metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
Větší foto
Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Aleše Vavřince: Osvobozující ticho

13. ledna 2019  6:03 Aleš Vavřinec
Rozhodl jsem se osvobodit od své „závislosti“ mluvit, píše ve svém sloupku kouč.

Pár dnů před Vánocemi se mi povedl husarský kousek. Rozbolelo mě v krku a každé vyřčené slovo se stalo malým utrpením. Rozhodl jsem se proto svoje hlasivky vyléčit mlčením a bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat. 

Jal jsem se tedy promlčet až ke zdraví a uzavřel se do ticha. Se ženou jsem komunikoval jen v tom nejnutnějším jako dávno na střední – papírkovou metodou. 

Bylo to pozoruhodné. Čím déle jsem mlčel, tím více jsem si začal uvědomovat všechny názory a komentáře, které mne napadaly a které bych za normálních okolností začal vyjadřovat. Jenže já to i přes silné nutkání neudělal. Pořád jsem mlčel a jen pozoroval svou mysl, jak má chuť se ke všemu vyjadřovat, všechno hodnotit a komentovat. 

Asi by to nebylo nic proti ničemu, jenže za vodopádem myšlenek a mentálních komentářů jsem si uvědomil, kolik z nich je zcela banálních a zbytečných. Nebo dokonce stěžujících. Kolik z nich nemá žádný hlubší smysl, a pokud je neřeknu, vůbec nic se nestane. Ba naopak. Získám tím navíc spoustu času i energie, kterou pro sebe a své dobro mohu smysluplně využít. Lépe a radostněji. 

A tak jsem se uprostřed tiché epizody svého života rozhodl užívat sílu svého hlasu vědoměji než doposud. Rozhodl jsem se osvobodit od své „závislosti“ mluvit. Tedy nejprve slova, kterým chci dát hlas, prověřit a až pak vypustit do světa. Jsou důležitá? Jsou dobrá a užitečná? Budou moje slova lepší než ticho? Pokud ne, tak proč je vyprávět? A tak méně mluvím a více prověřuji. Méně mluvím a cítím se líp.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám