metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Klíště vyčkávající na kolemjdoucí oběť | foto: RudeMetro.cz

Sezona klíšťat je zase tady. Na co si dát pozor a jak se chránit

  5:25
Nevábní a krvežízniví roztoči číhají ve vysoké trávě, vlhku i lesích.

Radost z teplých jarních dnů narušuje zvýšená aktivita klíšťat. Začátek jejich sezony aprílové počasí sice neobvykle zpomalilo, největší nápor se očekává už v těchto dnech. Lékaři opět bijí na poplach, aby lidé nepodceňovali očkování proti klíšťové encefalitidě. „Proočkovanost populace v Česku je proti této nemoci stále velmi nízká. V současné době nedosahuje ani dvaceti procent, na rozdíl například od Rakouska, kde činí přes devadesát pět procent,“ říká pro server iDNES.cz primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Podle dat starých několik dnů ze serveru Klíště.cz je největší výskyt klíšťat infikovaných encefalitidou v Jihomoravském kraji, nejmenší riziko nákazy je ve Zlínském kraji. Kromě klíšťové encefalitidy přenášejí klíšťata také lymeskou boreliózu, proti níž očkování není. Pravděpodobnost nákazy je nejvyšší v Jihomoravském a Olomouckém kraji, nejnižší hrozbou jsou klíšťata z Vysočiny a Pardubického kraje. Boreliózou se mohou nakazit i naši zvířecí miláčci.

Jak se chránit

Do přírody se doporučuje nosit světlé a hladké oblečení, na kterém jsou klíšťata lépe vidět. Vhodné jsou dlouhé rukávy i nohavice a vysoké boty. Nejčastěji se klíšťata přisají v měkkých místech v podkolenních jamkách, v podpaží, tříslech, ve vlasech nebo za ušima.

Nepřichycené klíště se může po těle pohybovat i několik hodin, proto je vhodné se po příchodu domů důkladně prohlédnout. Prevenci zajistí také repelenty. Podle výzkumů imunoložky Aleny Žákové dokážou odpudit až 96 procent klíšťat.

První pomoc
Jakmile objevíte přisáté klíště, co nejdříve je vyndejte. Nesnažte se je udusit lihem, zmrazit nebo vypálit. Omráčené klíště totiž začne do ranky zvracet, čímž se rozšíření infekce zvyšuje.

Pokud se vám nepodaří odstranit celého parazita, nezoufejte. Samotná kusadla nebezpečí nepředstavují, buď se vydrolí, nebo vyhnisají. Ranku je vhodné vydezinfikovat a několik dní pozorovat. Lékaře vyhledejte, bude-li se zarudnutí zhoršovat.

Velikost klíštěte vám také pomůže odhadnout dobu přisátí. Čím déle byl parazit přisátý, tím více riziko infekce stoupá.

Klíšťová encefalitida

  • Zákeřná nemoc s trvalými následky, před kterou ochrání očkování.
  • K přenosu encefalitidy dochází už po dvou hodinách od přisátí klíštěte.
  • Lidem nad 50 let hradí očkování zdravotní pojišťovna.
  • Po prodělání klíšťové encefalitidy vzniká dlouhodobá imunita v řádu 20 až 30 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek