metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Středa, 19. června 2019. Svátek má Leoš.
Designové řešení zastávek
Větší foto
Designové řešení zastávek | foto: @adam.praha.sobe

Sjednotit stojany s jízdními řády vyjde na dva a půl milionu korun

28. května 2019  12:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Cestující v pražské hromadné dopravě mohou narazit hned na několik typů zastávkových stojanů. To chce nyní změnit magistrát hlavního města, který včera schválil zakázku, jež umožní jejich sjednocení.

O novou podobu takzvaných označníků se postará studio Artěl známé rovněž pod názvem studio Olgoj Chorchoj. „Jejich konkrétní podoba zatím není jasná. Neradi bychom se prozatím k věci vyjadřovali,“ sdělil deníku Metro Jan Němeček z Artělu.

Kromě stojanů bude Praha hledat také novou podobu elektronických panelů s příjezdy a odjezdy spojů. „Zařízení zobrazující odjezdy spojů ze zastávky v reálném čase je jedním ze základních moderních prvků informování cestujících ve veřejné dopravě,“ píše se v dokumentu, jejž včera radní schválili. Na některých zastávkách tento systém už funguje. K vidění je například na trati na Barrandov, v Podolí či na Klárově.

Náklady spojené s hledáním nového designu a výrobou prototypů zaplatí pražský organizátor dopravy – společnost Ropid. Použije k tomu dva a půl milionu korun, které jí magistrát na tuto akci vyčlenil. Studio Artěl bude mít za úkol nejen sjednotit podobu označníků, ale také zlepšit průchodnost kolem nich. Nové stojany pak dostanou i zastávky ve Středočeském kraji, které patří pod pražskou integrovanou dopravu. 

Designéři sjednocují i koše a lavičky. Nově je mají v Praze 7

  • Nové koše od společnosti Artěl doplňují na Strossmayerově náměstí lavičky ze stejné designérské dílny. Praha je vysoutěžila loni. K nim pasuje i stojan na kola ve stejném designu.
  • K mobiliáři od Artělu se na podzim přidá nový design zastávkového přístřešku a zábradlí. První testovací prototyp bude uveden do provozu v říjnu 2019. 
  • Zastávkové přístřešky se začnou obměňovat v roce 2021, kdy městu vyprší smlouva se současným dodavatelem městských přístřešků – JCDecaux.
  • První na řadě budou přístřešky, které patří právě JCDecaux –  prozatímní odhad je 767kusů, následně se vymění dosluhující prvky.
  • Zakázku dostává studio Artěl přímo. „Studio už v minulosti vyhrálo dvě soutěže vypsané Institutem plánování a rozvoje Prahy. Proto jsme jej vybrali znovu i pro dopravní označníky a prostor okolo kvůli ucelené designové návaznosti,“ uvedl na Facebooku radní Adam Scheinherr.
  • Je to několik měsíců, co začal dopravní podnik rozmisťovat na některé zastávky takzvané mobilní přístřešky. Na umístění přístřešku, jenž není pevně spojený se zemí, dopravce nepotřebuje stavební povolení. Prosklené budky se kvůli vyvýšené podezdívce na některých místech často stávají překážkami pro invalidy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám