metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Koupaliště Džbán je kvůli havarijnímu stavu zavřené. | foto: Váš Džbán

Skoro rok bylo koupaliště Džbán zavřené, teď je v něm velká světelná atrakce

  7:27
Nová expozice je vystavena na velmi úsporných LED žárovkách. Spotřeba energie v Lumina Parku odpovídá zhruba dvěma pecím na pizzu.

Neprovozuschopný a nebezpečný. Tak se o areálu nádrže Džbán v lednu vyjádřil Jiří Němec, jednatel společnosti Molepo, která je vlastníkem koupaliště. „Na základě dlouhé odborné diskuse jsme nucení areál včetně koupaliště a přilehlých ploch pro sezonu 2022 uzavřít. Hlavním důvodem je jeho havarijní stav,“ uvedl Němec. Jenže navzdory tvrzení ze začátku roku se areál nedávno otevřel. Multimediální park zve návštěvníky na 1,5 km dlouhou stezku plnou světel a hudby. Lumina Park je otevřený denně kromě pondělí a státních svátků.

Podle Karla Vítka, manažera atrakce, je park pro všechny návštěvníky bezpečný. „Lumina Events si pronajímá areál na základě standardní nájemní smlouvy. Vlastník areálu byl před podpisem smlouvy informován o typu atrakce. Se záměrem souhlasil a areál nám pro tyto účely pronajal. Věříme proto, že ať byly důvody uzavření areálu jakékoli, pominuly ještě před podpisem naší smlouvy s majitelem areálu,“ uvedl pro Metro Vítek. „Trasa Lumina Parku je organizována tak, že návštěvníky nevede do budov nebo k vodní ploše,“ dodal manažer atrakce.

K bezpečnosti stezky nemají výhrady ani návštěvníci. „Troufám si říct, že lidé jsou nadšení. Každý den čteme na sociálních sítích pozitivní ohlasy, jak neopakovatelná atmosféra Lumina Parku dokázala návštěvníky přenést do dětských let a jak si celé rodiny návštěvu velmi užily,“ uvedl Vítek. Od slavnostního zahájení, které proběhlo 21. října, navštívilo Lumina Park už přes deset tisíc lidí.

Deník Metro kontaktoval i majitele areálu, ale do uzávěrky vydání se nám nepodařilo získat jeho vyjádření. Redakce oslovila také Prahu 6. Podle mluvčího radnice Jiřího Hannicha nemá městská část zprávy, že by se stav areálu od ledna jakkoli změnil.

Park, který se nese v duchu pohádky Alenka v říši divů, je unikátní svou technologií. „Expozice je vystavena na velmi úsporných LED žárovkách. Proto denní spotřeba elektrické energie v Lumina Parku je okolo 45 kWh, což odpovídá zhruba dvěma pecím na pizzu. Při současné ceně elektrické energie 8 Kč/kWh to znamená, že denní provoz parku, bez stánků s občerstvením, stojí přibližně 360 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek