metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Další 3 fotografie v galerii
Dvouměsíční slonice Sita | foto: ČTK

Slony vylákalo slunce poprvé do výběhu, přidalo se i mládě Sita

  15:22
Dvouměsíční sloní samička Sita, která se v pražské zoo narodila 11. února, se dnes poprvé podívala ven do nového venkovního výběhu.

Jde o první sloní mládě narozené v pražské zoo ve více než osmdesátileté historii zahrady. Se Sitou byla do výběhu vpuštěna i její matka, sedmadvacetiletá slonice Donna, a dalších pět sloních samic. Zatravěný výběh je součástí nového areálu nazvaného Údolí slonů a pavilonu hrochů, který stál půl miliardy korun a byl otevřen na konci března. Jarní venčení slonů se dnes těšilo velkému zájmu.

V českých zoologických zahradách přišla zatím na svět pouze tři živá slůňata. Návrhy na jméno pro pražskou sloní slečnu posílali do zahrady i lidé, celkem jich přišlo 12 tisíc.. Slůně bylo pokřtěno 30. března v den, kdy byl otevřen nový pavilon. V zahradě je nyní osm slonů, včetně mláděte, což je nejvíce za dobu existence pražské zoo. Ta získala prvního slona v roce 1933, dva roky po svém založení.

Největší savci žijí v nejdražším pavilonu

  • Základní kámen Údolí slonů s pavilonem hrochů byl položen 16. května 2010.
  • Zvířatům slouží vlastní vytápěný pavilon o ploše 1400 metrů čtverečních s tři propojitelné výběhy o celkové ploše 8500 metrů čtverečních.
  • Hroši mohou využívat velké vnitřní ubikace s proskleným bazénem, který nabídne pohled na hrochy pod vodou
  •  Venkovní výběh tvoří pláž a bazén. Nechybí chovné zázemí s boxy pro zvířata. Interiér vytvořili výtvarníci, kteří se podíleli na dekoracích pro velkofilm Letopisy Narnie.
  • Původně se odhadovalo, že náklady na stavbu sloního pavilonu pražské zoo, která je příspěvkovou organizací města, se budou pohybovat okolo 350 milionů.
  • Konečný účet je podle magistrátu více než půl miliarda korun, jde tak o největší investici od vzniku zoo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek