metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 1 fotografie v galerii
Gorila Moja je vzorná matka. | foto: Marek Žďánský

Slavná pražská gorila Moja se o své mládě stará pečlivě

  15:42
Gorila Moja, která před dvěma týdny ve Španělsku porodila mládě, je pečlivá matka a o potomka se stará vzorně. Moju, první gorilu narozenou v Česku a dlouholetého miláčka pražské zoo, dnes navštívil její bývalý ošetřovatel Marek Ždánský. "Chová se špičkově, jako profesionální matka. Zvyky, co odkoukala od své mámy, zdárně využívá," řekl Ždánský a dodal, že je to největší úspěch, kterého se mohou chovatelé dočkat.

Žďánského potěšilo, že za ním bývalá svěřenkyně přišla ke sklu expozice. Posadila se a mládě si dala do klína. V Cabárcenu nyní panuje spíše středoevropské podzimní počasí, prší a teplota vystupuje zhruba k deseti stupňům Celsia, gorilí skupina proto ještě nemůže do rozlehlého výběhu. Moja mládě pravidelně kojí, pustila k němu už všechny členy své nové rodiny včetně samce a jedné samici dokonce dovolila si na ně sáhnout. Na rozdíl od své matky Kijivu Moja malé gorile netrhá chlupy. "To od ní neokoukala, což je dobře. Když byla Moja takhle malá, byla kvůli tomu celá holá," zavzpomínal ošetřovatel. Všiml si také, že Moja s mládětem houpe, jako když lidské matky chtějí své dítě uspat.

Ošetřovatel Marek Žďánský navštívil gorilu ve Španelsku.

Moja odcestovala do Španělska za partnerem na podzim roku 2011. Mládě, jehož pohlaví chovatelé zatím neznají, přivedla na svět 16. dubna. Pražští chovatelé jsou na novopečenou matku hrdí, protože se podle nich ukázalo, že život v přirozené skupině v Praze Moju naučil vše, co jako matka potřebuje.

Mója znamená první

  • Moja, jejíž jméno znamená ve svahilštině první, se narodila v roce 2004 samici Kijivu, otcem byl samec Richard. V necelých sedmi letech odcestovala do Španělska, kde na ni čekal samec Nicky. Ten je z chovatelského hlediska vzácností, protože není příbuzným žádné gorily v evropských zoo.
  • Zoo Praha chová gorily od roku 1963, jejich množení je ale v zajetí obtížné. Po Moje se zde v květnu 2007 narodil sameček Tatu, v dubnu 2010 sameček Kiburi a loni v prosinci další sameček Nuru. Mládě porodila v prosinci 2010 i samice Bikira, ta ale svého potomka nepřijala, a Tano tak putoval do gorilí školky v německém Stuttgartu. Dvakrát rodila také samice Kamba, mláďata ale při porodu vždy zemřela.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smyčka ve Strašnicích měla premiéru. Dokonce rovnou dvakrát

vydáno 8. srpna 2022  15:15

O první zkušební jízdu na nové točně u stanice metra Depo Hostivař se postarala měřicí tramvaj, takzvaný pomeranč.   celý článek

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek