metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Další 2 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Skalpovaná labuť i postižený muflon. Jinonická stanice už přijala přes 40 tisíc pacientů

  5:08
Prvního zvířete se ujali pracovníci čerstvě vzniklé Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy na sklonku zimy 2012. Do konce loňského roku pak tímto zařízením prošlo celkem 37 613 divokých zvířat. Další dva a půl tisíce k tomu přibyly za první polovinu letošního roku.

„Zvířata zraněná, vyčerpaná, osiřelá nebo jinak poznamenaná střetem s naší civilizací. I tak je to jen zlomek těch, která spolu s námi v Praze žijí a jež se s nástrahami velkoměsta denně potýkají,“ říká pro Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy, které stanici provozují, Petra Fišerová.

Každý rok přijmou zaměstnanci stanice přes sto různých druhů volně žijících živočichů. „Nejvíc jsme jich zaznamenali v roce 2020, a to celkem 142. Bývají mezi nimi i zástupci kriticky a silně ohrožených druhů. Z kategorie těch kriticky ohrožených jsme v minulosti ošetřili například bukače velkého, luňáka červeného, sokola stěhovavého, tenkozobce opačného, netopýra černého a netopýra velkého, vrápence malého, sysla obecného nebo ještěrku zelenou,“ dodává Fišerová.

Ze skupiny silně ohrožených druhů to byl například dudek chocholatý, chřástal polní, chřástal vodní, kalous pustovka, kavka obecná, krahujec obecný, krutihlav obecný, křepelka polní, kvakoš noční, ledňáček říční, ostříž lesní, sýc rousný, sýček obecný, včelojed lesní, žluva hajní, křeček polní, bobr evropský, vydra říční, plšík lískový, ropucha zelená, čolek obecný a užovka hladká. „Druhy vedené jako ohrožené mezi našimi pacienty zastupuje například rorýs obecný, jestřáb lesní, vlaštovka obecná, lejsek šedý, ťuhýk obecný, břehule říční, čáp bílý, výr velký, krkavec velký, sluka lesní, plch velký nebo bělozubka bělobřichá,“ vyjmenovává Fišerová.

Každý rok přijmou v Jinonicích přes 100 různých druhů.

Asi dvě třetiny pacientů tradičně tvoří ptáci, ostatní se řadí mezi savce. Za deset let stanice přijala 26 678 ptáků nebo 10 495 savců. Mezi ptačími pacienty bylo například 3217 kachen, 2024 kosů, 1332 sýkor, 1261 dravců různých druhů nebo 205 sov, hlavně kalousů a puštíků.

„Ze savců jsme přijali například 1811 netopýrů, 1331 zajíců nebo 676 veverek. Rekordmany byli ovšem ježci. Dostalo se k nám celkem 5107 ježků. To znamená, že zhruba každý sedmý pacient byl právě ježek. A budeme-li počítat pouze savce, tvořili ježci takřka celou polovinu všech savčích pacientů,“ krčí rameny Fišerová.

Skladba pacientů byla různorodá.

Z celkového množství pacientů přijatých od zahájení provozu stanice do konce roku 2021 tvořila 42 procent malá nesamostatná mláďata – 15 822. Ostatní pacienti – 21 791 – byli ve věku do jednoho roku nebo již dospělí.

Na webu Lesů lhmp.cz lze dohledat i konkrétní zajímavosti z jednotlivých let. Zajímavý byl například rok 2014. Tehdy stanice přijala muflona, který měl od narození zkrácené vazy na předních končetinách a nemohl chodit. Kromě něj se tento rok „odehrál zázrak“ i v případě labuti, která se do Jinonic dostala s rozříznutým krkem od nárazu do tramvajových drátů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek