metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Další 1 fotografie v galerii
Podobu nového mobiliáře vybrala Praha již v roce 2018. | foto: Metro.cz

Škaredá zastávka stále stojí, skoro nová už padla. V jakém pořadí se vyměňují přístřešky MHD?

  16:01
„Z jakého důvodu je na ošklivém sídlišti zastávka autobusu vybavena zbrusu novým přístřeškem a na frekventované stanici se lidé ještě stále krčí pod jeho starým předchůdcem?“ Tenhle dotaz před pár dny položil deníku Metro čtenář, jenž si nepřál uvést celé jméno. Zdá se, že udeřil hřebíček na hlavičku. V Praze sice skutečně intenzivně běží druhá fáze výměny stříšek na zastávkách MHD, podle jakého klíče však probíhá, respektive co určuje pořadník výměn, není na první pohled zřejmé.

„Rozdělení do jednotlivých fází bylo předmětem dohody s firmou JCDecaux, která starší přístřešky vlastní. Nyní se odehrává druhá fáze z celkových tří. Harmonogram výměny, kdy a jaká zastávka se bude demontovat, byl závaznou přílohou smlouvy – Dohody o exitu mezi magistrátem a touto firmou. Obě strany, tedy i my, jsou tedy povinné ji plnit,“ říká pro deník Metro Petra Macháčková, mluvčí městské firmy – Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má instalaci nových přístřešků u zastávek na starosti.

Pořadí ukotvené ve smlouvě bylo podle ní sestaveno především na základě konkrétních kampaní, respektive doby, do kdy a kde musí reklama ještě nějakou dobu „viset“. Firma totiž pronajímala reklamní prostor po balíčkách. „Jeden takový balíček tak například obsahoval reklamu v každé městské části,“ dodává pro deník Metro Macháčková.

Přístřešky MHD má na magistrátu v gesci radní Jan Chabr. Sehnat jeho vyjádření se však deníku Metro nepodařilo. Výměna přístřešků přitom probíhá právě proto, že magistrát neprodloužil firmě JCDecaux smlouvu na jejich provozování. Je také pravda, že se obměna notně opozdila. Při nahrazování mobiliáře mělo po skončení smlouvy s firmou JCDecaux zmizet do začátku letošního roku přes dvě stě reklamních nosičů. JCDecaux to ale nestihla, a to z důvodu nezískání potřebných úředních povolení.

Staré přístřešky se dělí na reklamní a nereklamní.

„Postupujeme přesně v souladu se smlouvou,“ uvedl v květnu mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka s tím, že se během v současnosti probíhající části výměny přístřešků mění i některé kousky, které měly zmizet již v první polovině roku. Po skončení současné fáze výměny na konci letních prázdnin by měl být projekt dle mluvčí THMP Macháčkové přibližně ve své polovině. „Poslední realizace druhé části výměny proběhnou v červenci a v srpnu,“ doplňuje Macháčková.

Na území hlavního města se nachází zhruba patnáct set tramvajových a autobusových zastávek. Celkem firma podle dřívějších informací vymění mobiliář na 690 z nich. Do konce prázdnin získá novou podobu dalších 234 z nich. Deník Metro má nyní k dispozici seznam všech zastávek, které změní kabát v nadcházejících týdnech. Všechny se nacházejí na území Prahy 3, 4, 5, 6, 11, 14, 15 a 17. Půjde například o zastávku Lotyšská v Bubenči, Nádraží Hostivař, Radnice Řepy, Sídliště Malešice či Koh-i-noor ve Vršovicích. Černý přístřešek se brzy objeví i ve Vršovicích, konkrétně na zastávce Slavia-Nádraží Eden, zastávce Sdružení v Nuslích či na zastávce Šperlova na Chodově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek