metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
U studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově se vyskytuje několik mužů...
Ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

Sexuální harašení v Česku. V práci ho zažila třetina lidí

30. listopadu 2017  7:26 Filip Jaroševský Metro.cz
Sexuální skandály se netýkají jen hollywoodských herců. Oběťmi jsou stále častěji i Češi.

Ve světle celosvětové vlny vystupování obětí sexuálního obtěžování, kterou spustila řada obvinění vlivných osobností filmového průmyslu, herců či sportovců, nejsou pozadu ani Češi. Vypovídají o­tom data zaměstnaneckého portálu VímVíc.cz, se kterým se o své nepříjemné zkušenosti na pracovišti podělilo několik set dobrovolníků.

Znásilnění v Česku

20 000

V České republice je každý rok znásilněno podle různých odhadů 7500 až 20 tisíc lidí. Jen zanedbatelný počet z­nich ale čin nahlásí a ve finále soudy potrestají pouhá dvě procenta pachatelů. Vyplývá to ze zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International z roku 2015.

„Podle našich zjištění se s­určitou formou obtěžování se sexuálním podtextem, byť mohlo jít pouze o nevhodné poznámky nebo žerty, setkaly, 33 procent lidí. Více se s­tímto problémem setkávají ženy,“ řekl deníku Metro šéf portálu Michal Hardyn.

V Česku se otevírá mnohdy opomíjené téma především díky globální iniciativě na sociálních sítích. Právě zde se totiž minulý měsíc začalo hojně objevovat heslo „me too“, tedy v překladu „já také“. Pod tímto heslem se lidé na sociálních sítích se svou zkušeností se sexuálním obtěžováním nebo napadením svěřují.

Hashtag #MeToo už použily například americké herečky Angelina Jolie nebo Gwyneth Paltrow. Česká eurokomisařka pro genderovou rovnost Věra Jourová rovněž přiznala, že se ve svém životě setkala se sexuálním násilím. „Je to velmi starý příběh z­mého mládí, což už je nějakou dobu zpátky. Přestože lidé kolem přihlíželi, nikdo mi nepomohl. Pro mě je do- dnes velice nepříjemné si na to vzpomenout. Hlavně na tu pasivitu lidí a na to, že se má za to, že je to snad správně,“ uvedla Jourová bez dalších podrobností v říjnu při zasedání v Bruselu.

Sexuální obtěžování

Vlnu výpovědí „me too“ na sociálních sítích vyvolala herečka Alysse Milanová, jež vyzvala ženy, aby zveřejnily své zkušenosti.

V Česku je sexuální obtěžování zákoníkem práce definováno jako „jakákoliv forma nežádoucího ústního nebo jiného než ústního projevu sexuální povahy, jehož cílem nebo

výsledkem je narušení důstojnosti osoby, zejména když se vytváří zastrašující, nepřátelské, ponižující, pokořující nebo urážející prostředí“.

O závažnosti tématu pro evropské země svědčí statistika Agentury EU pro základní práva, podle níž se ke zkušenosti se sexuálním násilím od 15 let věku přihlásilo 51 procent žen.

Na vlnu nejen hollywoodských obvinění reagoval také režisér Jiří Adamec. Ten před několika dny na iDNES.tv v­pořadu Rozstřel řekl, že ačkoliv se se sexuálním obtěžováním u filmu osobně nikdy nesetkal, nejde o nic nového. Sám se podle svých slov také nesetkal s nabídkou sexu výměnou za roli. 

Téma sexuálního obtěžování dostal do hledáčku veřejnosti i médií americký filmový producent Harvey Weinstein. Ten údajně znásilnil Asii Argentovou a­začínající herečku Lucii Evansovou. Desítky žen (mezi nimi i Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale, Mira Sorvino a Angelina Jolie) přiznaly, že se jim dostalo nemístných návrhů i následného vyhrožování.

Reakce producentské firmy The Weinstein Company, ve které sexuální predátor působil více než 10 let, byla rychlá. Weinstein dostal padáka a zároveň byl vyloučen z řad hollywoodské komory obchodníků. Dlouhodobější volno si kvůli sexuálním obviněním vzal také režisér Toy Story a zakladatel společnosti Pixar John Lasseter, radost nemá v Hollywoodu nyní ani ten, kdo má pracovně co do činění s Kevinem Spaceym. 

Ve světle obvinění ze sexuálních obtěžování čtrnáctiletého herce Anthonyho Rappa, kterého se prý Spacey dopustil v­roce 1986, bylo pozastaveno natáčení šesté série populárního seriálu Dům z karet. Režisér amerických velkofilmů – Ridley Scott – se dokonce rozhodl dva měsíce před premiérou svého dramatu Všechny prachy světa přeobsadit Spaceyho v titulní roli hercem Christopherem Plummerem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám