metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Raper Lipo | foto: Radek KudláčekMetro.cz

Škatulky už bych měl přestat řešit, říká Lipo

  13:53
Raper Lipo vydává po čtyřleté pauze novou desku Lyrika, která vychází v pátek 27. dubna. Opět se na ní věnuje vztahům na mnoho způsobů. Pozval řadu hostů, přidal živé nástroje, a dokonce vlastní zpěv. V rozhovoru pro Metro mluví i o svém postavení na tuzemské hiphopové scéně.

Od desky O duši uplynuly čtyři roky. Zrály nápady nebo co za pauzou stojí?
Je v tom víc aspektů. V hudbě, co dělám, jsem dost sám. Písnička Solitér odráží moji pozici, kdy kolem sebe nemám nikoho, kdo by mě motivoval, když mě třeba opustí tvůrčí kreativita. Musel jsem síly nabírat v různých cyklech. Navíc pořád jsem typ umělce, který si věci potřebuje nažít. Nedělám surrealistické texty, které bych napsal za týden. Témata mých písní se týkají mě a mého života, takže je potřeba mít i odstup. A zatřetí. Některé songy jsou starší, byly i nahrané, ale nebyl jsem spokojený s tím, jak zněly. Takže prošly vlnou úprav a teď znějí jinak a lépe.

Na desce máte jedenáct věcí. Je to trend poslední doby, že se na ně nedává tolik písní?
Já jsem to měl asi vždycky tak. Když jsem poslouchal hip hop na přelomu milénia, tak rapové desky měly přes dvacet songů a bylo tam hodně vaty. Když dneska sáhnu do poličky svých oblíbených rapových desek, nemilosrdně bych vyházel 80 procent z nich. Neprošly zkrátka zubem času. Naopak si všímám, že desky, po kterých sáhnu, neobsahují tolik písní.

V anotaci na desku se mluví o tom, že hledáte svobodu a příběhy přes vztahy. To jste ale v textech měl vždy. Fanoušci tedy nemají čekat velkou změnu?
To určitě ne. Tahle deska je oproti minulé méně o křížení žánrů, trochu jsme se uklidnili. Pracovali jsme spíš s náladami, použili jsme hodně živých nástrojů. Raper by řekl, že dělá tracky, já dělám normální písničky. Vše se odvíjí od toho, že album produkoval ODD, který vlastně dělá už i popové desky, ale zároveň z hip hopu vychází. To pro nás byla ideální kombinace.

Mimochodem, pořád se cítíte ve škatulce hip hop a osobně jako raper. Nebo to neřešíte?
Řeším to čím dál tím méně a myslím, že bych to měl přestat řešit úplně. Asi bych se viděl v ranku „současná hudba“. Vždycky jsem si zakládal na tom, že neřeším typicky rapová témata. Na nové desce je nové také to, že v některých písních i zpívám.

To asi mnohé překvapí. Například refrén v písni Skleněné království. Dozrála k tomu doba?
Přesně tak. ODD ve mně probudil odvahu, abych to zkusil. Pak jsem to probral i s Yannou, se kterou jezdím koncerty, a zeptal jsem se na její profesní názor, jestli by tam můj zpěv nechala, a ona říkala, že v pohodě. Ale, že bych zpíval i na koncertech? Pořád mám určitý přirozený ostych.

Vrátili jste se ke spolupráci s Debbi a ze Štěstí vznikl další hit. Chcete zmínit ještě někoho z hostů?
Deska začíná songem Svoboda, kde hostuje Marcell ze skupiny No Distance Paradise, který má také duet s Debbi. Takové spolupráce mám rád. Je to kluk, který je dobrý hudebník i autor. Nemusí to být profláklé jméno, ale hlas má super. Já jsem v takové zvláštní pozici. Nikdy jsem nebyl hudebník a nehrál na žádný nástroj, ale rád se obklopuji lidmi, kteří hudebníky jsou.

Uvažoval jste o nějakém hostu z hip hopu. Mohl byste se vůbec s někým ze scény spojit?
Tady v těch písních velice složitě, ale mohl. S Katem z Prago Union, se kterým už jsem song měl. Nebo teď je tu nový slovenský raper, který se jmenuje Matys, a baví mě jeho tvorba. Možná příště.

V některých textech se ale zmiňujete právě o scéně a raperech, a ne moc lichotivě. Pořád máte potřebu to řešit? Není to podobně jako s těmi škatulkami?
Ve finále bych tam ty songy ani nemusel dávat. Ale někdy se ve mně nakumuluje pocit, že potřebuji říct určitá fakta nahlas. Ale už asi nechám rap rapem. Důležité je podle mě manifestovat umělecké hodnoty vlastní tvorbou.

V písni Solitér se vracíte také k BPM. Je šance, že uděláte s Pauliem Garandem zase něco spolu?

Když se podíváte na naši tvorbu, vidíte, že rozdíly jsou velké. V některých písních se posunul někam, kde mi to přijde až moc, ale to on by mohl stejně tak říct o mně třeba s něčím pro něj už moc popovým. Písnička Solitér je fajn, ale je to spíš jen takové ohlédnutí, výraz vděku, že můžu svobodně tvořit.

Pořád také režírujete videoklipy?
Pořád mě živí hudba, za což jsem vděčný. A k tomu i režíruji klipy. Hodně pro sebe, ale loni jsem třeba udělal klip pro Davida Stypku a Ewu Farnou k jejich hitu Dobré ráno, milá.

Zmíněný Paulie Garand natočil nejnovější klip na mobilní telefon. Také v tomhle ohledu řešíte a sledujete moderní technologie?
Na technologických věcech se nezasekávám. Spíš jsem typ režiséra, co se delší dobu trápí s tím, aby měl klip nějaký nápad a aby vizuál rozšířil smysl té písničky.

Bude po vydání desky následovat i turné?
Teď mám koncerty během jara venku a pak bych rád na podzim udělal turné, které dostojí desce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek