metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Tomáš Prokop | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Skočíte po hlavě do vesmíru nabitého ledem a endorfiny?

  15:50
Otužování je sexy čím dál víc, vyniknout mu dala i protivná pandemie. Co vše ale ponor do mrazivé vody obnáší? Pro koho je ideální? Čeho se vyvarovat? I na to odpoví Tomáš Prokop, předseda nejstaršího otužileckého spolku v Česku.

Nejprve se vydejme do poloviny devadesátek, do ložnice Tomáše Prokopa, jehož přítelkyně v noci touží po otevřeném okně, kdežto on potřebuje pod peřinou i teplé ponožky. Právě tady začíná velká vášeň. „Po dvou letech pravidelného sprchování studenou vodou jsem se pak s kamarádem v létě vsadil, že o Vánocích 1998 půjdeme na tradiční Memoriál Alfreda Nikodéma v Praze u Národního divadla,“ pokračuje pro deník Metro Prokop, nynější předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha v Braníku. Prokop už téměř 24 let chodí dvakrát týdně do Vltavy, která je studená i v létě. Jak rád podotýká, ledová řeka mu dala schopnost překonávat sebe sama. „Člověk prostě ví, že překážky se dají překonávat. Otužováním zocelujeme nejenom tělo, ale i mysl,“ tvrdí otužilec, se kterým skočíme hned do pěkně studené vody.

Řekněme, že chci hned teď začít s otužováním. Co mi poradíte?
Ano, začněte ještě dnes! Až se domyjete postaru, otočte kohoutek úplně nastudeno a rychle si osprchujte celé tělo. Stačí třeba 15 vteřin. Uvidíte, že když to dokážete, přijde odměna v podobě vyplavených endorfinů a tím prožitého pocitu radosti. Pak si podle chuti v dalších dnech ve studené sprše přidávejte na stráveném čase.

A kdy bych se mohl a měl osmělit do řeky?
Stačí chuť a odvaha a po pár týdnech sprchování můžete i teď, uprostřed zimy. To ale ve svém okolí najděte otužilecký klub nebo někoho, kdo to už delší dobu dělá, abyste zbytečně neriskoval. Zkušený otužilec vám poradí, co vás čeká, a dá vám jistotu, že to zvládnete.

Mě a možná mnoho dalších čtenářů by mohly k otužování přesvědčit i jeho zdravotní výhody...
V první řadě otužování posiluje imunitu a působí tak jako prevence nemocí z nachlazení. Dále zvyšuje psychickou odolnost. Díky otužování se zlepší funkce termoregulačního systému a prokrví se tělo. Blahodárný vliv má na regeneraci svalů a kloubů. Posiluje kardiovaskulární systém či může mít pozitivní vliv na některé alergie. Individuálně pak může mít i pozitivní účinky třeba na kožní problémy.

A s jakými sportovními aktivitami se dobře doplňuje? Já osobně třeba holduju běhání.
Pak jste se trefil dobře. V oddíle máme i řadu běžců, protože jak už bylo řečeno, otužování skvěle regeneruje svaly, a naopak nějaký pohyb na zahřátí, třeba právě běh či cyklistiku, je vhodné po nějakou dobu provozovat i po samotném otužovacím procesu.

Jaká úskalí otužování přináší? A pro koho je nevhodné?
Hlavní je to v ledové vodě nepřehánět, neriskovat, nehledat své hranice nebo přímo dosahovat rekordů. Naslouchat svému tělu. Znát svůj zdravotní stav a každoročně si ho ověřovat lékařskou prohlídkou. Obecně není otužování vhodné pro kardiaky nebo lidi, kteří mají problémy s ledvinami.

Která místa v Praze i celém Česku jsou mezi otužilci nejoblíbenější?
Jedním z nejmilejších míst v rámci Prahy je bezpochyby Branická louka, tedy místo v Praze-Braníku, kde máme i klubovnu. Vltava je zde celý rok chladná, ale hlavně čistá, což se u veřejnosti poměrně často setkává s údivem. Kromě Branické louky je místem, kde se schází v jednom okamžiku nejvíce otužilců, aktuálně Jez U Žida na Ostravici ve Frýdku-Místku. Oblíbených míst je ale v posledních dvou zimách po celé republice spousta, plave se doslova všude. Nejpříhodnější jsou různé lomy, kde je voda studená často i v létě, a navíc bývají čisté i zasazené do krásné krajiny.

Jakou nejbližší otužileckou akci byste zmínil?
Přijďte se podívat 5. března na Plavecký stadion v Podolí, kde od 10.20 uspořádáme již podesáté mistrovství ČR v zimním plavání v prsařském způsobu. Spoustu informací o akcích i samotném otužování najdete na www.otuzilci-praha.cz

Historie otužování

  • Otužování v naší zemi zpopularizoval Alfred Nikodém, který je zároveň považován za zakladatele zimního plavání. Povoláním pražský zlatník byl členem záchranářského týmu, který v zimě dohlížel na zamrzlou Vltavu, po které místní obyvatelé bruslili. Když se někdo probořil, Nikodém ho vytáhl. Rozhodl se, že ve studené vodě bude plavat i ve volném čase. 
  • Od roku 1923 pak začal v zimě ve Vltavě se svými druhy plavat pravidelně, aby zimní plavání ukázal lidem. Po druhé světové válce z této tradice vznikl Memoriál Alfreda Nikodéma. 
  • V sedmdesátých letech minulého století se pak začaly pořádat soutěže v zimním plavání po celých Čechách, vznikl tak Český pohár, který už desítky let neodmyslitelně patří ke každé plavecké zimě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek