metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Klíště vyčkávající na kolemjdoucí oběť | foto: RudeMetro.cz

Sezona klíšťat je zase tady. Na co si dát pozor a jak se chránit

  5:25
Nevábní a krvežízniví roztoči číhají ve vysoké trávě, vlhku i lesích.

Radost z teplých jarních dnů narušuje zvýšená aktivita klíšťat. Začátek jejich sezony aprílové počasí sice neobvykle zpomalilo, největší nápor se očekává už v těchto dnech. Lékaři opět bijí na poplach, aby lidé nepodceňovali očkování proti klíšťové encefalitidě. „Proočkovanost populace v Česku je proti této nemoci stále velmi nízká. V současné době nedosahuje ani dvaceti procent, na rozdíl například od Rakouska, kde činí přes devadesát pět procent,“ říká pro server iDNES.cz primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Podle dat starých několik dnů ze serveru Klíště.cz je největší výskyt klíšťat infikovaných encefalitidou v Jihomoravském kraji, nejmenší riziko nákazy je ve Zlínském kraji. Kromě klíšťové encefalitidy přenášejí klíšťata také lymeskou boreliózu, proti níž očkování není. Pravděpodobnost nákazy je nejvyšší v Jihomoravském a Olomouckém kraji, nejnižší hrozbou jsou klíšťata z Vysočiny a Pardubického kraje. Boreliózou se mohou nakazit i naši zvířecí miláčci.

Jak se chránit

Do přírody se doporučuje nosit světlé a hladké oblečení, na kterém jsou klíšťata lépe vidět. Vhodné jsou dlouhé rukávy i nohavice a vysoké boty. Nejčastěji se klíšťata přisají v měkkých místech v podkolenních jamkách, v podpaží, tříslech, ve vlasech nebo za ušima.

Nepřichycené klíště se může po těle pohybovat i několik hodin, proto je vhodné se po příchodu domů důkladně prohlédnout. Prevenci zajistí také repelenty. Podle výzkumů imunoložky Aleny Žákové dokážou odpudit až 96 procent klíšťat.

První pomoc
Jakmile objevíte přisáté klíště, co nejdříve je vyndejte. Nesnažte se je udusit lihem, zmrazit nebo vypálit. Omráčené klíště totiž začne do ranky zvracet, čímž se rozšíření infekce zvyšuje.

Pokud se vám nepodaří odstranit celého parazita, nezoufejte. Samotná kusadla nebezpečí nepředstavují, buď se vydrolí, nebo vyhnisají. Ranku je vhodné vydezinfikovat a několik dní pozorovat. Lékaře vyhledejte, bude-li se zarudnutí zhoršovat.

Velikost klíštěte vám také pomůže odhadnout dobu přisátí. Čím déle byl parazit přisátý, tím více riziko infekce stoupá.

Klíšťová encefalitida

  • Zákeřná nemoc s trvalými následky, před kterou ochrání očkování.
  • K přenosu encefalitidy dochází už po dvou hodinách od přisátí klíštěte.
  • Lidem nad 50 let hradí očkování zdravotní pojišťovna.
  • Po prodělání klíšťové encefalitidy vzniká dlouhodobá imunita v řádu 20 až 30 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek