metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Ilustrační snímek
Další 3 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Slevová šílenství probouzejí v našem mozku centrum slasti

12. února 2019  13:13 Pavel Hrabica Metro.cz
Sale! Výprodej! Obchodníci z nás mámí peníze všemi způsoby. Proč jim podléháme?

Slevy a výprodeje se už dávno neomezují jen na leden. Prodejci je nabízejí v podstatě celoročně. Mají pro nás leckdy „fantastické“ slevy až 80 procent. „Novoroční nákupní horečka našich klientů, kteří platili kartami, kulminovala druhý a třetí lednový týden,“ řekla deníku Metro Jana Karasová, mluvčí Air Bank. Každý zmíněný týden klienti jen této jediné banky nakoupili ve výprodejním období za více než miliardu korun.

Podle nejnovějšího průzkumu ING Bank dokáže náporu slev odolat pouze polovina z nás. Nejnáchylnější jsou k tomuto počínání ženy a věková kategorie mezi patnácti až devětadvaceti lety. „Problém je v tom, že slevy na začátku roku jen málokdy ušetří peníze,“ komentuje slevovou mánii Martina Jakelová z komunikační agentury Havas. „Prodejci buď krátkodobě zvýší ceny, aby pak mohli prezentovat vysoké slevy, nebo vůbec neuvádějí původní cenu,“ dodává Jakelová.

Útoky jsou opravdu nelítostné. Původní americký Black Friday, který fungoval vždy jenom jediný pátek, se v Česku transformoval v téměř celoroční formu výprodejů. Skutečných i smyšlených. Vedle toho můžeme nakupovat takřka neustále nejen v e-shopech. Například nábytkářský řetězec nyní láká dvakrát do měsíce na nákupy v noci. Se slevou, samozřejmě.

Black Friday

1952

  • V tomto roce zavedli v USA poprvé výprodejové akce den po listopadovém Dni díkůvzdání. Až později se vžilo označení Black Friday.

2011

  • V listopadu tohoto roku se Češi poprvé setkali s akcí Black Friday.

„Nakupování, zvláště to přehnané, je, zjednodušeně řečeno, určitá forma náhradní cesty při frustraci,“ vysvětluje psychoterapeutka Daniela Vizinová. „Slyšela jsem také názor, že nakupování ve slevách aktivuje centra slasti, podobně jako u jiných činností, kde nám to ale připadá logičtější,“ dodává.

Dá se výprodejovému nátlaku vůbec odolat? Poradkyně pro životní styl a jeho změny Martina Vieweghová říká, aby si ten, kdo se nedokáže zbavit závislosti na nakupování nebo neumí odolávat slevám, vytvořil opačný návyk. „Odepřete si nákup, ale spojte si toto odepření s tím, že za ušetřené peníze si můžete za čas dopřát vysněnou věc,“ vysvětluje poradkyně. „Zkuste si sami zodpovědět otázku: Z čeho budete mít lepší pocit? Z toho, když si stovku odložíte, nebo když ji utratíte,“ komentuje Vieweghová.

Jak také ukazuje průzkum, téměř třetina dotázaných se nedokáže vzdát menších nákupů, aby si počkali a pořídili něco, co je dražší, a odložit peníze a nákup na pozdější dobu. Slevy pak naše odhodlání ještě víc nahlodají. Zvláště když narazíme na všudypřítomné slogany „zboží za polovinu“ nebo „pouze tento víkend“. „Cítíme nátlak, bojíme se potenciální ztráty a nakupujeme věci, které pak leží ladem ve sklepě,“ vysvětluje Jakelová. „Prodejci jen využívají naší nevědomosti, a přitom mají za úkol jediné – vyprázdnit regály pro nové zboží,“ dodává Jakelová.

Mají nás na háku

  • Triky se slevami byly, jsou a budou.
  • Česká obchodní inspekce eviduje dlouhodobě pochybení u výprodejů ve 43 procentech. V extrémních případech jsou slevy fiktivní až při 50 procentech kontrol.
  • Slevy inzerované na stojanech a v regálech nejsou často v pokladním systému, zákazník tak platí, pokud si toho nevšimne, vyšší cenu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám