metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita

Další 3 fotografie v galerii
Dvouměsíční slonice Sita | foto: ČTK

Slony vylákalo slunce poprvé do výběhu, přidalo se i mládě Sita

  15:22
Dvouměsíční sloní samička Sita, která se v pražské zoo narodila 11. února, se dnes poprvé podívala ven do nového venkovního výběhu.

Jde o první sloní mládě narozené v pražské zoo ve více než osmdesátileté historii zahrady. Se Sitou byla do výběhu vpuštěna i její matka, sedmadvacetiletá slonice Donna, a dalších pět sloních samic. Zatravěný výběh je součástí nového areálu nazvaného Údolí slonů a pavilonu hrochů, který stál půl miliardy korun a byl otevřen na konci března. Jarní venčení slonů se dnes těšilo velkému zájmu.

V českých zoologických zahradách přišla zatím na svět pouze tři živá slůňata. Návrhy na jméno pro pražskou sloní slečnu posílali do zahrady i lidé, celkem jich přišlo 12 tisíc.. Slůně bylo pokřtěno 30. března v den, kdy byl otevřen nový pavilon. V zahradě je nyní osm slonů, včetně mláděte, což je nejvíce za dobu existence pražské zoo. Ta získala prvního slona v roce 1933, dva roky po svém založení.

Největší savci žijí v nejdražším pavilonu

  • Základní kámen Údolí slonů s pavilonem hrochů byl položen 16. května 2010.
  • Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních s tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních.
  • Hroši mohou využívat velké vnitřní ubikace s proskleným bazénem, který nabídne pohled na hrochy pod vodou
  •  Venkovní výběh tvoří pláž a bazén. Nechybí chovné zázemí s boxy pro zvířata. Interiér vytvořili výtvarníci, kteří se podíleli na dekoracích pro velkofilm Letopisy Narnie.
  • Původně se odhadovalo, že náklady na stavbu sloního pavilonu pražské zoo, která je příspěvkovou organizací města, se budou pohybovat okolo 350 milionů.
  • Konečný účet je podle magistrátu více než půl miliarda korun, jde tak o největší investici od vzniku zoo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek