metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Pražský primátor Tomáš Hudeček odjíždí od sídla magistrátu, kde potvrdil, že v několika budovách úřadu zasahují detektivové. | foto: ČTK

SLEDUJEME: Detektivové zasahovali na magistrátu kvůli korupci. Důvody tají

  9:47,  aktualizováno  17:38
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dnes dopoledne obsadili několika budov pražského magistrátu. Podle jejich mluvčí Ivy Knolové akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podrobnosti k zásahu odmítla mluvčí sdělit.

Podle informací serveru iDNES.cz si policie vyžádala dokumenty k zakázkám z let 2008 až 2013, které nějakým způsobem spojuje jméno podnikatele Romana Janouška. Ten byl v éře primátora Pavla Béma na magistrátu důležitým zákulisním hráčem. Zároveň prý policisty zajímá, jak v předmětných zakázkách zastupitelé hlasovali a jak se případně sami ve prospěch zakázek angažovali. Samotný Janoušek, který je s razií spojován, prý o ničem neví. „Já s tím nemám nic společného. Myslím, že je to nesmysl,“ uvedl pro Český rozhlas. Lidové noviny na svém webu uvedly, že policie zasahovala na odboru městského investora.

Zásah je zatím tajný

Primátor hlavního města Tomáš Hudeček (přítomnost policistů na magistrátu potvrdil, další informace prý nemá k dispozici. K zásahu vyjádřil jen velice zdrženlivě na Twitteru. „Rád bych řekl, co se na radnici děje, ale podepsali jsme státnímu zastupitelství mlčenlivost,“ napsal. Případ nechtěl komentovat ani olomoucký žalobce Pavel Komár. „Je to ve fázi prověřování,“ uvedl stručně.

„Mohu potvrdit, že v prostorách magistrátu je kriminální policie. Vyžádala si některou dokumentaci a zaměstnanci poskytují maximální součinnost,“ řekla ráno mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Víc odmítla záležitost komentovat. Podrobnosti zatím nedokázali říct ani oslovení radní a další zaměstnanci.

O kterou kauzu jde? Těžko říct, když jich je tolik

Není jasné, kvůli jaké kauze policie na magistrát přišla. O dění kolem pražského magistrátu se zajímá policie v řadě případů. Několik bývalých i současných radních včetně primátora čelí obžalobě v kauze Opencard.

Detektivové se v posledních měsících zabývají mimo jiné také hospodařením Pražských služeb, které město většinově vlastní, a kontroverzní stavbou tunelového komplexu Blanka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy