metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Gondola na Vltavě | foto: Navalis

Slavnosti Navalis v Praze nabídnou také seskok parašutistů

  14:15
Součástí letošních svatojánských slavností Navalis bude 15. května v Praze seskok parašutistů, z nichž jeden bude prolétávat pod Karlovým mostem. Novináře o tom dnes informoval Zdeněk Bergman, ředitel pořádající společnosti Pražské Benátky. Seskočí šest parašutistů, pět jich přistane na Vltavě, šestý proletí pod Karlovým mostem a přistane ve vodě. „Co jiného může být na barokní slavnosti, než seskok parašutistů,“ řekl s úsměvem Bergman.

„Budeme doufat v přízeň počasí. Seskok je ztížený o to, že na Pražským hradem je bezletová zóna, musíme seskočit z výšky 1600 metrů ve vzdálenosti jednoho kilometru,“ uvedl šéf seskoku Jiří Černý.

V novodobé historii se slavnosti Navalis konají posedmé. Také letos budou jejich součástí alegoricky ozdobené lodě. V rámci doprovodného programu vystoupí několik folklorních sdružení na Křižovnickém náměstí a vyvrcholením oslav bude koncert barokní hudby na hladině Vltavy, který povede skladatel František Xaver Thuri, a světelná show. Mimo to návštěvníky stejně jako loni čeká regata dračích lodí. Společnost Pražské Benátky opět přiveze do Prahy benátské, vídeňské a bavorské gondoliéry. Dvě stovky Moravanů ze Slovácka poprvé v metropoli předvedou Jízdu králů v tradičních krojích. Mimo jiné se zapojí do programu slavností Navalis před svatovítskou katedrálou, odkud doprovodí procesí na Karlův most.

Zlatá doba slavností Navalis bylo baroko

„Na Karlově mostě se duchovní část oslav propojuje s barokním spektáklem vodního koncertu na Vltavě. Mottem slavností je propojit nevěřící s praktikujícími,“ uvedl Bergman.

V barokní době patřila slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Na tradici barokních slavností navázaly v roce 2009 Svatojánské slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na řece zakončený ohňostrojem. Každý ročník bývá doplněn o další speciální akce. Sedmý ročník podpořilo hlavní město dvěma miliony korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek