metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Dalších 7 fotografií v galerii
Pavilon Klubu českých turistů. Dnes stojí na Petříně a funguje jako bludiště. | foto: Jubilejní výstava zemská království českého v Praze 1891

Skryté unikáty s příběhy objevíte do konce prosince u parku Stromovka

  19:08
Na začátku Bruselské cesty na Výstavišti, vstupuje se na ni pod Maroldovým panoramatem, se koná zajímavá volně přístupná výstava s názvem Přesunuté pavilony. Mapuje historii vybraných, kdysi na dobu určitou vystavěných veletržních pavilonů. Od roku 1891, kdy se započala psát historie bubenečského areálu, vznikly takových pavilonů desítky, byť většina z nich posloužila pouze pro jednu či několik výstav. Řada těchto dočasně vystavěných pavilonů však byla zachována a přesunuta na nové místo, kde některé z nich stojí dodnes. Jejich osud od historie po současnost pro Výstaviště zmapoval historik a publicista Libor Hruška s fotografem Davidem Hávou a nyní se mohou s těmito poutavými příběhy seznámit v rámci komorní výstavy až do prosince také návštěvníci Výstaviště.

Původně to měly být dočasné stavby na jedno použití, část z nich ale dostala druhou šanci a některé stojí dodnes. Řeč je o pavilonech, restauracích a dalších objektech, jež na přelomu 19. a 20. století utvářely kolorit velkých výstavních podniků pořádaných v areálu Výstaviště v Holešovicích.

Po jejich skončení byly některé objekty na prodej nebo pro ně sami majitelé hledali nové uplatnění. Pavilony byly stěhovány zejména v rámci Prahy a středních Čech. Výjimkou je třeba železná konstrukce strojovny, která skončila až v Innsbrucku a která tam stojí už bezmála 130 let. Většina přestěhovaných objektů však takové štěstí neměla, jednalo se totiž o nepříliš kvalitní dřevostavby.

Výstava mapuje pavilony, které přežily. Některé z nich, jako třeba petřínské bludiště, jsou notoricky známé, jiné se ukrývají na soukromých zahradách nebo je lidé míjí bez povšimnutí. „Na toto téma jsem narazil už před 10 lety, když jsem na pražské pedagogické fakultě psal disertační práci o dějinách českého pivovarnictví. Velké výstavy se neobešly bez dočasných zahradních restaurací a pivovarských ‚ochutnáváren‘ a právě tyto budovy pak byly často přesunuty na novou adresu. Překvapilo mě, že neexistuje žádná publikace, která by tento fenomén podrobněji mapovala. Staveb přestěhovaných z areálu pražského Výstaviště – a zdaleka to nebyly jen restaurační pavilony – přitom byly desítky, a navíc se mnohdy jednalo o díla předních českých architektů,“ komentuje výstavu její autor Libor Hruška, rodák ze Smíchova, kde byly umístěny dva objekty pocházející z Výstaviště.

Hruška s fotografem Davidem Hávou bádali, kde pavilony skončily. Například zjistili, že spisovatel Svatopluk Čech na Výstavišti v roce 1901 zakoupil roubenou půdní světničku s pavlačí. Ta byla součástí stavení, které bylo vystaveno v rámci Národopisné výstavy. Použil ji jako přístavbu ke své chalupě v Obříství.

Jiná zajímavá drobná stavba dodnes stojí skryta v zahradě pod oborou Hvězda. Na Výstavišti, když se tu konala právě ona Národopisná výstava, fungovala jako pavilon s vynálezy Thomase Alvy Edisona. Po skončení výstavy ho zakoupil právník Julius Nejedlý a upravil ho na zahradní altán.

Zajímavosti o objevených pavilonech Hruška nabídl Výstavišti. „Nadchlo nás, jak skvěle a pouze ze svého popudu coby rodilý Pražan téma zpracoval,“ říká Václav Novotný, místopředseda představenstva Výstaviště Praha.

Zajímavosti

  • Dozvíte se třeba, že se původně uvažovalo, že Hanavský pavilon bude stát na Nebozízku. Nebo že kašna na Malém náměstí má dvojče na nádvoří Průhonického zámku. Zajímavá je také část o plánovaném skanzenu v Kinského zahradě.
  • Poutavé čtení o budovách a objektech původně určených ke zbourání bude pro návštěvníky volně přístupné až do prosince tohoto roku.
  • Více na Navystavisti.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek