metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

  5:50
Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.

Zahraniční turisté představují z návštěvníků českých a moravských lyžařských center zhruba patnáct až dvacet procent. „Nemyslím si, že jich letos přijede tolik, pokud dorazí. A také si nedělám naději, že by je dokázali nahradit domácí turisté,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS).

Dobré zprávy

  • Lyžování bude letos za stejné ceny jako v minulé zimní sezoně.
  • Celodenní permanentka pro dospělého se bude pohybovat v průměru na 617 korunách pro dospělého a 455 pro dítě.
  • Nové sjezdové tratě využijí lyžaři na Ještědu, v Dolní Moravě, na Tanvaldském Špičáku, na Klínovci a v Bílé. Mnohde jsou nové lanovky také s wi-fi.

I tak se například agentura CzechTourism snaží, aby v zahraničí na naše lyžařské svahy nezapomněli. „Zahájili jsme reklamní kampaň v Polsku, Nizozemsku i Dánsku, odkud k nám tradičně lyžaři jezdí,“ říká Jan Herget, ředitel CzechTourism. Plakáty, ale i sociální sítě míří i na rakouské klienty. „Rakušané, ač jsou alpská velmoc, tvoří na české straně Šumavy nezanedbatelnou část návštěvníků,“ dodává Herget.

Střediska letos v létě alespoň částečně smazala manko, které vzniklo na konci minulé sezony předčasným ukončením provozu. „V létě se do našich hor vydalo o patnáct procent víc domácích než loni, platilo to ale jen pro červenec a srpen,“ vypočítává Kateřina Neumannová, bývalá lyžařka a také prezidentka AHS. Proto doufá, že především velké investice, které majitelé areálů letos investovali, nepropadnou. Jednalo se o 750 miliard korun, vyrostly nové vleky, lanovky a také několik sjezdovek.

Na zasněžování

  • Letošní úhrny srážek jsou na 114 procentech dlouhodobého normálu za posledních 20 let. Letos by mělo být vody na zasněžování dost, i v zásobovacích nádržích, které ve střediscích přibývají. V posledních letech trpělo Česko suchem. Čerpání vody z řek a potoků pro zasněžování se stalo příčinou silného konfliktu mezi provozovateli sjezdovek a vodohospodáři a ochránci přírody.

Provozovatelé samozřejmě zohledňují zpřísněné hygienické podmínky. Asociace horských středisek proto vydala i samostatný manuál. Počítá se samozřejmě s rouškami u pokladen, u nástupišť na lanovky a vleky. Sedačky nebudou jezdit se zavřenými plexiskly, v lanovkových kabinkách budou otevřená okénka.

„Počítáme s co největším nákupem jízdného a služeb už on-line, aby se lidé shromažďovali u pokladen co nejméně, nedocházelo ke kontaktu s personálem,“ říká pro deník Metro Knot. V některých střediscích už taková forma nákupu tvoří až 70 procent prodeje. Změní se pravidla i v občerstveních na sjezdovkách, zvláště v oblíbených aprés ski barech. Nebude hrát hlasitá taneční hudba, lidé budou sedět v odstupech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek