metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

17. října 2019  15:09 Filip Jaroševský Metro.cz
„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku.

Vedení Prahy jim totiž uložilo, aby při své práci výrazně přitvrdili. Jen za první den tak podle své mluvčí Ireny Seifertové strážníci z modrých rezidentních zón nechali odtáhnout celkem 47 vozidel. „Důvodem má být přesvědčení, že existuje přímá úměra mezi počtem odtahů a respektovaností zón. To znamená myšlenku, že pokud bude ze strany městské policie nařizováno více odtahů z rezidentních zón, povede to ke zlepšení jejich respektovanosti,“ říká pro deník Metro Seifertová.

Parking na zónách

  • Řádné parkování primárně kontrolují speciální auta s kamerami, které na základě smlouvy se správou komunikací provozuje firma Eltodo. Měsíčně Praha eviduje zhruba sedm tisíc přestupků za špatné parkování.
  • Podle strážníků lze konstatovat, že meziročně skutečně došlo ke zhoršení respektovanosti zón. Otázkou však zůstává, zda je to kvůli utlumení jejich činnosti. Současný systém je totiž možné snadno obejít. I nerezident totiž může po zaplacení určitého poplatku po určitou dobu naprosto legálně parkovat i v modré zóně. „Tato skutečnost je často zneužívána. Poté, co se v ulici objeví strážník, většina do té doby neoprávněně parkujících si přes mobilní aplikaci zaplatí minimální poplatek a vozidla pak disponují platným oprávněním po celou dobu, co je strážník na místě,“ míní strážníci.
  • Další příčina může být také ve špatné vymahatelnosti porušení pravidel ze strany správního orgánu.

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr si podle ní vymínil nasazení šestnácti odtahových vozidel s příslušným počtem hlídek strážníků. Pražská městská policie se však zařídila jinak. Do 15. ledna příštího roku tak bude podle Seifertové nasazeno devět takzvaně odtahových hlídek, které budou mít na starost jen a pouze kontroly modrých zón. Po těchto třech měsících pak strážníci vyhodnotí, zda má smysl nasadit na odtahy další lidi. 

„Současný systém dohledu a kontrol v zónách placeného stání byl doposud koncipován jako dohled smluvního partnera, tedy vozidel Eltodo, bez zásadní činnosti pražské městské policie. Strážníkům se tak uvolnily kapacity pro dohled a řešení jiných druhů protiprávního jednání a k jiným prioritám, například veřejnému pořádku. Nyní se situace opět vrací před rok 2016,“ dodává Seifertová, podle které klesl počet odtahů v zónách placeného stání mezi lety 2011 až 2018 z 22 tisíc na pouhé tři tisíce odtahů.

Za parkování v modré zóně bez povolení hrozí řidičům kromě odtahu také pokuta či botička. Výše pokuty se pohybuje mezi 200 a 2000 korunami. Cena za odtah je necelých 2000 korun, hlídané parkoviště je pak zpoplatněno 250 korunami na den. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...
vydáno 22. listopadu 2019  16:33

Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.  celý článek

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám