metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

24. října 2020  5:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.

Zahraniční turisté představují z návštěvníků českých a moravských lyžařských center zhruba patnáct až dvacet procent. „Nemyslím si, že jich letos přijede tolik, pokud dorazí. A také si nedělám naději, že by je dokázali nahradit domácí turisté,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS).

Dobré zprávy

  • Lyžování bude letos za stejné ceny jako v minulé zimní sezoně.
  • Celodenní permanentka pro dospělého se bude pohybovat v průměru na 617 korunách pro dospělého a 455 pro dítě.
  • Nové sjezdové tratě využijí lyžaři na Ještědu, v Dolní Moravě, na Tanvaldském Špičáku, na Klínovci a v Bílé. Mnohde jsou nové lanovky také s wi-fi.

I tak se například agentura CzechTourism snaží, aby v zahraničí na naše lyžařské svahy nezapomněli. „Zahájili jsme reklamní kampaň v Polsku, Nizozemsku i Dánsku, odkud k nám tradičně lyžaři jezdí,“ říká Jan Herget, ředitel CzechTourism. Plakáty, ale i sociální sítě míří i na rakouské klienty. „Rakušané, ač jsou alpská velmoc, tvoří na české straně Šumavy nezanedbatelnou část návštěvníků,“ dodává Herget.

Střediska letos v létě alespoň částečně smazala manko, které vzniklo na konci minulé sezony předčasným ukončením provozu. „V létě se do našich hor vydalo o patnáct procent víc domácích než loni, platilo to ale jen pro červenec a srpen,“ vypočítává Kateřina Neumannová, bývalá lyžařka a také prezidentka AHS. Proto doufá, že především velké investice, které majitelé areálů letos investovali, nepropadnou. Jednalo se o 750 miliard korun, vyrostly nové vleky, lanovky a také několik sjezdovek.

Na zasněžování

  • Letošní úhrny srážek jsou na 114 procentech dlouhodobého normálu za posledních 20 let. Letos by mělo být vody na zasněžování dost, i v zásobovacích nádržích, které ve střediscích přibývají. V posledních letech trpělo Česko suchem. Čerpání vody z řek a potoků pro zasněžování se stalo příčinou silného konfliktu mezi provozovateli sjezdovek a vodohospodáři a ochránci přírody.

Provozovatelé samozřejmě zohledňují zpřísněné hygienické podmínky. Asociace horských středisek proto vydala i samostatný manuál. Počítá se samozřejmě s rouškami u pokladen, u nástupišť na lanovky a vleky. Sedačky nebudou jezdit se zavřenými plexiskly, v lanovkových kabinkách budou otevřená okénka.

„Počítáme s co největším nákupem jízdného a služeb už on-line, aby se lidé shromažďovali u pokladen co nejméně, nedocházelo ke kontaktu s personálem,“ říká pro deník Metro Knot. V některých střediscích už taková forma nákupu tvoří až 70 procent prodeje. Změní se pravidla i v občerstveních na sjezdovkách, zvláště v oblíbených aprés ski barech. Nebude hrát hlasitá taneční hudba, lidé budou sedět v odstupech. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy