metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: SXC

Sezónní chřipka může zabíjet, varují lékaři. Očkování nabízí pojišťovna zadarmo

30. září 2013  16:12 Adam Váchal Metro.cz
Lidí, kteří se nechávají očkovat proti chřipce, je u nás minimum. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim nově nabízí bezplatné očkování. To by měli podstoupit především staří lidé, kteří zvládají chřipku hůř.

Že na chřipku stačí čaj a paralen? Zapomeňte. S „obyčejnou“ chřipkou můžete skončit i v nemocnici. "Ministerstvo zdravotnictví v loňské chřipkové sezóně evidovalo 574 závažných případů chřipky způsobených převážně chřipkovým virem typu A, z nichž 151 osob zemřelo. Nejmladšímu pacientovi byl 1 měsíc, nejstaršímu 97 let,“ říká hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Čím jste starší, tím větší pozor

Nejrizikovější skupinou jsou podle něj starší osoby ve věku nad 65 let. "Dále osoby jakéhokoliv věku s vážným chronickým onemocněním například s chronickým onemocněním srdce a cév nebo s chronickým onemocněním dýchacího systému,“ dodává Valenta.

U těchto osob mohou být následky onemocnění chřipkou fatální. "Je také třeba si uvědomit, že přibližně 2 procenta všech úmrtí, což u nás představuje téměř dva tisíce osob ročně, je možné považovat za úmrtí vzniklá v souvislosti s chřipkou,“ upozorňuje Valenta s tím, že chřipka přispívá také k ekonomickým ztrátám. Podle ministerstva zdravotnictví lze celkové náklady na jednoho pacienta  s chřipkovým onemocněním v produktivním věku odhadnout na 58 696 korun.

Přestože se proti chřipce dá účinně bránit očkováním, v Česku ho podstoupilo zhruba jen 5 procent populace. Pro srovnání například v USA je to celkem 46 procent lidí. "Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou,“ vysvětluje Valenta.

Očkování zdarma

  • Vůbec poprvé letos Všeobecná zdravotní pojišťovna, u které je registrováno přes 6 milionů klientů, nabízí bezplatné očkování proti chřipce každému, kdo o to požádá. 
  • Jedná se tedy i o lidi, kterým hrazenou vakcinaci negarantuje zákon.
  • Klienti VZP tak mohou svého lékaře požádat o očkování.
  • Lékař pacientovy buď vakcínu sám dá, má-li ji k dispozici, případně napíše pacientovi recept.
  • Za vakcínu i aplikaci pak zaplatíte zhruba 300 korun. Ty vám na pobočce VZP proplatí.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám