metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
Jiří Lábus při dabingu
Další 1 fotografie v galerii
Jiří Lábus při dabingu | foto: PRIMA COOL

Simpsonovi: Na dánštinu si dává pozor

23. června 2018  16:59 Filip Jaroševský Metro.cz
Premiérové a čerstvě nadabované díly z nové, 29. série běží každé pondělí večer.

Sedíme na gauči v malé místnosti v Holešovicích, kde se právě dabují premiérové díly seriálu Simpsonovi. Za mikrofonem, tabletem s předepsanými replikami a monitorem se vedle potí Jiří Lábus.

Ten se hlasem Marge už počtvrté pokouší vyslovit tři po sobě jdoucí slovíčka v dánštině, a jak se zdá, není to jednoduchá záležitost ani pro tak zkušeného dabingového herce.

„Teď jseš krátkej, Jirko. Dáme si to ještě jednou,“ koriguje práci kolegy dabingový režisér Zdeněk Štěpán, který za svou práci na Simpsonech získal cenu Františka Filipovského. Naše stanoviště má tu výhodu, že máme na velkých monitorech stejně jako on přehled o tom, jakou část dialogu právě Marge odříkává.

Na její věty odpovídá Vlastimil Zavřel jako Homer, který své repliky oddaboval už před půlhodinou, a také novopečená Líza Ivana Korolová. Ta zní velmi podobně jako Helena Štáchová, která roli musela opustit ze zdravotních důvodů. „Trochu si tu na tom gauči připadám jako Simpsonovic rodinka, která na něm sedí na začátku každého dílu,“ žertuje s námi jeden z fotografů.

Simpsonovi, jejichž 29. série před našima očima právě získává české znění, se původně dabovali na Kavčích horách, kde sídlí Česká televize. Od té doby, co premiérové díly běží na Primě Cool, což jsou tři roky, probíhá dabing ve studiu Babidabi v Holešovicích. Zvláštností tohoto studia je fakt, že je podstatně menší než to veřejnoprávní a režisér se zvukařem na dabujícího herce nevidí. To ale podle režiséra Štěpána není vůbec na škodu.

„Za ty roky jsme už na sebe s dabéry Simpsonů tak zvyklí, že se vidět při práci nepotřebujeme. No a pokud bude seriál mít v Americe takový úspěch a tradici jako doposud, nebojím se, že bychom měli ve spolupráci v dohledné době polevit,“ doplňuje režisér Zdeněk Štěpán, který v seriálu propůjčil svůj hlas sestře Marge, Patty Bouvierové.

Jiří Lábus: Marge se vždycky k Homerovi vrátí, v tom je ten pravý happy end

Herec Jiří Lábus dabuje Marge už více než čtvrtstoletí. Svou animovanou hrdinku má upřímně rád a nazývá ji správnou matkou rodu. „Marge po mně chtějí předvádět hlavně děti. S tím jsem ale nikdy neměl problém,“ říká pro deník Metro Jiří Lábus.

Při dabingu vás dost potrápil dánský jazykolam, který jste musel pronést. Stává se taková situace často?
Naštěstí tolik ne. Pravdou je, že se tam často používají reálie, které v Česku vůbec neznáme. Nejen cizí slova, ale také třeba odkazy na seriály, co u nás vůbec nejdou, takže je to někdy těžší. Ale takhle jsem se nezaseknul dlouho. Bylo to výjimečně.

Jak se vám pracuje s režisérem Štěpánem?
No výborně. Dělali jsme spolu mnoho věcí, například v Době ledové jsem mu namluvil Sida, Já Padoucha všechny díly a podobně. Za ty roky jsme na sebe už zvyklí a víme, co od sebe čekat.

Máte zajímavou techniku. Když je dialog delší, protahujete si poslední samohlásku, abyste se vešel...
Já bývám rychlý a někdy musím holt nuceně zvolnit. Dabing je trochu jako práce v rozhlase. Člověk při něm přijde o vizuální stránku a gesta, tak se musí o to více snažit, aby posluchač či divák slyšel kompletního člověka.

Myslíte, že budou mít tvůrci Simpsonových do budoucna stále dostatek nápadů?
Ten tvůrčí tým je obrovský, takže jsem o tom přesvědčen. S Oldou Kaiserem taky už dvacet sedm let natáčíme rozhlasový pořad o rodině – Tlučhořovi. To je vlastně podobný princip a nápadů máme stále dost. A to improvizujeme.

Myslíte, že Marge zůstane s Homerem napořád?
Je pravda, že v jednom díle začala být jakoby nevěrná nebo se o to aspoň snažila. Po všech těch peripetiích se ale vždycky vrátila do rodinného zázemí, za Homerem. To je na tom vždycky to pozitivní, že to má happy end.

Vlastimil Zavřel: Kouzlo Simpsonů je v tom, že se zde postavy nevyvíjí

Když roli Homera ze zdravotních důvodů před více než deseti lety opustil Vlastimil Bedrna, lámalo si tehdejší vedení českého znění hlavu, kdo by mohl školeného profesionála nahradit. Volba padla na Vlastimila Zavřela, který na konkurz po homerovsku dorazil v kraťasech a s otevřenou plechovkou piva v ruce.

Právě jste během dvou hodin zvládl nadabovat 156 replik. To je slušný kvapík. Baví vás Homer ještě?
Baví mě pořád stejně, jako když jsem začínal. Homer je chodící slet gagů a jeho velkou výhodou je fakt, že se nijak nevyvíjí, nemění a nestárne. Je to velmi výstřední člověk a lidé si ho pro jeho povahu oblíbili. Pro mě je sice člověkem výstředním, ale tak nějak zajetě. Tak jak byl výstřední před dvaceti díly, tak bude výstřední furt. A v tom je jeho kouzlo.

Herci už nedabují společně. Koukáte se někdy zpětně na Simpsonovy, abyste viděl, jak s kolegy ladíte?
Nekoukám. Právě proto, že toho tam mám nejvíc, tak se tady vždycky zavřu a kousek po kousku, díl po díle to všechno oddabuju. Pak teprve přicházejí ostatní a dodabovávají ten zbytek.

Umíte anglicky?
Ani slovo. Člověk musí chytit rytmus toho originálu, což už mám za ta léta zmáknuté. Naštěstí jsem na tom dobře, co se hudby týče, takže barvu i kadenci umím udržet.

Jak vidíte budoucnost tohoto seriálu?
Už tu jeden náznak ukončení ze strany tvůrců v minulosti byl a zvedla se velká vlna nevole. Takže uvidíme, zda to Američané vůbec dovolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám