloupky vůbec někdy odvážné a plné sexu? Těžko říct. Faktem je, že si vzala prvního chlapa, před kterým si prdla. A s jedním chlapem jí to nešlo vůbec a taky jí jeden odrovnal záda. A pak tu byl ten senátor, co chtěl, aby na něj močila. A jí to vadilo. Tak pardon, ztratil jsem se v myšlenkách. Někdy to bylo i o tom sexu. Uznávám.

Představitelky seriálu a filmu Sex ve městě - Sarah Jessica Parkerová, Cynthia...

Vrásky jim sluší
Sex ve městě byl mezi lety 1998 a 2004 jednou z vlajkových lodí HBO. Jeho scénář vycházel z knižní sbírky sloupků americké novinářky Candice Bushnell, která se stala předobrazem pro hlavní roli drahým obutím posedlé Carrie Bradshaw. Přes všechny mé stížnosti a výhrady si myslím, že se nové seriálové pokračování vyvine dobře a nepůjde o kvalitativní katastrofu. Téma smrti a radostí a starostí, které přicházejí s věkem, zatím dobře funguje. 

O tom, že má pak velké dopady mimo rámec seriálového světa, hovoří i propad akcií firmy vyrábějící rotopedy. Produkt jejich značky se totiž stal předmětem smrti jedné z hlavních postav. Firma na situaci reagovala geniálně. Chytrým prohlášením o životosprávě a parodickým videem s hlasem herce Ryana Reynoldse. Tak se dělá krizový marketing. Snad jej nebude potřebovat i samotný seriál.

A jak to bylo dál...

  • Režie: Michael Patrick King
  • Předloha: Candace Bushnell (kniha)
  • Scénář: Rachna Fruchbom, Keli Goff, Julie Rottenberg, Elisa Zuritsky a další.
  • Kamera: Tim Norman
  • Hudba: Aaron Zigman
  • Hrají: Sarah Jessica Parker, Cynthia Nixon, Kristin Davis, Chris Noth, Sara Ramirez, John Corbett, Isaac Powell a další.
  • Produkce: Michael Patrick King, Keli Goff
  • Střih: Michael Berenbaum
  • Masky: Tim Harvey

Komentáře

Hlavní zprávy

Na místě vraždy z Devadesátek. Po stánku manželky majitele Discolandu se už slehla zem

vydáno 16. ledna 2022  20:09

Devadesátá léta představovala neomezené možnosti. Bohužel i ty kriminální. Policie si nestačila odškrtávat hlášení o vraždách, loupežích, vydírání....  celý článek

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Vaše fotky z Prahy