metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Školní rajská není pro cizáky

  10:36
Některé jídelny vydávají obědy také s sebou.

Při učení na dálku jednomu vyhládne. A to jak dětem, tak rodičům. Převážná část školních jídelen je proto v provozu korona nekorona, a to hned od počátku přechodu na dálkovou výuku. „Některé kraje měly proti této možnosti značné námitky, nicméně podle našeho názoru je tato situace pro mnohé rodiče velice náročná jak psychicky, tak i ekonomicky. Proto věříme, že rodiče ocení nabídku zajištění teplého oběda za příznivé ceny,“ říká radní pro oblast školství Vít Šimral.

Kolik zaplatíte

Cena obědu ve školní jídelně se i během distanční výuky řídí vyhláškou o školním stravování. V ní je horní hranice 37 korun a týká se ceny oběda pro žáky od 15 let výše. Pro mladší děti je nižší.

Některé jídelny jsou nicméně zavřeny kvůli nezájmu o stravování ze strany rodičů či přímo studentů. Podle magistrátu se však tato situace obvykle týká středních škol. Jídla jsou cenově dostupná, a tak i v rámci vylepšení své ekonomické situace nabízejí některé školní jídelny obědy i lidem, kteří nemají s místními žáky žádné vazby. Obvykle jde o úlevu seniorům. Někde je však naopak problém vyzvednout oběd dvěma dětem, pokud je každé z jiné školy. „Jídelna v základní škole vaří jen pro vlastní žáky a učitele. V prvním týdnu po uzavření škol tomu tak nebylo. Je zbytečná komplikace chodit pro jeden oběd do jedné školy a pro druhý do druhé,“ postěžoval si na Facebooku Prahy 7 uživatel Martin Zeljak. 

Po zásahu radnice však došlo ke změně místních pravidel. „Situaci jsme prověřovali a již by opět mělo být možné domluvit se ohledně obědů i v případě, kdy nejde o žáky školy,“ reagovalo na Zeljakův příspěvek vedení Prahy 7. Oběd, který standardně zahrnuje nápoj, polévku, hlavní jídlo, případně dezert či salát, si může dítě oproti běžnému provozu v době distanční výuky nově i vyzvednout. Tato možnost byla podle magistrátu žákům dosud umožňována jen první den nemoci. Žáci tedy nemusí oběd nutně konzumovat v jídelně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy