metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Škodova díla jsou stopy každodennosti s úmyslem komunikovat

  9:01
Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) 29. června 2022 (PROTEXT) - Stopy nás vedou zkratkou ke koncepci reprezentativní výstavy z tvorby jihočeského umělce s mezinárodním renomé Michala Škody. V bilančně-tematickém výběru kreseb a soch z let 2014 – 2021 jsou prezentované některé základní koncepce a schémata jeho dlouholeté umělecké cesty, čímž je otevřená směrem do minulosti i do budoucnosti. Škodova díla jsou stopy každodennosti v geometricko-abstrahované podobě. Slavnostní zahájení výstavy Stopy se bude konat v sobotu 2. července od 15:00 hodin, výstavu uvedou ředitel Alšovy jihočeské galerie, Aleš Seifert a kurátorka výstavy Silvia L. Čúzyová.

Michal Škoda je rodákem z Tábora (*1962), v jižních Čechách také žije, tvoří a je tu doma. Rok narození ho řadí ke generaci, která nabývala životní i umělecké zkušenosti v nesvobodě socialismu, aby pak formovala a hájila své místo v pluralitě postmodernismu. „Škoda se považuje za autodidakta a celoživotně zůstává solitérem, který se vydal vlastní cestou ve všech oblastech své činnosti. Nepodléhá trendům a jeho umělecká tvorba je od počátku individuálně koordinovanou cestou, kterou určují jen vnitřní mechanismy, motivace a výjimečná vůle k sebevzdělávání,“ představuje autora kurátorka výstavy Silvia L. Čúzyová. K poznání a zacílení Škodovy pozornosti dochází neustálým hledáním a nacházením v širokém spektru zájmových oblastí od současného umění a architektury, přes poezii, hudbu a současný tanec.

Stopy jsou znamení aktivity, otisky působení, záznamy střetů ducha a hmoty. Ve spojení s místy jsou pozůstatky událostí, průsečnicemi bytí s nebytím. Stopy v rytmu mohou být tancem nebo rituálem, v jiné pravidelnosti každodenností. Můžou směřovat k určitému poznání a komunikaci, nebo být nesmlouvavé tiché šifry. Běžně jsou zanechány oboustranně do jsoucna i existence. Stopy ve výtvarném umění jsou trofeje nebo šrámy z bitev mezi objektivitou makrosvěta a subjektivitou mikrosvěta uměleckých vizí. Ve spojitosti s individuem jsou záznamy vnímání, paměti, akce, transformace, kontemplace nebo jen čisté radosti z tvoření.

"Michal Škoda prožívá, přemýšlí, neustále zaznamenává, transformuje a umělecky interpretuje prostor, ve kterém se pohybuje,“ doplňuje Silvia L. Čúzyová. Prostor je pro něj důležitý a skýtá "nekonečné teritorium témat". Oslovuje ho specifická atmosféra a prožitek míst s neuchopitelným duchovním rozměrem a přesahem, které potkává na svých cestách, nebo třeba i na procházce v okolní krajině. Archivuje své bytí a každodennost do černobílých obrazů.

V osobě Michala Škody se nedělitelně vážou dvě odbornosti a funkce – umělec a kurátor. Vedle své autorské tvorby působí od roku 1998 jako hlavní kurátor Galerie současného umění a architektury – Domu umění města České Budějovice, která se za dobu jeho působení stala prestižní institucí s výrazným mezinárodním přesahem. Doposud zde připravil více než 180 výstav předních domácích a zahraničních autorů. V roce 2016 získal Čestné uznání ceny Architekt roku a v roce 2017 cenu za Výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu.

K výstavě vzniká kniha, na které se podílí grafik Robert V. Novák.

Výstavu budou moci návštěvníci zhlédnout od 3. 7. – 20. 11. 2022, otevřeno denně, červenec – říjen 9:00 – 18:00 | listopad 9:00 - 16:00. Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek