metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 10 °C

Čtvrtek, 13. května 2021. Svátek má Servác.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Sezona klíšťat je v plném proudu a tím rostou případy nemocí, které přenášejí

  14:32
Neblaze proslulí klíštěcí paraziti hrozí především lymskou boreliózou a encefalitidou. Počet případů klíšťové encefalitidy se do konce dubna meziročně zvýšil z 15 na 16, a to i přes omezení pohybu související s covidem-19. Důvodem může být předpoklad, že do městské zeleně a přírody vyrazili i ti, kteří jinak zůstávají doma.

Alarmujícím faktem je, že Česká republika se řadí mezi země s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii – loni onemocnělo celkem 774 pacientů, tedy nejvíce za posledních osm let. Dovolená strávená v tuzemsku tak znamená vyšší riziko. To ještě roste kvůli přemnožení hrabošů, ke kterému došlo v loňském roce, a larvy klíšťat tak mají vhodnější podmínky k přežití. „Větší počet nymf potom v ohnisku onemocnění nakazí více lidí než obvykle,“ upozorňuje biolog Emil Tkadlec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Borelióza

  • Nejprve se vyznačuje únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. Typická je červená skvrna, která může mít vybledlý střed, někdy je nezřetelná. 
  • Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Třetí stadium může přijít až po několika letech od nákazy.
  • K přenosu nákazy dochází do 24 až 48 hodin od přisátí. Léčba pomocí antibiotik. Neočkuje se.

Dříve se infikovaná klíšťata vyskytovala převážně v úzce vybraných lokalitách, v současnosti už odborníci varují před výskytem po celé republice. Klíšťata putují v přírodě přisátá na zvěři nebo na velké vzdálenosti na ptácích. „Rizikové oblasti se vyskytují ve všech krajích ČR, všechny je však neznáme a nikdy znát nebudeme, situace se neustále dynamicky mění a s jejich přítomností lze teoreticky počítat už skoro kdekoliv s výjimkou vyprahlých suchých míst bez vegetace,“ upřesňuje epidemiolog Rastislav Maďar.

Klíště odejměte ihned
Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. „Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, houbaření, při odpočinku v parku, ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě,“ varuje Maďar, který je zároveň členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předsedou Koalice pro podporu očkování.

Přisáté klíště uvolní do těla spektrum látek a s nimi i virus způsobující onemocnění. „Virus se nejprve rozšíří do buněk v bezprostředním okolí místa přisátí, během krátké doby začne pronikat do mízních uzlin, kde se pomnoží a poté putuje dál do organismu,“ vysvětluje Maďar. A upozorňuje: „Nejnebezpečnější je postižení mozku a dalších částí centrálního nervového systému. K proniknutí virů do těla člověka stačí přisátí trvající dvě hodiny,“ Doba přisátí klíštěte je přitom velmi důležitým faktorem – čím dříve je klíště odstraněno, tím menší je riziko přenosu nákazy na člověka. Nákazu boreliózou přenesou klíšťata na člověka za 24 hodin od přisátí, virus klíšťové encefalitidy však už za dvě hodiny.

Encefalitida

  • V první fázi onemocnění připomíná chřipku, a to bolestí svalů a kloubů, slabostí, zvýšenou teplotou. Po ústupu obtíží a několika dnech zdánlivého klidu se objevuje druhé stadium se silnými bolestmi hlavy, světloplachostí, závratěmi, horečkou, třesem a zvracením.
  • K přenosu nákazy dochází již dvě hodiny od přisátí.
  • Léčba tkví v tlumení projevu nemoci – horeček, bolestí, zvracení, otoku mozku. Očkuje se.

Vakcína a encefalitida
Jedinou prokazatelnou ochranou proti encefalitidě je očkování, a to ve třech dávkách – druhá dávka se aplikuje po první s odstupem jednoho až třech měsíců, třetí dávka pak s odstupem 5 až 12 měsíců od druhého očkování. „V letních měsících, kdy jsou klíšťata vysoce aktivní, doporučujeme zkrácené vakcinační schéma. To proto, aby ochranný účinek nastoupil co nejdříve. Čtrnáct dní po první dávce je podaná dávka druhá. Za další dva týdny již nastupuje ochranný účinek. Další očkování je následně stejné jako u klasického schématu,“ doporučuje epidemiolog Maďar. 

Vakcína není hrazená zdravotními pojišťovnami, jedna dávka stojí kolem 900 korun. Ale mnohé zdravotní pojišťovny na ni přispívají. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

vydáno 13. května 2021  15:02

Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách...  celý článek

Výlet se skřítkem Jaruškou, historie i promo akce radnic

vydáno 13. května 2021  11:57

Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí a jděte objevovat. Takzvanými naučnými stezkami s panely, interaktivními úkoly či cedulkami je Praha...  celý článek

O kurzy psaní všemi deseti je během pandemie zájem

vydáno 13. května 2021  8:54

Krokodýlové neumí couvat. Vy to umíte, ale rozhodně to nepotřebujete, protože se řítíte dopředu! Pštros má větší oko než mozek. I kdyby se s ním ale...  celý článek

Vlak smrti: Němce solidarita Čechů na konci války překvapila

vydáno 13. května 2021  5:20

V posledních dvou týdnech války projížděl protektorátem ze severu na jih vlak vezoucí vězně koncentračního tábora. Železničáři jeho jízdu všemožně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy