metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Zapálíte jimi vánočního františka nebo svíci. | foto: Metro.cz

Šikovná dřívka se zajímavou historií mají kořeny v Sušici

  6:01
I když oheň využívá lidstvo více než milion let, rozdělat jej pomocí zápalek umí lidé necelých 200 let.

V šumavské Sušici měla výroba zápalek 180letou tradici, útlá dřívečka se zde vyráběla ještě před 13 lety. Existují různé druhy zápalek a jejich kvalita je určena především druhem dřeva.

Zápalky, hovorově sirky, jsou podlouhlá dřívka, částečně nebo zcela nasycená zápalnou látkou, na konci je hlavička, která vzplane díky tření. Hovorový výraz sirka se udržel, i když už neodpovídá skutečnosti – dříve se totiž konce zápalek namáčely do síry, odtud název sirka.

První zápalky vyrobil anglický lékárník John Walker v Londýně ve dvacátých letech 19. století. Zapalovaly se protažením mezi skelnými papíry. O deset let později se objevily první zápalky fosforové, jež byly vynálezem francouzského lékaře Charlese Saurii, který přidal do zápalné směsi bílý fosfor, čímž odstranil nepříjemný zápach. Jedovatý bílý fosfor byl však příčinou fosforové nekrózy, onemocnění typického pro dělníky v sirkárnách.

Za definitivního vynálezce třecí fosforové zápalky se považuje Johann Fridrich Kramerer z německého Ludwigshafenu, který v roce 1832 vznítil zápalku o stěnu cely, v níž prováděl své pokusy, když byl odsouzen za účast v revoluci.

Později přichází také rakouský lékař Anton Schrötter Ritter von Kristelli se zlepšovákem a místo jedovaté fosforu bílého začíná používat červený nejedovatý fosfor.

„V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer dal patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostala do české Sušice, kde tradiční výroba sirek přetrvala až do roku 2008,“ popisuje Petr Zelinka ze Solo Matches & Flames, nástupce historické značky Solo. 

Roztodivné zápalky

  • Kromě standardních malých zápalek, takzvaných kuřáckých, existují zápalky ploché, prodloužené, krbové, ale i voděodolné nebo zápalky do přírody, které odolávají větru. 
  • Standardní malé zápalky jsou dlouhé 4 cm, prodávají se v papírových krabičkách, kde jich bývá přibližně čtyřicet. 
  • Knížečkové zápalky jsou populární především v USA – jsou to ploché odlamovací zápalky dřevěné nebo papírové, které jsou vlepené do papírového přebalu.

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek