metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Nová lavička na Václavském náměstí | foto: SNMPMetro.cz

Sezení pod koněm bude příjemnější. Na Václavském náměstí se objeví nové lavičky

  11:12
O výměnu starých laviček, na kterých zapracoval čas a ruce vandalů, se postará Sdružení Nového Města pražského. „Původně jsme chtěli, aby si každý mohl adoptovat lavičku a třeba ji zadat sochaři nebo mladému umělci,“ vysvětluje Otakar John ze sdružení. Původní plán se ale ukázal jako příliš nákladný, navíc ty staré jsou dílem architekta Stanislava Hubičky a nové musely splňovat řadu nařízení a předpisů.

Sdružení tak jen kompletně vyčistí kamenné podstavce a vymění stará dřevěná prkna za nová. „Přijde to zhruba na šest tisíc za jednu lavičku,“ vypočítává John. Na lavičkách se také nově objeví český a anglický citát, který si může vybrat sponzor obnovy lavičky. Výměna by měla začít v červnu. „Dotahujeme poslední povolení a razítka,“ potvrzuje John. Sdružení také chystá spuštění rezervačního systému, aby si každý zájemce o některou z osmdesáti tří laviček mohl vybrat tu svou. První, kde opravu zaplatilo sdružení, stojí uprostřed náměstí u hotelu Jalta.

Organizátoři počítají s tím, že lavičky na náměstí vydrží až do chystané obnovy náměstí, která proběhne podle plánů studia Cígler Marani Architects, které vyhrálo soutěž na obnovu místního prostoru.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek