metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Aleše Vavřince: Osvobozující ticho

  6:03
Rozhodl jsem se osvobodit od své „závislosti“ mluvit, píše ve svém sloupku kouč.

Pár dnů před Vánocemi se mi povedl husarský kousek. Rozbolelo mě v krku a každé vyřčené slovo se stalo malým utrpením. Rozhodl jsem se proto svoje hlasivky vyléčit mlčením a bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat. 

Jal jsem se tedy promlčet až ke zdraví a uzavřel se do ticha. Se ženou jsem komunikoval jen v tom nejnutnějším jako dávno na střední – papírkovou metodou. 

Bylo to pozoruhodné. Čím déle jsem mlčel, tím více jsem si začal uvědomovat všechny názory a komentáře, které mne napadaly a které bych za normálních okolností začal vyjadřovat. Jenže já to i přes silné nutkání neudělal. Pořád jsem mlčel a jen pozoroval svou mysl, jak má chuť se ke všemu vyjadřovat, všechno hodnotit a komentovat. 

Asi by to nebylo nic proti ničemu, jenže za vodopádem myšlenek a mentálních komentářů jsem si uvědomil, kolik z nich je zcela banálních a zbytečných. Nebo dokonce stěžujících. Kolik z nich nemá žádný hlubší smysl, a pokud je neřeknu, vůbec nic se nestane. Ba naopak. Získám tím navíc spoustu času i energie, kterou pro sebe a své dobro mohu smysluplně využít. Lépe a radostněji. 

A tak jsem se uprostřed tiché epizody svého života rozhodl užívat sílu svého hlasu vědoměji než doposud. Rozhodl jsem se osvobodit od své „závislosti“ mluvit. Tedy nejprve slova, kterým chci dát hlas, prověřit a až pak vypustit do světa. Jsou důležitá? Jsou dobrá a užitečná? Budou moje slova lepší než ticho? Pokud ne, tak proč je vyprávět? A tak méně mluvím a více prověřuji. Méně mluvím a cítím se líp.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek