metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Větší foto
Zapálíte jimi vánočního františka nebo svíci. | foto: Metro.cz

Šikovná dřívka se zajímavou historií mají kořeny v Sušici

  6:01
I když oheň využívá lidstvo více než milion let, rozdělat jej pomocí zápalek umí lidé necelých 200 let.

V šumavské Sušici měla výroba zápalek 180letou tradici, útlá dřívečka se zde vyráběla ještě před 13 lety. Existují různé druhy zápalek a jejich kvalita je určena především druhem dřeva.

Zápalky, hovorově sirky, jsou podlouhlá dřívka, částečně nebo zcela nasycená zápalnou látkou, na konci je hlavička, která vzplane díky tření. Hovorový výraz sirka se udržel, i když už neodpovídá skutečnosti – dříve se totiž konce zápalek namáčely do síry, odtud název sirka.

První zápalky vyrobil anglický lékárník John Walker v Londýně ve dvacátých letech 19. století. Zapalovaly se protažením mezi skelnými papíry. O deset let později se objevily první zápalky fosforové, jež byly vynálezem francouzského lékaře Charlese Saurii, který přidal do zápalné směsi bílý fosfor, čímž odstranil nepříjemný zápach. Jedovatý bílý fosfor byl však příčinou fosforové nekrózy, onemocnění typického pro dělníky v sirkárnách.

Za definitivního vynálezce třecí fosforové zápalky se považuje Johann Fridrich Kramerer z německého Ludwigshafenu, který v roce 1832 vznítil zápalku o stěnu cely, v níž prováděl své pokusy, když byl odsouzen za účast v revoluci.

Později přichází také rakouský lékař Anton Schrötter Ritter von Kristelli se zlepšovákem a místo jedovaté fosforu bílého začíná používat červený nejedovatý fosfor.

„V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer dal patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostala do české Sušice, kde tradiční výroba sirek přetrvala až do roku 2008,“ popisuje Petr Zelinka ze Solo Matches & Flames, nástupce historické značky Solo. 

Roztodivné zápalky

  • Kromě standardních malých zápalek, takzvaných kuřáckých, existují zápalky ploché, prodloužené, krbové, ale i voděodolné nebo zápalky do přírody, které odolávají větru. 
  • Standardní malé zápalky jsou dlouhé 4 cm, prodávají se v papírových krabičkách, kde jich bývá přibližně čtyřicet. 
  • Knížečkové zápalky jsou populární především v USA – jsou to ploché odlamovací zápalky dřevěné nebo papírové, které jsou vlepené do papírového přebalu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Nejdřív kosení, potom párty. Akcí ochránců přírody se hojně účastní také bílé límečky

vydáno 17. ledna 2022  14:07

Rádi se účastníte venkovních akcí, ale máte pocit, že v zimě není moc co dělat? Chcete si popovídat s lidmi, zahřát si svaly a ještě udělat dobrý skutek?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy