metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa
Gondola na Vltavě | foto: Navalis

Slavnosti Navalis v Praze nabídnou také seskok parašutistů

  14:15
Součástí letošních svatojánských slavností Navalis bude 15. května v Praze seskok parašutistů, z nichž jeden bude prolétávat pod Karlovým mostem. Novináře o tom dnes informoval Zdeněk Bergman, ředitel pořádající společnosti Pražské Benátky. Seskočí šest parašutistů, pět jich přistane na Vltavě, šestý proletí pod Karlovým mostem a přistane ve vodě. „Co jiného může být na barokní slavnosti, než seskok parašutistů,“ řekl s úsměvem Bergman.

„Budeme doufat v přízeň počasí. Seskok je ztížený o to, že na Pražským hradem je bezletová zóna, musíme seskočit z výšky 1600 metrů ve vzdálenosti jednoho kilometru,“ uvedl šéf seskoku Jiří Černý.

V novodobé historii se slavnosti Navalis konají posedmé. Také letos budou jejich součástí alegoricky ozdobené lodě. V rámci doprovodného programu vystoupí několik folklorních sdružení na Křižovnickém náměstí a vyvrcholením oslav bude koncert barokní hudby na hladině Vltavy, který povede skladatel František Xaver Thuri, a světelná show. Mimo to návštěvníky stejně jako loni čeká regata dračích lodí. Společnost Pražské Benátky opět přiveze do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry. Dvě stovky Moravanů ze Slovácka poprvé v metropoli předvedou Jízdu králů v tradičních krojích. Mimo jiné se zapojí do programu slavností Navalis před svatovítskou katedrálou, odkud doprovodí procesí na Karlův most.

Zlatá doba slavností Navalis bylo baroko

„Na Karlově mostě se duchovní část oslav propojuje s barokním spektáklem vodního koncertu na Vltavě. Mottem slavností je propojit nevěřící s praktikujícími,“ uvedl Bergman.

V barokní době patřila slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Na tradici barokních slavností navázaly v roce 2009 Svatojánské slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na řece zakončený ohňostrojem. Každý ročník bývá doplněn o další speciální akce. Sedmý ročník podpořilo hlavní město dvěma miliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek