metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.

Dalších 8 fotografií v galerii
Posmrtná maska prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka na výstavě Slavné pohřby v Národním památníku na Vítkově. | foto: Národní muzeumMetro.cz

Slavné pohřby. Nová výstava v Národním památníku na Vítkově

  5:57
Národní muzeum otevřelo v Národním památníku na Vítkově další výstavu z cyklu Smrt. Expozice s názvem Slavné pohřby netradičním způsobem představí nejen důležité osobnosti českých dějin od 19. do 21. století, ale také společenské tradice a klíčové historické momenty.

Národní památník na Vítkov

Je otevřen denně od středy do neděle od 10 do 18 hodin.

  • Plné vstupné je 120 korun.
  • Snížené 80 korun.
  • Rodinné 200 korun.

„Cyklem Smrt jsme chtěli více přiblížit toto ve společnosti nepříliš oblíbené, ale důležité téma. Výstava Slavné pohřby přináší další pohled na motiv smrti a prostřednictvím slavnostních pohřebních ceremoniálů připomene velikány našich dějin i přelomové historické momenty,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Pohřební ceremoniál jako historický obraz společnosti

Smrt a rituály spojené s odchodem z tohoto světa provází lidstvo už od pradávna. V průběhu staletí se začala tvořit celá řada symbolických obřadů, kterými se pozůstalí chtěli s mrtvými důstojně rozloučit.

„Postupem času se vytvářely různé společenské vrstvy a průběh pohřbů i jejich výbava se začala značně lišit,“ uvádí komisař výstavy Ivan Malý. Výsada slavných pohřbů se vztahovala pouze na vládnoucí politické a církevní osobnosti, kdy měřítkem byla moc a bohatství. Až s národním obrozením se této pocty začíná dostávat i významným postavám společenského života bez ohledu na jejich původ či majetek. Důležitým impulsem se staly zásluhy a význam zemřelého. Na pozadí velkých pohřbů výstava návštěvníky seznámí nejen s klíčovými osobnostmi našich dějin, ale také se souvisejícími historickými okolnostmi.

Při procházení interiérem budou návštěvníci vtaženi do historické skutečnosti, reálií a atmosféry pohřbů velkých českých osobností, jakými byl Miroslav Tyrš, František Ladislav Rieger, Alois Rašín, Tomáš G. Masaryk, Jan Palach či Václav Havel.

Umístění výstavy v Národním památníku na Vítkově je symbolické. V letech 1929 – 1938 byl vystavěn k poctě československých legionářů a představuje i místo posledního odpočinku neznámých vojínů od Dukly a od Zborova. Památník pak neblaze proslul vybudováním veřejně přístupného mauzolea Klementa Gottwalda. Tuto propagandu ve spojení s kultem osobnosti zemřelého státníka a degradaci Národního památníku na Vítkově připomíná nejen vlastní výstava, ale i stálá expozice v podzemních prostorách bývalého mauzolea s názvem Laboratoř moci.

Výstavy z cyklu Smrt

Jednotlivé výstavy propojí pražské objekty Národního muzea.

  • Smrt kmotřička - České muzeum hudby - do 14. června.
  • Onen svět - Národopisné muzeum – Musaion – do 31. května.
  • Rituály smrti - Náprstkovo muzeum – do 20. září.
  • Smrt - Nová budova Národního muzea – do 8. listopadu.
  • Smrtelné slasti - Nová budova Národního muzea do 21. června.
  • Brány slávy a nesmrtelnosti – Lapidárium – muzeum připravuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy