metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Zapálíte jimi vánočního františka nebo svíci. | foto: Metro.cz

Šikovná dřívka se zajímavou historií mají kořeny v Sušici

  6:01
I když oheň využívá lidstvo více než milion let, rozdělat jej pomocí zápalek umí lidé necelých 200 let.

V šumavské Sušici měla výroba zápalek 180letou tradici, útlá dřívečka se zde vyráběla ještě před 13 lety. Existují různé druhy zápalek a jejich kvalita je určena především druhem dřeva.

Zápalky, hovorově sirky, jsou podlouhlá dřívka, částečně nebo zcela nasycená zápalnou látkou, na konci je hlavička, která vzplane díky tření. Hovorový výraz sirka se udržel, i když už neodpovídá skutečnosti – dříve se totiž konce zápalek namáčely do síry, odtud název sirka.

První zápalky vyrobil anglický lékárník John Walker v Londýně ve dvacátých letech 19. století. Zapalovaly se protažením mezi skelnými papíry. O deset let později se objevily první zápalky fosforové, jež byly vynálezem francouzského lékaře Charlese Saurii, který přidal do zápalné směsi bílý fosfor, čímž odstranil nepříjemný zápach. Jedovatý bílý fosfor byl však příčinou fosforové nekrózy, onemocnění typického pro dělníky v sirkárnách.

Za definitivního vynálezce třecí fosforové zápalky se považuje Johann Fridrich Kramerer z německého Ludwigshafenu, který v roce 1832 vznítil zápalku o stěnu cely, v níž prováděl své pokusy, když byl odsouzen za účast v revoluci.

Později přichází také rakouský lékař Anton Schrötter Ritter von Kristelli se zlepšovákem a místo jedovaté fosforu bílého začíná používat červený nejedovatý fosfor.

„V roce 1834 si vídeňský lékárník Štěpán Römer dal patentovat výrobu třecích zápalek a od něho se pak výroba dostala do české Sušice, kde tradiční výroba sirek přetrvala až do roku 2008,“ popisuje Petr Zelinka ze Solo Matches & Flames, nástupce historické značky Solo. 

Roztodivné zápalky

  • Kromě standardních malých zápalek, takzvaných kuřáckých, existují zápalky ploché, prodloužené, krbové, ale i voděodolné nebo zápalky do přírody, které odolávají větru. 
  • Standardní malé zápalky jsou dlouhé 4 cm, prodávají se v papírových krabičkách, kde jich bývá přibližně čtyřicet. 
  • Knížečkové zápalky jsou populární především v USA – jsou to ploché odlamovací zápalky dřevěné nebo papírové, které jsou vlepené do papírového přebalu.

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek