metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 1 fotografie v galerii
Podobu nového mobiliáře vybrala Praha již v roce 2018. | foto: Metro.cz

Škaredá zastávka stále stojí, skoro nová už padla. V jakém pořadí se vyměňují přístřešky MHD?

  16:01
„Z jakého důvodu je na ošklivém sídlišti zastávka autobusu vybavena zbrusu novým přístřeškem a na frekventované stanici se lidé ještě stále krčí pod jeho starým předchůdcem?“ Tenhle dotaz před pár dny položil deníku Metro čtenář, jenž si nepřál uvést celé jméno. Zdá se, že udeřil hřebíček na hlavičku. V Praze sice skutečně intenzivně běží druhá fáze výměny stříšek na zastávkách MHD, podle jakého klíče však probíhá, respektive co určuje pořadník výměn, není na první pohled zřejmé.

„Rozdělení do jednotlivých fází bylo předmětem dohody s firmou JCDecaux, která starší přístřešky vlastní. Nyní se odehrává druhá fáze z celkových tří. Harmonogram výměny, kdy a jaká zastávka se bude demontovat, byl závaznou přílohou smlouvy – Dohody o exitu mezi magistrátem a touto firmou. Obě strany, tedy i my, jsou tedy povinné ji plnit,“ říká pro deník Metro Petra Macháčková, mluvčí městské firmy – Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má instalaci nových přístřešků u zastávek na starosti.

Pořadí ukotvené ve smlouvě bylo podle ní sestaveno především na základě konkrétních kampaní, respektive doby, do kdy a kde musí reklama ještě nějakou dobu „viset“. Firma totiž pronajímala reklamní prostor po balíčkách. „Jeden takový balíček tak například obsahoval reklamu v každé městské části,“ dodává pro deník Metro Macháčková.

Přístřešky MHD má na magistrátu v gesci radní Jan Chabr. Sehnat jeho vyjádření se však deníku Metro nepodařilo. Výměna přístřešků přitom probíhá právě proto, že magistrát neprodloužil firmě JCDecaux smlouvu na jejich provozování. Je také pravda, že se obměna notně opozdila. Při nahrazování mobiliáře mělo po skončení smlouvy s firmou JCDecaux zmizet do začátku letošního roku přes dvě stě reklamních nosičů. JCDecaux to ale nestihla, a to z důvodu nezískání potřebných úředních povolení.

Staré přístřešky se dělí na reklamní a nereklamní.

„Postupujeme přesně v souladu se smlouvou,“ uvedl v květnu mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka s tím, že se během v současnosti probíhající části výměny přístřešků mění i některé kousky, které měly zmizet již v první polovině roku. Po skončení současné fáze výměny na konci letních prázdnin by měl být projekt dle mluvčí THMP Macháčkové přibližně ve své polovině. „Poslední realizace druhé části výměny proběhnou v červenci a v srpnu,“ doplňuje Macháčková.

Na území hlavního města se nachází zhruba patnáct set tramvajových a autobusových zastávek. Celkem firma podle dřívějších informací vymění mobiliář na 690 z nich. Do konce prázdnin získá novou podobu dalších 234 z nich. Deník Metro má nyní k dispozici seznam všech zastávek, které změní kabát v nadcházejících týdnech. Všechny se nacházejí na území Prahy 3, 4, 5, 6, 11, 14, 15 a 17. Půjde například o zastávku Lotyšská v Bubenči, Nádraží Hostivař, Radnice Řepy, Sídliště Malešice či Koh-i-noor ve Vršovicích. Černý přístřešek se brzy objeví i ve Vršovicích, konkrétně na zastávce Slavia-Nádraží Eden, zastávce Sdružení v Nuslích či na zastávce Šperlova na Chodově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek