metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Piaggio Medley
Větší foto
Piaggio Medley | foto: Jan Altner

Skútr je bonbon, zloděj vosa

19. srpna 2018  11:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Od doby, kdy platí, že s řidičským průkazem můžeme automaticky řídit motorky o objemu do 125 kubických centimetrů, se české silnice plní stroji, které známe především z Itálie. Češi také stále častěji nacházejí zálibu ve velkých a drahých motorkách. Tento trend je bohužel dobrou zprávou pro zloděje.

Ačkoli za posledních deset let klesl počet krádeží o polovinu – průměrně zmizí osm strojů za týden – roste průměrná cena vyčíslená na jednu krádež. Loni to bylo zhruba třináct tisíc korun. Rájem zlodějů je pochopitelně Praha.

„Například v květnu jsme zaznamenali devatenáct ukradených motorek,“ sdělila deníku Metro Ivana Nguyenová z tiskového oddělení Policie České republiky. Průměrná škodní cena poškozeného nebo ukradeného motocyklu se v Praze dostala v loňském roce na téměř pětapadesát tisíc korun. V celorepublikových statistikách však zaujímá hlavní město až páté místo. Nejvyšší škody způsobili loni nenechavci v Královéhradeckém kraji a hned v závěsu byla jižní Morava.

Ačkoli se motorkáři už naučili využívat více dostupných typů zabezpečení, stále jsou případy, kdy situaci podceňují. Potvrzuje to například Kateřina Brázdová ze společnosti zabývající se zabezpečovacími systémy. „Motorkáři už berou jako samozřejmou součást své výbavy kotoučové zámky a také odolné řetězy,“ připomíná Brázdová.

Jenže pořád zapomínají zajistit svého dvoukolového (nebo tříkolového) miláčka i v místech, kde je relativně v bezpečí – v garážích. Ty jsou pro zloděje doslova zlatým dolem – najdou v nich sezonní výbavu, jízdní kola, zahradní sekačky a samozřejmě také motorky.

Nejlepším zabezpečením přitom vždy bývá kombinace více prvků. Hodí se především uzavírací mechanismy typu xBox, které lze navrtat či navařit na strop, stěnu nebo podlahu garáže a k nimž pak lze stroj připevnit pevným zámkem odolným vůči mechanickému poškození.

Bohatí na východě Čech

  • V Královéhradeckém kraji vyčíslili policisté průměrnou škodu na jednu motorkovou krádež na 97 630 korun.
  • Na stříbrné příčce je Jihomoravský kraj – 81 720 korun. S 63 926 korunami je na třetím místě Jihočeský. Praha figuruje až na pátém místě.
  • Nejvíce motorek mizí v jižních Čechách, následují Čechy východní. Naopak nejméně jsou chmatáci úspěšní na Plzeňsku, Vysočině a na Liberecku.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám