metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Další 1 fotografie v galerii
Nosorožci patří mezi jeho oblíbence. | foto: Archiv Olivera Le Que

Seznamte se. Tohle je Oliver Le Que ze Zoo Praha. Miluje Jurský park, nosorožce a svou práci

  17:28
Šel si za svým dětským snem a vyplatilo se. Pracuje v nejnavštěvovanější zoo v Česku, kamarádí s vombatem a pomáhal zachraňovat ohrožené nosorožce. Přitom to nejprve vypadalo, že udělá kariéru v oblasti designu. Oliver Le Que je prostě frajer.

Jeho práci jste nejspíš viděli a ani to nevíte. Když si Martina Sáblíková dojela v Pchjongčchangu pro olympijské stříbro, měla na sobě dres, který navrhl právě Le Que. Absolvent grafického designu na Západočeské univerzitě v Plzni tvořil například i pro fotbalovou Viktorii Plzeň. Zlom pro mladého Vietnamce ale přinesl rok 2018. Tehdy uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce bílého severního. „Dost mě to tehdy zasáhlo, tento příběh jsem sledoval od doby, kdy královédvorská zoo nosorožce do keňské rezervace odvezla,“ vzpomíná Le Que.

Začalo to Jurským parkem
Sám se do nosorožců zamiloval už jako malý. Když poprvé viděl Jurský park, úplně ho fascinovala scéna, kdy filmový paleontolog Alan Grant objímá nemocného triceratopse. Sám si něco podobného několikrát vyzkoušel. Jen místo dinosaura objímal mohutného nosorožce. Mimochodem, ještě jedna taková perlička. Jurský park šel do kin v roce 1993. V tom roce se narodil i Oliver Le Que.

Dětství strávil ve venkovském domku kousek za Plzní. Sám připouští, že není z úplně běžné vietnamské rodiny. Zatímco v zemi, ze které pochází, se velkých psů bojí, malý Oliver vyrůstal v domácnosti s vlčákem a bernardýnem. A když třeba jeho rodiče našli u silnice zraněného ježka, vzali ho k sobě domů. Také díky tomu si Oliver Le Que už v dětství zvířata tolik zamiloval.

Nejprve práce na dálku
Vraťme se ale do roku 2018. Morální kompas mladého Vietnamce tehdy ukázal směrem ke Dvoru Králové. Zdejší zoo patří v odchovu a zachraňování nosorožců ke světové špičce. „Když mi došlo, jak moc jsou nosorožci ohroženým druhem, řekl jsem si, že jim musím pomoct. Země, ze které pocházím, je jedním z největších konzumentů rohoviny,“ vysvětluje Le Que, proč před lety kontaktoval Safari Park Dvůr Králové.

Oliver svoji práci miluje.

Jelikož žije v Plzni, spolupracoval s východočeskou zoo nejprve necelý rok na dálku. Protože se ale osvědčil, tak mu instituce nabídla práci přímo ve Dvoře Králové. Mladý nadšenec mohl o to víc pomáhat se záchranou ohrožených zvířat. Mimo jiné koordinoval třeba i PR komunikaci největšího transportu nosorožců z Evropy do Afriky, při kterém bylo hned pět nosorožců černých odvezeno do největšího národního parku ve Rwandě. Není tak divu, že mu po čase nabídla práci Zoo Praha.

Pokud začnete sledovat Olivera Le Que na Instagramu, kde je jako @rhino_olie, zjistíte, že má jako milovník zvířat úplně dokonalé zaměstnání. Mimo jiné má na starosti marketing nebo Instagram zahrady. Vedle toho cestuje i po různých světových zoo. „Aby člověk dělal svou práci dobře, musí se rozhlížet. Mám možnost se podívat do jiných zahrad i do jejich zázemí a promluvit si se zahraničními kolegy a zjistit, jak oni dělají svou práci. Je to nesmírně obohacující,“ ví Le Que. Sám ale říká, že jako člen marketingového týmu pražské zoo často celé dny tráví také v kanceláři. Svou práci si ale může i zpestřit. „Občas přes den vyrazím s fotoaparátem za zvířaty, nejradši zajdu k lachtanům nebo k vombatovi,“ prozrazuje své oblíbence.

Mimochodem, pokud čtete deník Metro pravidelně, nejspíš Olivera Le Que už znáte. Jeho fotky ze Zoo Praha bývají často součástí naší pravidelné páteční rubriky Zooalbum. „Na střední škole jsem měl v rámci studií i fotografii. Nijak jsem se tomu ale nevěnoval. Jsem spíš samouk,“ říká Le Que, podle kterého je pro začínající fotografy nejdůležitější nastudovat si práci úspěšných kolegů. „Já například miluju časopis National Geographic,“ dodává mladý fotograf, který se díky své práci setkal i s jedním ze svých vzorů. Snímky Ami Vitale před lety obletěly svět. Byla to právě ona, která vyfotila poslední okamžiky Sudána – posledního samce severního bílého nosorožce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek